در گزارش لینك بگیر دات كام اعلام شد؛

ساخت موتور جستجوگر كاوش توسط پژوهشگران ایرانی


به گزارش لینک بگیر دات کام مسئول پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه خواجه نصیر ضمن اشاره به ساخت موتور جستجوگر کاوش توسط پژوهشگران ایرانی، اظهار داشت: این سامانه با عنایت به خصوصیت های زبان فارسی طراحی شده است.


علی احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جزئیات جویشگر کاوش (موتور جستجوگر تصویری بومی) اظهار نمود: این جویشگر، یک موتور جستجو بر مبنای محتوای تصویر است یعنی اینکه علاوه بر کلمات کلیدی، می تواند با بارگذاری یک تصویر، سایر تصاویر مشابه را پیدا و به مخاطب نشان دهد.
مسئول پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه خواجه نصیر ضمن اشاره به اینکه این موتور توسط ۲۰ نفر از محققان دانشگاه خواجه نصیر و همچنین پژوهشگران سایر دانشگاه ها ساخته و طراحی شده است، اضافه کرد: این موتور بومی، فقط بر مبنای کلیدواژه متنی عمل نمی کند بلکه بر مبنای محتوای تصویر هم عمل می کنند و کاربرد دارند.
احمدی هدف از تاسیس این جویشگر بومی را ساخت موتوری با عنایت به خصوصیت های زبان فارسی عنوان نمود و اظهار داشت: موتورهای جستجوگر بین المللی دارای محدودیت هایی هستند و به صورت مثال امکان دارد برخی کلمات کلیدی در زبان فارسی برای موتور جستجوی بین المللی معنا دار نباشد.
دانشیار گروه هوش مصنوعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: کاربرد دیگری که این موتور می تواند داشته باشد، نقش جستجوگر در بانک اطلاعاتی سازمان ها و مؤسسات مختلف است. یعنی به صورت مثال نیروی انتظامی می خواهد در مبحث اثرانگشت و یا گواهینامه مشابهت یابی داشته باشد و یا سازمانی می خواهد جستجویی در مدارک هویتی افراد داشته باشد که این موتور همه این موارد را پوشش می دهد.
وی با بیان این مطلب که این موتور، یک جستجوگر تصویر بر اساس مشابهت یابی یا کلیدواژه به شمار می آید، خاطرنشان کرد: این موتور به سفارش سازمان فناوری اطلاعات در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی طراحی و ساخته شد و تابحال در چندین مرحله بر روی آن کار شده و همچنان در حال توسعه آن هستیم.
احمدی افزود: البته در یکی دو سال قبل این موتور را از روی وب برداشتیم چون که احتیاج به منابع سخت افزاری زیادی دارد و البته اگر حمایت صورت گیرد، بر روی وب هم قابل استفاده خواهد بود، اما هم اکنون برای سازمان های خاص که بانک اطلاعاتیِ تصویریِ بزرگ همراه با متن دارند، قابل استفاده می باشد.
مسئول پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه خواجه نصیر لایسنس جویشگر کاوش برای دانشگاه خواجه نصیر است، اظهار داشت: سازمان و ارگان های مختلفی چون سازمان ملی استاندارد و نیروی انتظامی درخواست هایی برای در اختیار داشتن این موتور جویشگر از ما داشته اند. همینطور در دو سه هفته اخیر مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات خواسته اند از این موتور استفاده کنند.


منبع:

1399/12/10
14:19:33
5.0 / 5
1368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
از دست ندهید!