ركورد ظرفیت ذخیره سازی نوار مغناطیسی شكسته شد


لینك بگیر دات كام: ذخیره سازی داده بر روی نوار مغناطیسی ممكن است كاری قدیمی باشد، اما با وجود داد ه های زیاد بیشتر از هر زمان دیگر، هنوز هم یكی از روش های كارآمد و امن ذخیره سازی است.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان شركت های "سونی" و "IBM" با هم همكاری كردند تا ركورد ظرفیت ذخیره سازی نوارهای مغناطیسی را بشكنند. آنها موفق شدند در هر اینچ مربع از یك نوار مغناطیسی، 201 میلیارد داده غیر فشرده را ذخیره كنند.
"IBM" با 5 بار شكستن این ركورد از سال 2006 در این زمینه سابقه دار است. ركورد جدید این شركت با استفاده از فناوری جدید نوار مغناطیسی كه توسط شركت "سونی" توسعه یافته است، به دست آمد. چند نسل اخیر از ذرات مغناطیسی باریوم فریت (barium ferrite) ساخته شده بودند، اما سیستم جدید از چند لایه فلزی بسیار نازك كه از طریق شیوه ای موسوم به "پاشش (اسپری) رسوبی" بر روی نوار كشیده می شود، ساخته شده است.
پوشش اسپری شده روی لایه مغناطیسی، ضخامتی برابر با 7 نانومتر دارد كه به ذرات اجازه می دهد تا در فاصله نزدیكتری نسبت به هم قرار گیرند و بیشتر در هم تنیده شوند. این تركیب با چند ترفند جدید سونی توسعه یافته است. ترفندهایی نظیر یك تكنیك پردازشی كه باعث كاهش ناخالصی ها و روانكاری سیستم است كه اصطكاك بین سر مغناطیسی و سطح نوار را كاهش می دهد تا سرعت خواندن و نوشتن را افزایش دهد.در طرف دیگر این معادله، "IBM" مسؤول ایجاد و توسعه سرهای مغناطیسی است كه با نوارهای اصطكاكی پایین تر كار می كنند. همچنین مسؤولیت توسعه تكنولوژی های پیشرفته كنترل "سروو" (servo) كه می توانند به طور دقیق سرهای مغناطیسی را روی نقاط كوچك قرار دهند و الگوریتم هایی كه می توانند دقیق تر سیگنال ها را پردازش كنند، بر عهده دارد.در مجموع، این همكاری موجب شد نمونه اولیه نوار مغناطیسی جدید با ضریب تراكم ثبت شده 201 گیگابیت بر اینچ مربع تولید شود كه شركت ها ادعا می كنند 20 برابر ظرفیت سیستم های فعلی است.در مقایسه با یك دستگاه قابل استفاده، بدین معنی است كه 330 ترابایت داده می تواند بر روی یك كارتریج با اندازه كف دست قرار بگیرد كه جهش بزرگی در مقایسه با كارتریج 15 ترابایتی است كه در حال حاضر موجود است.از نوارهای مغناطیسی به طور گسترده برای بیش از 60 سال است كه استفاده می شود. پیشرفت هایی مانند این باعث می شود كه نوارهای مغناطیسی در عصر بزرگ داده ها و محاسبات ابری همچنان یك گزینه قابل قبول و مورد پسند باقی بمانند. چرا كه دارای ظرفیت بالا، قیمت پایین، مصرف انرژی كم و عمر مفید هستند.محققان "IBM" می گویند: نوارها به طور سنتی برای آرشیوهای ویدئویی، فایل های پشتیبان، كپی برای بازیابی و حفظ اطلاعات پیش فرض مورد استفاده قرار گرفته اند، اما صنعت نیز در حال گسترش به سمت كاربردهای برنامه ها در فضای ابری است. انتظار می رود نوارهای جدید برای استفاده های به روز و مدرن قابل استفاده باشد.توسعه دهندگان این تكنولوژی نمونه اولیه آن را در بیست و هشتمین كنفرانس ضبط مغناطیسی كه همین هفته برگزار خواهد شد، ارائه می كنند.
 

1396/05/13
17:10:56
5.0 / 5
3592
تگهای مطلب: تكنولوژی , فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲