دلار كوتاه بیا نیست كه نیست


لینك بگیر دات كام: دلار روی تابلو ۴۴۷۶ تومان است؛ توی دست ۴۷۸۰ تومان. بسیاری مردم كارشان این شده از بامداد خروس خوان تا بوق شب در صف صرافی های بانك ها با هدف خرید دلار ۴۴۶۷ تومانی بایستند تا در كف پیاده رو بالای ۴۷۰۰ تومان بفروشند. سودش هم بد نیست. هر ۲۰۰۰ دلار حدودا ۶۰۰ هزار تومان سود دارد. حالا می توان فهمید چرا اغلب افراد در صف را شهروندان عادی تشكیل داده اند كه هیچ قصدی برای مسافرت خارج از كشور ندارند. شواهد نشان داده است دلار قصد پایین آمدن ندارد و اقدامات پلیسی هم بی نتیجه بوده است.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، دلار هفته هاست كه یكه تازی می كند و به مهم ترین خبر اقتصادی تبدیل گشته است. انگار بعضی ها دوست ندارند قبول كنند كه نرخ ارز جهش كرده است. بسته سه گانه ارائه كردند و با هدف كنترل نرخ ارز، سود بانكی را به ۲۰ درصد رساندند. برای فروكش كردن مقطعی قیمت، مسكن خوبی بود اما انگار دارد كمك می نماید تا ارز پرش بیشتری داشته باشد؛ چون كه اقتصاددانان علت اصلی جهش دلار را سودهای موهوم بانكی و رشد افسارگسیخته ی نقدینگی از ۴۸۰ هزار میلیارد تومان به ۱۴۵۰ هزار میلیارد تومان از سال ۱۳۹۲ به بعد می دانند. حسین عبده تبریزی می گوید: "به دلیل همین نقدینگی است كه حالا تقاضا برای ارز تا این حد افزایش یافته است. شگفتا كه حالا می خواهیم با توزیع سود موهوم بیشتر، قیمت ارز را كنترل كنیم! با این خط استدلال، اگر قیمت ارز كنترل نشد، آیا باید نرخ سود سپرده را به ۲۵ و ۳۰ درصد برسانیم!؟ به نظر می رسد جای علت و معلول را اشتباه گرفته باشیم".

فردوسی همچنان شلوغ است
امروز هم بازار فردوسی شلوغ تر از بازارهای كیف و كفش بود. گزارش میدانی امروز ایسنا نشان داده است زن و مرد و پیر و جوان در صف صرافی ها ایستاده اند تا در این تجارت پرسود از غافله عقب نمانند. تا ساعت ۱۴ نرخ خرید دلار برپایه آنچه روی تابلوهای صرافی ها درج شده، ۴۴۷۶ تومان و نرخ فروش آن ۴۴۸۴ تومان است. اما نرخ دلاری كه تحت عنوان دلار آزاد این روزها در اختیار متقاضیان قرار می گیرد ۴۷۸۰ تومان است.

سكه در حباب
در طرح سه گانه بانك مركزی، كنترل قیمت سكه هم هدف گذاری شده بود اما ظاهرا این طرح هم با شكست مواجه شده است. با وجود عرضه بیش از یك میلیون سكه با استفاده از حراجی و پیش فروش طی سه ماه اخیر به بازار این كالا همچنان حباب دارد، در عین حال كه كاهشی در قیمت آن اتفاق نیفتاده است. قیمت سكه تمام بهار آزادی از اواخر تابستان روند رو به رشدی در پیش گرفت و ركوردهای تازه ای به ثبت رسید. در ادامه بانك مركزی برای حباب حدود ۲۵۰ هزار تومانی كه برای این كالا بوجود آمده بود، حراج سكه در بانك كارگشایی را شروع كرد. در این مدت با وجود برگزاری حراج سكه و افزایشی كه در نتیجه بالا بودن قیمت دلار و البته اونس جهانی در قیمت آن اتفاق می افتاد اما در هر حال حباب سكه در حال تخلیه شدن بود و به صورتی كه چندی قبل حتی اعلام گردید حباب سكه به كمتر از ۵۰ هزار تومان و در حد بسیار پایینی قرار گرفته است. گزارش ایسنا از آخرین وضعیت سكه را این جا بخوانید.

مسكن در انتظار فروكش التهاب دلار
همان طور كه در گزارش های قبلی اشاره كردیم، كلیه سطوح اقتصاد ایران در انتظار تعیین وضعیت نرخ دلار هستند. همچون بخش مسكن كه تجربه نشان داده پس از جهش دلار در فاصله ی زمانی كوتاه تاثیر می گیرد. رییس اتحادیه املاك می گوید كه سال آینده سرمایه ها از بازار ارز به سمت بازار مسكن می آید. استدلالش هم این است كه به علت ضعف صنعت و تولید، مسكن تنها بازاری است كه قابلیت جذب سرمایه ها را دارد. مصطفی قلی خسروی، امروز در اولین نشست خبری خود این را هم اظهار داشت كه قیمت مسكن در سال آینده مطلقا پرش نخواهد كرد اما حدود ۲ درصد بالاتر از نرخ تورم می ایستد.

تهدید كارت های بانكی را جدی بگیرید!
از بازارهای سكه و دلار كه اخبار امیدواركننده ای از آنها به گوش نمی رسد كمی دور شویم و توجه شما را به یك اخطار جلب می نماییم. "مراقب تهدید كارت های بانكی باشید" این تیتر گزارشی است كه نشان داده است بانكداری الكترونیكی مقوله ای است كه همانند دیگر اشكال بانكداری، امكان بروز خطاها و حتی سوءاستفاده هایی در آن وجود دارد؛ موضوعی كه می توان درصورت توجه به نكات ایمنی در استفاده از كارت های بانكی و فرایندهای الكترونیكی در رابطه با آن مخاطرات مربوطه را به حداقل ممكن رساند. بنابراین كارشناسان تاكید دارند كه برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی، حتما نرم افزارهای همراه بانك را از وب سایت اصلی بانك ها و یا دیگر منابع قابل اعتماد و مورد تأیید بانك دریافت كنید و در زمان نصب نسخه جدید همراه بانك، ابتدا نسخه قبلی را از گوشی خود حذف كنید. همینطور از كلیك كردن برروی لینك ها و یا دریافت فایل های ضمیمه پیام هایی كه از سوی اشخاص ناشناس برای شما و یا در گروه های مختلف ارسال می شود، پرهیز كنید.

كوئیك استارت زد
بالاخره خودرویی كه مدت ها اخبار تولید آن به گوش می رسید از امروز به روانه بازار شد و ۱۰۰ دستگاه از آن به دست مشتریان رسید. محسن جهرودی مدیرعامل سایپا، امروز در مراسم عرضه این خودرو اظهار داشت كه هنوز نمی توان قیمت نهایی و دقیق كوئیك را اعلام نمود. با این حال كسانی كه این خودرو را پیش خرید كرده اند، با همان قیمت های قبلی خودرو به آن ها تحویل داده خواهد شد.

میوه شب عید درخشید
سری هم به بازار میوه و تره بار بزنیم. بررسی های ایسنا نشان داده است در آستانه شب عید و درحالیكه بازار میوه داغ تر از هر روز دیگری است و وزارت كشاورزی بارها اعلام نموده كه در تولید، تامین و عرضه انواع میوه و تره بار هیچ مشكلی در بازار وجود ندارد، قیمت این محصولات فاصله بسیاری با نرخ منطقی كه قانون برای فروش میوه مشخص كرده دارد و در این میان به نظر می رسد كه جای بازرسان و ناظران در این بازار خالی است. در فاصله دو هفته مانده به عید نوروز اختلاف فاحشی با نرخ منطقی آن بر مبنای قیمت عمده فروشی و سود ۳۵ درصدی منطقی این محصولات دارد و از ۱۱ درصد برای محصولاتی مانند خیار گلخانه ای تا ۷۸ درصد برای پرتقال رسمی شمال و ۹۸ درصد برای نارنج متفاوت می باشد.

وزیر نیرو خانه تكانی كرد
در آستانه ی سال نو، وزیر نیرو دست به خانه تكانی زد. با صدور احكامی از جانب رضا اردكانیان، بعضی از سمت های كلیدی این وزارتخانه دچار تغییر شد و در نهایت پس از نزدیك به شش ماه از شروع به كار دولت دوازدهم، پست های مهم وزارت نیرو تا حدودی سر و سامان گرفت. عصر دوشنبه معاون جدید آب و آبفای وزارت نیرو معرفی گردید كه برپایه آن عباس سروش، مسئولیت منابع آبی كشور را برعهده گرفت. پیش از آن رحیم میدانی در دولت یازدهم این مسئولیت را برعهده داشت كه اكنون با حكم وزیر نیرو بازنشسته شده است. علاوه بر این، فرهاد یكه یزدان دوست بعنوان مشاور وزیر نیرو در امور بین الملل و سرپرست مركز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق منصوب گردید كه برپایه حكم وزیر نیرو تحقق اهداف توسعه ارتباط موثر بین المللی در جهت تحقق دیپلماسی آب و انرژی و همینطور توسعه و راهبری سرمایه گذاری در صنعت آب و برق در فهرست ماموریت های مهم وی قرار گرفته است. از جانب دیگر با حكم صدرنشین وزارت نیرو، علی اصغر میرزایی بعنوان مشاور پیگیری های ویژه وزیر نیرو منصوب گردید. البته رضا انجم شعاع هم مسئولیت معاونت حقوقی، پشتیبانی و مجلس وزیر نیرو را بر عهده دارد.1396/12/16
18:36:51
5.0 / 5
4490
تگهای مطلب: الكترونیك , سئو , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
از دست ندهید!