ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۹،

راه اندازی مركز داده مادر برای پشتیبانی از خدمات شبكه ملی اطلاعات


مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات از خدمات پیام رسان ها، موتورهای جست وجو و رایانامه های بومی و تولیدکنندگان محتوا پشتیبانی می کند. در سال ۱۳۹۹، دو مرکز داده، یکی در تهران و دیگری در تبریز افتتاح شد و شهریورماه هم بزرگترین مرکز داده شبکه ملی اطلاعات بعنوان مرکز داده مادر به بهره برداری رسید.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد، اما اساس شبکه ملی از سال ۱۳۹۲ در شورایعالی فضای مجازی بازتعریف شد. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» تصویب شده در سال ۱۳۹۵ هم آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است.
همان زمان شورایعالی فضای مجازی در تشریح خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات، این خدمات را بخش غیر قابل اجتناب از این شبکه دانست که دارای جنبه ی راهبردی با مخاطب داخلی بالایی هستند. مرکز داده (میزبانی و ذخیره سازی)، خدمات نام و نشان گذاری، جویشگر، رایانامه، پیام رسان های ارتباطی، هاب پیام و مراکز تبادل اطلاعات و هم اغلب خدمات رایانش ابری، از مهم ترین خدمات باکیفیت شبکه ملی اطلاعات اعلام شدند.
یکی از مهم ترین اجزای زیرساختی شبکه ملی اطلاعات، مرکز داده است. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات که اواخر شهریور ماه با تلاش متخصصان شرکت ارتباطات زیرساخت ظرف کمتر از شش ماه طراحی و آماده بهره برداری شد. در سال ۱۳۹۹ دو مرکز داده، یکی در تهران و دیگری در تبریز افتتاح شد و شهریورماه هم بزرگترین مرکز داده شبکه ملی اطلاعات بعنوان مرکز داده مادر در منطقه بومهن به بهره برداری رسید.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره این مرکز داده عنوان کرد: نباید از بابت قطع اینترنت و محدود کردن شبکه های خارجی نگران باشیم. دشمن ما می خواهد ما عرصه بین المللی را خالی نماییم و حضور جریان ساز نداشته باشیم. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات، ظرفیت پذیرش خدمات پایه آموزشی را هم دارد و ما آمادگی خویش را برای کمک به وزارت علوم و دانشگاه ها و وزارت آموزش و پرورش برای عرضه زیرساخت خدمات پیشرفته در آموزش مجازی اعلام کردیم.
این مرکز دارای ظرفیت ۱۳ هزار و ۶۰۰ هسته پردازشی، فضای ذخیره سازی ۱۰ پتابایت، مرکز تبادل ترافیک با ظرفیت یک ترابیت برثانیه و مرکز دیتای بین المللی با ظرفیت ۴۰۰ گیگابیت برثانیه است. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در فاز نخست با ۱۰۰ رک و ۱۰۰۰ سرور قدرتمند به راه افتاده است تا از خدمات پیام رسان ها، موتورهای جستجو و رایانامه های بومی، تولیدکنندگان محتوا و دیگر خدمات زیرساختی پشتیبانی کند. با استفاده از ظرفیت این مرکز، پیام رسان ها، موتورهای جست وجو، تولیدکنندگان محتوا خدمات مناسب تر، باکیفیت تر و ارزان تری عرضه می دهند.
با ایجاد مرکز تبادل ترافیکی در کنار مرکز مادر داده، تبادل ترافیکی بین تولیدکننده و مصرف کننده محتوا تسهیل می شود، مصرف تولید محتوای داخل نسبت به پهنای باند اینترنت تقویت می شود و نقاط حضور شبکه دیتای بین الملل برای تمرکززدایی ترافیکی از تهران و رعایت پدافند غیرعامل بیشتر می شود.
منبع:

1400/01/11
10:06:22
5.0 / 5
1644
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
از دست ندهید!