دبیر شورای عالی فضای مجازی:

اجرای شبكه ملی اطلاعات به 15 دستگاه ابلاغ گردید


لینک بگیر دات کام: دبیر شورای عالی فضای مجازی از ارسال ابلاغیه به 15 وزارتخانه و دستگاه اجرائی برای اعلام برنامه های مدنظر درباب پیاده سازی طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات آگاهی داد.


ابوالحسن فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات باتوجه به سند معماری و طرح کلان این شبکه که امسال در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید، گفت: ما تا پیش از مصوبه سال جاری شورای عالی فضای مجازی که در آن سند طراحی و معماری کلان شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسید، تمرکز خودرا روی زیرساخت شبکه قرار داده بودیم. اما پس از این مصوبه، وزارت ارتباطات پذیرفت که خدمات پایه نیز جزئی از وظایفش است و در مورد آن مسئولیت دارد.
وی افزود: پس الان در حال پیگیری هستیم که با کمک وزارت ارتباطات بتوانیم در حوزه خدمات پایه به نتایج خوبی برسیم؛ یکی از این خدمات پایه بحث پیام رسان ها و دیگری موضوع موتور جستجو بومی است که خبرهای خوبی در این عرصه فرا می رسد و در آینده نزدیک شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ارائه خدمات روی شبکه ملی اطلاعات را مقدم دانست و اظهار داشت: نکته دیگری که برای توسعه شبکه ملی اطلاعات در این سند مورد توجه قرار گرفته است مربوط به خدماتی می شود که هر یک از متولیان باید عرضه کنند تا استفاده از این شبکه، شکل مشخصی به خود بگیرد. اگر شبکه ملی اطلاعات را به یک جاده اصلی تشبیه نماییم ارائه خدمات مختلف همچون راهداری و سیستم حمل و نقل عمومی از الزامات است. در سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات نیز ارائه خدمات کاربردی بعنوان الزامات دیده شده است.
فیروزآبادی اضافه کرد: مطابق با آنچه که از سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات استخراج شده است، حدود ۱۵ وزارتخانه، دستگاه و سازمان شناسایی شده اند که در این عرصه مسئولیت دارند. ماموریت های جدی این دستگاهها برای پیاده سازی خدمات کاربردی شبکه ملی اطلاعات استخراج شده است. همچون این ماموریت ها می توان به پیاده سازی نظام آموزشی فضای مجازی، نظام بانکداری الکترونیکی و نظام تولید و توزیع محتوای فضای مجازی اشاره نمود.
وی اظهار داشت: ما در مرکز ملی فضای مجازی برای این دستگاهها ابلاغیه فرستاده ایم. از دستگاه های مسئول خواسته شده که نحوه تحقق ماموریت های خود مطابق با اهدافی که در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات آورده شده را مشخص و برنامه هایشان را اعلام کنند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اعلان اینکه جلسات توجیهی نیز با این دستگاهها برگزار شده است، اشاره کرد: امیدواریم در برنامه هفتم توسعه برنامه های در رابطه با پیاده سازی خدمات کاربردی شبکه ملی اطلاعات مشخص شود و در این صورت، شاهد این خواهیم بود که شبکه ملی اطلاعات با سرعت بیشتری توسعه می یابد و ما به اهداف تعیین شده، خواهیم رسید.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تکمیل شده و اهداف مدنظر قابل قبول است، اظهار داشت: شبکه ملی راهی است که همیشه باید برقرار باشد. بارها این سوال از من پرسیده شده که این پروژه آیا تمام می شود؟ جواب، خیر است.
فیروزآبادی افزود: اما اینکه آیا این پروژه در مرحله رضایت بخشی در حال حرکت است، پاسخ، بله است. ما در یک سال قبل و با تلاشی که در همه حوزه ها صورت گرفت یک دفعه توانستیم ۱۵ درصد ترافیک داخلی پهنای باند را افزایش دهیم. بااینکه مقدار زیادی از این افزایش مصرف، زاییده شرایط است.
وی اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا سامانه های الکترونیکی مانند سامانه جامع تجارت، سامانه بورس، سامانه های هویتی و بانکی، اقتصاد دیجیتال و آموزشی به وجود آمد و این مساله سبب شد که ما یکباره به تسریع در پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات برسیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: وقتی پلت فرم آموزش مجازی «شاد» روی شبکه های داخلی مورد استفاده قرار گرفته، این طور تلقی می شود که شبکه ملی اطلاعات توسعه پیدا کرده است.


منبع:

1399/11/19
23:43:37
5.0 / 5
1506
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
از دست ندهید!