وكیلی در جمع خبرنگاران مطرح كرد

پیشنهاد لاریجانی برای تشكیل كمیسیون ویژه فضای مجازی


لینك بگیر دات كام: یك عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد رئیس مجلس برای تشكیل كمیسیون ویژه فضای مجازی اطلاع داد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، محمدعلی وكیلی در حاشیه جلسه غیرعلنی بامداد امروز (یكشنبه) مجلس كه با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، اظهار داشت: آقای دكتر فیروزآبادی در این جلسه گزارشی از وضعیت فضای مجازی را به نمایندگان ارائه نمود. در مورد رنكینگ ایران كه عدد خوبی ندارد هم موضوعاتی مطرح كرد به علت اینكه پلت فورم ایرانی متناسب با تحولات روز را تولید نكرده ایم و در این زمینه دچار عقب ماندگی هستیم ازاین رو لازم است پلت فورم های ایرانی بسازیم تا بتوانیم مرجع باشیم.

وكیلی با اشاره به طرح موضوعاتی مثل طرح تحولات تكنولوژیك در فضای فرهنگی، حقوقی و اجتماعی اظهار نمود: تصویر روشنی از آنچه تا الان اتفاق افتاده در چشم اندازی از آینده ترسیم شد. به هر حال ذهنیت روشن یكسانی در این زمینه نداریم و ما این مسئله را نمی دانیم كه چه اتفاقی در دنیا می افتد. به هر حال فضای مجازی دیگر مجاز نیست بلكه توسعه ای در فضای حقیقی است كه مناسبات اطراف ما را دچار تحول می كند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به نیاز به قوانین در این زمینه اظهار نمود: در مجلس بحث فضای مجازی در كمیسیون صنایع در بخش سخت افزاری و در كمیسیون فرهنگی در بخش نرم افزاری مورد بررسی قرار می گیرد. جمع بندی آقای لاریجانی در این زمینه این بود كه به یك كمیسیون ویژه ای در زمینه فضای مجازی برسیم.

وی با اشاره به اظهار نظر نمایندگان در این جلسه اظهار داشت: بخشی از نمایندگان می گفتند راه برخورد با این فضای رو به جلو اقدامات سلبی و انسدادی نیست و باید به صورت منطقی با آن برخورد شود. همینطور شایعاتی كه در ارتباط با تلگرام و برخی دیگر از شبكه ها وجود دارد، مورد اعتراض نمایندگان بود و برخی هم می گفتند كه چرا دیرهنگام اقدام به اطلاع رسانی كرده است.

این عضو كمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینكه شبكه های اجتماعی مفاهیم بنیادین زندگی را دچار تحولات اساسی كرده اظهار نمود: ما به لحاظ این مسئله دچار عقب ماندگی هستیم. نخستین انتظار نمایندگان هم این بود كه در فضاهای مختلف به فهم یكسان برسیم. آنچه مهم است این كه ما به لحاظ سخت افراری نمی توانیم با تحولات فناوری مقابله نماییم و كشور خویش را از آن محروم كند. اما انتظاری كه وجود دارد این است كه نحوه دسترسی مردم به گونه ای باشد كه به جای پلت فورم آمریكایی از پلت فورم ایرانی استفاده نماییم. در این زمینه نیازی به انسداد اطلاعات نیست؛ بلكه قوای مختلف باید بسیج شوند تا به پلت فورم ایرانی برسیم كه اعتمادآور هم باشد.

وكیلی با اشاره به اینكه شبكه های اجتماعی تحولاتی را در حوزه های كسب و كار بوجود آورده اند، اظهار داشت: مردم می خواهند از این فضا بهره مند شوند. مثلا همزمان با تحولاتی كه در ترافیك شهرها در دنیا به وجود آمده شهرداری تهران هم می تواند نرم افزاری را با هدف كاهش آلودگی هوا و ترافیك تهیه نماید و در اختیار مردم قرار دهد و شركتهای ایرانی در این زمینه رقابت كنند و امنیت لازم را هم داشته باشند. در واقع ما نیاز داریم تولیدات داخلی را در این زمینه تقویت نماییم و به فهم مشتركی در این حوزه برسیم تا در دنیا فقط مصرف كننده اقتصاد جهانی نباشیم بلكه سهمی در تولید خدمات اقتصادی داشته باشیم.

ای عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینكه تعداد نمایندگان در جلسه غیرعلنی ملجس در مرز نصاب بوده اظهار نمود: در این جلسه كه به صورت غیرعلنی رسمی برگزار شد، تا ۱۹۱ نماینده هم حضور داشتند. البته تعدادی از نمایندگان مرخصی گرفتند و برخی غیبت كردند اما هیئت رئیسه به نمایندگان پیامك زده بود كه جلسه برگزار می گردد.
1396/12/27
12:48:05
5.0 / 5
3274
تگهای مطلب: فضای مجازی , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳