با كاهش هزینه پهنای باند اپراتورها،

اینترنت برای مصرف كننده ارزان می شود؟


در حالیکه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارزان شدن پهنای باند‬⁩ اینترنت زیرساخت اطلاع داده است، کاهش قیمت اینترنت برای کاربر نهایی متاثر از این ارزانی نیست و تنها به تصمیم اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنت بستگی دارد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، از آنجایی که شرکت های عرضه دهنده اینترنت ثابت در این سال ها نتوانستند متناسب با سرعت رشد اینترنت سیار و دیتای موبایل رشد کنند، در این زمان گرفتار مشکلات مالی بودند. حتی بعضی از شرکتهای FCP بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند و معتقد بودند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، سبب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شرکت ها در حال از دست دادن مشترکانشان هستند.
از طرفی محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعتقاد دارد که در تلاطم اقتصادی نباید صرفا هزینه را از جیب مردم برداشت و هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد و از سوی دیگر حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - که اعتقاد دارد در مقیاس های جهانی ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد، اظهار کرده بود تمام تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بعنوان رگولاتوری یا مقررات گذار، این است که قیمت های عرضه خدمات اینترنت توسط اپراتورها از آنچه حالا عرضه می شود، بالاتر نرود.
چندی قبل فلاح جوشقانی ضمن اشاره به افزایش مصرف اینترنت در دوران کرونا، تصریح کرد: قبل از کرونا به صورت میانگین ۳۰ درصد بسته های مشترکان در مدت زمان تعیین شده به پایان نمی رسید و بر مبنای میزان مصرف نرخ مؤثری برای اپراتورها به وجود می آمد. در روزهای کرونا تمام بسته های مشترکان مصرف می شد و در این حالت سایر هزینه ها مانند پهنای باند هم برای اپراتورها بالا رفت و در عین حال درآمد اپراتورها افزایش پیدا نکرده است و در مجموع سودی با این افزایش مصرف برای اپراتورها به دست نیامده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه رگولاتوری با این شرایط به دنبال کمک به اپراتورها بود، اظهار داشت: اما باید این را هم در نظر داشت که با عنایت به شرایط کرونا و نیاز مردم به اینترنت برای دسترسی به آموزش و سایر خدمات برای کاهش ترددها اپراتورها نمی توانند دسترسی مردم را به خدمات محدود کنند تا مشترکان بسته ها را به قیمت بالاتر بخرند چون این شیوه نارضایتی عمومی به دنبال دارد و تغییرات قیمت باید با فرآیندی مناسب همراه باشد.
رئیس رگولاتوری با تاکید بر اینکه رگولاتوری افزایش هزینه های اپراتورها را تائید می کند و راه های زیادی برای کمک به اپراتورها برای کاهش هزینه ها وجود دارد، اظهار داشت: اپراتورها می توانند هزینه ها و درآمدهای خویش را به سازمان تنظیم اعلام کنند، ما هم درصدد کمک به آنها بر می آمدیم برای مثال یکی از راهکارهایی که ما به آنها عرضه می دادیم کاهش قیمت پهنای باند شرکت زیرساخت بود.
در این راستا اخیرا فلاح جوشقانی از کاهش ۲۵ درصدی تعرفه پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت برپایه مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اطلاع داد و اظهار داشت: در تجربه های جهانی با افزایش ترافیک مصرفی، قیمت ها کاسته می شود. بر همین مبنا بعد از بررسی های کارشناسی در وزارت ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کاهش ۲۵ درصدی هزینه پهنای باند اپراتورها را تصویب کرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این مصوبه به کاهش هزینه های اپراتورها منجر می شود، اضافه کرد: این مصوبه از بهمن ماه سالجاری اجرایی می شود.
البته این کاهش قیمت درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند را به اپراتورها و شرکتهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی می فروشد. ازاین رو در حالیکه این شائبه برای کاربران اینترنتی بوجود آمده بود که ارزان شدن پهنای باند‬⁩ اینترنت زیرساخت، می تواند تاثیری در کاهش قیمت اینترنت داشته باشد، کاهش قیمت اینترنت به تصمیم اپراتورها بستگی دارد.
منبع:

1399/11/14
22:19:36
5.0 / 5
1424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
از دست ندهید!