در جلسه هیات دولت انجام شد

تحلیل جایگاه ایران در شاخص آمادگی شبكه (NRI) در سال ۲۰۲۰


به گزارش لینک بگیر دات کام در جلسه بامداد امروز هیات دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد، گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درمورد «تحلیل جایگاه ایران در شاخص آمادگی شبکه (NRI) در سال ۲۰۲۰» مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، شاخص آمادگی شبکه (NRI) از سال ۲۰۰۲ توسط مجمع جهانی اقتصاد (WEF) با همکاری مؤسسه مدیریت بازرگانی اروپا (INSEAD) آغاز و از سال ۲۰۱۹ تولید این شاخص به مؤسسه غیرانتفاعی پورتلاس سپرده شد که جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۰ تابحال در جمع کشورهای مورد بررسی قرار گرفته است.
بر اساس آمار ارائه شده، رتبه ایران در شاخص آمادگی شبکه (NRI)، از ۱۰۱ در میان ۱۳۸ کشور جهان در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۷۹ در میان ۱۳۴ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ ارتقاء یافته که افزایش ۰/۲ درصدی امتیاز ایران در این شاخص را نشان داده است.
شاخص (NRI) به چهار زیرشاخص اثرگذاری (شامل اثر فناوری بر اقتصاد شبکه، کیفیت زندگی و حرکت به سمت توسعه پایدار)، حکمرانی (امنیت شبکه های ارتباطی، تنظیم گری دولت در تسهیل اقتصاد شبکه و فراگیری شبکه های ارتباطی)، استفاده جامعه از فناوری (استفاده و مهارت افراد در زمینه ICT، استفاده کسب و کارها از ICT و مشارکت در اقتصاد شبکه و استفاده و سرمایه گذاری دولت در زمینه ICT) و بلوغ فناوری (شامل دسترسی و استفاده از مصادیق فناوری، میزان محتوای بومی ساخته شده و قابلیت پذیرش فناوری های نوین) تقسیم می شود.
دسترسی به اینترنت، پوشش شبکه های نسل چهارم (۴ G)، پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر کاربر، دسترسی مدارس به اینترنت، ثبت اختراع برنامه های ICT، ضریب نفوذ پهن باند سیار، کاربران اینترنت و کاربران فعال شبکه های اجتماعی، نسبت ثبت نام آموزش عالی، میزان باسوادی بزرگسال، هزینه تحقیق و توسعه توسط بنگاه ها، سرورهای امن اینترنت و دسترسی به محتوا و خدمات بومی، همچون مؤلفه هایی است که ایران در آنها در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد داشته و البته همچنان نیازمند بهبود است.
در ادامه گزارش همینطور پیشنهادات و راهکارهای لازم برای بهبود و ارتقای ایران در شاخص یاد شده ارائه شد.

* اختصاص اعتبار برای تکمیل عملیات سامانه انتقال آب از سد آزاد به سنندج
با تصویب هیئت وزیران، مبلغ یک هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای به منظور تکمیل عملیات سامانه انتقال آب از سد آزاد به شهرستان سنندج در استان کردستان اختصاص یافت.
دولت همینطور وزارت نیرو (شرکت سهامی توسعه منابع آب و نیروی ایران) را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

* اصلاح آئین نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها
هیئت وزیران در ادامه، با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص اصلاح یکی از مواد آئین نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور درمورد منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها موافقت نمود.
به باعث اصلاحیه فوق، درمورد ردیف های پرداختی (۱۳) تا (۲۰) پرداختی های (مصارف) جدول مندرج در تبصره (۱۴) قانون مذکور، سازمان هدفمندسازی یارانه ها از راه خزانه داری کل کشور مکلف است مبالغ مربوط را بعد از کسر مصارف و تکالیف اجتناب ناپذیر همچون یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها، مستمری و افزایش مستمری، خرید تضمینی گندم متناسب با ردیف ‏های (۱)، (۲)، (۳) و (۶) دریافتی های (منابع) جدول یاد شده، به صورت علی الحساب در اختیار شرکت‏ های مربوط قرار دهد تا در انتهای هر ماه نسبت به تسویه آن بر مبنای تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام گردد.
همچنین تکلیف مندرج در بند مذکور برای سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص پرداخت به شرکتهای در ارتباط با صورت هر ۱۵ روز یکبار، حذف گردید.

* معافیت واردات تجهیزات اهدایی به صندوق ملی محیط زیست از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
با تصویب دولت، کالاها و تجهیزات اهدایی به صندوق ملی محیط زیست، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.
گفتنی است، به باعث تفاهم نامه همکاریهای زیست محیطی میان سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون ملی اصلاحات جمهوری خلق چین، دولت چین برای همکاری در امر مقابله با تغییرات آب و هوا، نسبت به تأمین کالاها و اقلام مورد نیاز سازمان حفاظت محیط زیست به میزان ۲۰ میلیون یورو اقدام نموده است که بعد از ترخیص، کالاها و تجهیزات مذکور در محل پاسگاه های محیط بانی برای تقویت زیرساخت های محیط زیستی در سرتاسر کشور مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

* اصلاح مصوبه در ارتباط با کاهش آلودگی محیط زیستی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس
هیئت وزیران با هدف تأمین نظر مجلس شورای اسلامی، مصوبه در ارتباط با برخی اقدامات برای کاهش آلودگی محیط زیستی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس را اصلاح کرد.
به باعث اصلاحیه مذکور، وزارت راه و شهرسازی موظف شد از محل اعتبارات مصوب مربوط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و منابع مشارکت های اجتماعی طرح های شرکت ملی نفت ایران با رعایت تبصره ماده (۸۰) قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران، نسبت به راه اندازی و تجهیز بیمارستان جدید (۱۱۰) تختخوابی مورد نیاز منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اقدام نماید.

* صدور مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی
هیئت وزیران در ادامه، با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت نمود.

* امضای موافقتنامه بین ایران، قطر و عمان در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی
با تصویب هیئت وزیران، مجوز انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت های قطر و سلطنت عمان صادر شد.
گفتنی است موافقتنامه مذکور در جهت حفظ پایدار زیرساخت های تولید محصولات گیاهی و منافع دراز مدت ملی و امنیت غذایی کشور و به منظور تسهیل و تسریع مبادله کالاها و تجهیزات کشاورزی از راه کشورهای یاد شده صورت گرفته است.

* معافیت از پرداخت سود بازرگانی برای کالاهای اهدایی به مجتمع خیرساز آموزشی در شهرستان خوی
با تصویب هیئت وزیران، کالاهای اهدایی بابت تکمیل و تجهیز «مجتمع خیرساز آموزشی شادروان سکینه نمکی» واقع در شهرستان خوی، از پرداخت سود بازرگانی معاف شدند.
دولت این تصمیم را در جهت سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور در خصوص مشارکت و بکارگیری هر چه بیشتر ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و جامعه خیرین در تکمیل، تجهیز و نوسازی مدارس و توسعه آموزش در کشور اتخاذ نمود.
منبع:

1399/10/26
22:56:10
5.0 / 5
1291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
از دست ندهید!