ارتباط استخراج بیت كوین با خاموشی ها چیست؟


به گزارش لینک بگیر دات کام رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران از تبلیغات در مورد نقش استخراج رمزارز در کمبود انرژی و آلودگی هوا انتقاد کرده و با مقایسه آمار مصرف انرژی در کشور طی سالهای گذشته، اظهار نمود: این آمار نشان میدهد که رشد مصرف انرژی امسال نسبت به روند سالهای گذشته جهش معناداری نشان نمی دهد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، استخراج رمز ارز، کسب و کاری نوپاست؛ همه ابعاد این کسب وکار هنوز کاملا شناخته شده نیست. در ایران با توجه باتوجه به سوق پیدا کردن علاقه مندان به این سمت، وزارتخانه های صمت، نیرو و ارتباطات و... از سال گذشته، بعد از تصویب قوانین مربوطه، موانع را از پیش پای سرمایه گذاران برداشتند و راه حضور آنها را تسهیل کردند. اما این روزها به سبب خاموشی هایی که در کشور صورت گرفته، این شائبه به وجود آمده که در کشور و آن هم در زمان صعود قیمت بیت کوین، استخراج این رمزارز صورت می گیرد که منجر به قطعی گسترده برق شده است.
البته سخنگوی صنعت برق اعلام نموده که در بعضی از مناطق کشور محدودیت موقتی به دنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه ها اعمال شده است که سبب شده در بعضی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم. قطع برق در بعضی بخشهایی از مناطق ۲، ۳، ۶، ۹، ۱۱، ۱۳ و ۱۴ تهران اتفاق افتاده و این محدودیت موقتی بدنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه ها اعمال شده است که موجب شد در بعضی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم.
این در حالیست که وزارت نیرو در پاسخ به این موارد اعلام کرده: با تصویب هیئت وزیران از ۱۳ مرداد سال ۱۳۹۸ استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها در ایران یک فعالیت قانونی به حساب آمده و بعد از کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای عموم مردم آزاد است. تامین برق مراکز استخراج رمزارزها با تعرفه برق صادراتی (بدون یارانه) انجام می شود و این امر به یکی از دو طریق دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا راه اندازی نیروگاه جدید توسط متقاضی میسر است.

تبلیغات منفی مقابل صنعت استخراج رمزارز با صعود بیت کوین
در این راستا به نقل از فدراسیون فاوا، محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران، با اشاره به اختصاص ۳۱۰ مگاوات انرژی به صنعت رمزارز کشور و دریافت تعرفه ای چندین برابر برق صنعتی از فعالان استخراج، تاکید کرده است که نباید صنعت استخراج رمزارز را «علاوه بر درآمدزایی برای صنعت برق» به «بلاگردان سوءمدیریت» در این عرصه تبدیل کرد.
وی اشاره کرد: صنعت استخراج رمزارز بعنوان صنعتی نوپا در کشور مسیر دشواری را پیش رو دارد. برآورد دقیق سهم ایران از توان پردازشی زنجیره جهانی بلاک چین بیت کوین امکان پذیر نیست ولی برآورد موسسات معتبر بین المللی حاکیست که حدود ۳ الی ۴ درصد از توان پردازشی در کشور ایران متمرکز باشد. رشد مصرف برق در کشور به سبب واگذاری انشعابات جدید و افزایش جمعیت و توسعه شبکه مصرف، امری غیرقابل اجتناب بوده و طی سالیان گذشته از الگویی مشخص پیروی کرده؛ به نحوی که در مطالعات و پیش بینی های وزارت نیرو لحاظ شده، بدین سبب این میزان افزایش، قابل پیش بینی است.
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین با اعلان اینکه بررسی میزان مصرف برق در سال 1399 نسبت به سال 1398 و در بازه زمانی ۴۹ روزه از شروع آذر ماه تا ۱۹ دی ماه بیان کننده افزایشی معادل ۲۵۲۳ مگاوات است، اضافه کرد: این یعنی در مقایسه با افزایش مصرف در بازه زمانی مشابه در سال 1398 نسبت به سال ۹۷ (۲۲۱۷ مگاوات) رشدی معادل ۳۰۶ مگاوات را نشان میدهد که کاملا منطبق بر مطالعات و پیش بینی وزارت نیرو جهت تامین نیاز کشور و پایداری شبکه توزیع برق است. اما بتازگی بی توجه به این حقیقت، مطالبی درباب تاثیر صنعت استخراج رمزارز بر مصرف انرژی کشور منتشر می شود.
شرفی با اعلان اینکه تعرفه انرژی صنعت استخراج رمزارز رکورددار در بین تمام مصارف برق کشور است، اظهار نمود: صنعت استخراج رمزارز از صنعت فقط نام آنرا یدک می کشد؛ حال آنکه برق تخصیصی به این صنعت، رکورددار تعرفه در بین تمام مصارف کشور است. این نرخ ۸ برابر تعرفه صنعتی و به نحوی است که علاوه بر پوشش هزینه های تولید و انتقال، سود چشمگیری را نیز به صنعت برق کشور می رساند.
وی افزود: بررسی میزان افزایش مصرف برق امسال نسبت به سال قبل نشان میدهد که افزایش مصرف متناسب و متوازن با سالهای قبل بوده و افزایشی معادل ۳۰۰ مگاوات نسبت به روند متداول را نمایش می دهد. این در حالیست که بنا به اعلام وزارت نیرو ۳۱۰ مگاوات انشعاب برق به صنعت استخراج رمزارز (فارغ از چگونگی تخصیص این ظرفیت به متقاضیان و اختصاص بیش از ۵۰ درصد آن به یک واحد استخراج دوملیتی) داده شده و با لحاظ این نکته می توان اذعان داشت مطالب و آمارهای جهت دار منتشره در نشریات و جامعه به دور از واقعیت بوده و این صنعت بدلیل نوپایی و کمبود اطلاعات عموم جامعه در مورد آن با بی مهری و انواع هجمه ها روبروست.

صنعت استخراج رمزارز را بلاگردان سوءمدیریت نکنید
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین با اعلان اینکه مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها مختص به سال جاری نبوده و مسبوق به سابقه است، اظهار داشت: دلیلهای بسیاری دراین زمینه ذکر می شود، مانند تکمیل ظرفیت منابع نگهداری مازوت و انباشت آن در انبارهای وزارت نفت که خود دلیلی برای عرضه بعنوان سوخت نیروگاهی است. چندین نیروگاه کشور با ظرفیتی عظیم (در حدود چند ده هزار مگاوات) در حال بهره گیری از سوخت مازوت هستند که طبیعتا ارتباط آن با مصرف ۳۰۰ مگاواتی صنعت استخراج رمزارز امری نامعقول بوده و قصد راویان از بیان چنین مواردی بیشتر حذف صورت مسئله و سلب مسئولیت جلوه می کند.
شرفی اظهار نمود: هم زمان با افزایش قیمت بیت کوین، با نگاهی به جدول پیش بینی وزارت نیرو در مورد روند رشد مصرف برق کشور چنین بنظر می رسد که این صنعت علاوه بر درآمدزایی برای صنعت برق، نقش بلاگردانی سوءمدیریت را نیز بر عهده دارد. محاسبات مصرف برق و پیش بینی و چشم انداز افزایش مصرف در سایت توانیر، گویای همین مطالب است.
منبع:

1399/10/26
23:38:26
5.0 / 5
1663
تگهای مطلب: بیت كوین , رمزارز , سئو , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱