نوكیا پیشگام در اینترنت اشیاء و شهر هوشمند


لینك بگیر دات كام: شركت فنلاندی نوكیا بعنوان یكی از اپراتورهای مطرح جهان، در تلاش است تا تجهیزات و زیرساخت های لازم برای توسعه شهرهای هوشمند و اینترنت اشیاء را فراهم بیاورد.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت زد دی نت، نوكیا اخیرا اعلام نموده است كه تصمیم گرفته در زمینه گسترش و توسعه شهرهای هوشمند تلاش های بیشتری كند و در همین راستا هم می خواهد زیرساخت های مورد نیاز برای اولین شهرهای هوشمند در جهان را تامین كند.

اینترنت اشیاء و شهر هوشمند دو واژه ای است كه از این پس بیشتر به گوشتان خواهد خورد چراكه امروزه شركت های فعال در زمینه علم و تكنولوژی با همكاری اپراتورهای مخابراتی با همكاری های خود می خواهند رویای شهر هوشمندی را كه تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهز هستند و كارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق كنند.

اینترنت اشیاء ( IoT ) به مفهوم یك شبكه جهانی از اشیاء مرتبط و متصل است كه هر یك دارای آدرس مختص به خود بوده و بر مبنای قراردادهای استانداردشده ای با یكدیگر در ارتباط هستند.

این سیستم جدید كنترل از طریق دور و كنترل هوشمند اشیاء و دستگاه ها امروزه در كشورهای توسعه یافته ای همچون كره جنوبی در سیستم های اداری و همینطور وسایل منزل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اینترنت اشیاء در وهله اول در استفاده از زمان باعث صرفه جویی می گردد كه به تبع آن در حوزه های مربوط به انرژی هم صرفه جویی اتفاق می افتد. این فناوری می تواند در ساختمان ها و مجتمع های بزرگ جهت استفاده درست و تنظیم مصرف انرژی، در كنترل سیستم های هوشمند، سلامت و بهداشت، ترافیك، كشاورزی، حمل و نقل و هم مورد استفاده قرار بگیرد.

با وجود این، مساله مهمتر تولید بستر لازم برای تسهیل ورود و راه اندازی فناوری های نوین در كشور بوده و ورود فناوری های نوین به كشور بدون تولید زیرساخت های لازم امری بیهوده است.

اولین پروژه "شهرهوشمند" شركت پاناسونیك، در شهر "فوجیساوا" واقع در كشور ژاپن بوده است كه تا ۷۰ درصد تولید دی اكسید كربن را نسبت به حد معمول كاهش داده است. شبكه الكتروولتی این شهر هم قابل شارژ بوده است و سیستم انرژی تجدید پذیر این شهر، انرژی پنج روز را هنگام قطع شبكه تامین كرد.

دو ماه پیش بود كه پاناسونیك قول ساخت یك شهر هوشمند در دنور ایالات متحده آمریكا را داد كه مقرر است ساخت آن حدودا هشت سال به طول بیانجامد و خصوصیت های منحصر بفرد جدیدی در آن وجود داشته باشد.

حالا نوكیا هم می خواهد با راهبری شركت های تكنولوژی فعال در عرصه اینترنت اشیاء و شهر هوشمند، اقدامات لازم را انجام داده و تمهیدات ویژه ای را در این خصوص بیندیشد. ازاین رو می توان اظهار داشت كه نوكیا بعنوان پیشگام در توسعه اینترنت اشیاء و شهرهای هوشمند به حساب می آید.


1396/12/03
14:55:31
5.0 / 5
4744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
از دست ندهید!