كشف یك بدافزار در پیامرسان تلگرام


به گزارش لینك بگیر دات كام متخصصان فعال در شركت امنیتی كاسپرسكی روسیه اخیرا از كشف یك بدافزار جدید و خطرناك در اپلیكیشن پیام رسان تلگرام اطلاع داده اند.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت cyberscoop، تیم پژوهشگران و متخصصان فعال در شركت امنیتی كاسپرسكی روسیه اخیرا با انتشار گزارشی اعلام نموده اند كه كاربران اندرویدی در مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا در معرض نفوذ یك بدافزار خطرناك با استفاده از اپلیكیشن پیام رسان تلگرام قرار دارند.

این بیانیه كه یك روز پیش از جانب شركت كاسپرسكی انتشار یافت، حاكی می باشد كه مجرمان سایبری به منظور نفوذ و دسترسی به اطلاعات كاربران موردنظر خود از اپلیكیشن پیام رسان تلگرام كه در این روزها سر و صدای بسیاری به پا كرده و در روسیه و ایران فیلتر شده است، بهره برده و بدافزار موسوم به «زوپارك» را توسعه داده و منتشر نموده اند.

طبق گفته های متخصصان كاسپرسكی، جدیدترین نسخه از این بدافزار تازه كشف شده به حجم زیادی از اطلاعات همچون مخاطبان، پیام های كوتاه، تاریخچه استفاده از GPS، مكان جغرافیایی، تاریخچه تماس و فایل های صوتی ذخیره شده در گوشی هوشمند كاربران دسترسی دارد.

البته نكته جالب اینجاست كه به قول آن ها، این بدافزار كه در میان سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ توسعه داده شده است، قادر خواهد بود اسكرین شات تهیه كرده، عكس گرفته و صدای كاربران و محیط اطرافش را ضبط كند.

بر اساس این گزارش، این مجرمان سایبری برروی كاربران قربانی مستقر در كشورهایی مانند مراكش، مصر، اردن و لبنان تمركز كرده اند تا به اطلاعات موردنیاز خود دسترسی و نفوذ پیدا كنند.

بسیاری از تحلیلگران فعال در حوزه امنیت سایبری بر این باورند كه گزارش انتشار یافته كاسپرسكی كه مدت ها به همكاری با دولت روسیه و جاسوسی نرم افزارهای آنتی ویروس نصب شده خود در كامپیوتر های ایالات متحده آمریكا متهم شده بود، در حالی انتشار یافته است كه تنها كمتر از یك ماه از فیلترینگ تلگرام توسط روسیه می گذرد. ازاین رو احتمال یك همكاری دیگر این شركت معروف امنیتی با دولت این كشور قوت گرفته است.

مدت هاست كه بحث بر سر فیلترینگ اپلیكیشن تلگرام در بعضی كشورها همچون روسیه مطرح شده و بالا گرفته است. تنها در عرض یك ماه گذشته، این پیام رسان به دلایل گوناگونی در روسیه با فیلترینگ مواجه گردید. دولت روسیه پیش از مسدودسازی آن، بارها به بهانه استفاده نادرست كاربران و همینطور رد و بدل شدن پیام های تروریست های داعش در پلتفرم تلگرام، قصد داشته این اپلیكیشن را در كشورش مسدود و فیلتر كند.

بدین ترتیب، روسیه بارها از تلگرام درخواست كرده بود كه سرورهایش را به این كشور منتقل كند تا بتواند در صورت نیاز، پیام های ارسالی و دریافتی كاربران را رصد و نظارت كند. دولت روسیه بعد از عدم همكاری این پیام رسان جهت انتقال سرورهایش، آن را به پرداخت جریمه های هنگفت و سنگین و همینطور مسدودسازی آن در این كشور پهناور تهدید كرد تا بتواند تلگرام را برای همكاری با خود قانع كند اما درنهایت این پیام رسان به همكاری با روسیه تن در نداد.

نرم افزار امنیتی كاسپرسكی در سپتامبر سال ۲۰۱۴ بود كه اطلاعات میلیون ها كاربر و كامپیوتر در آمریكا را به سرقت برد و از آن پس هم این شركت روسی، در معرض آماج حملات آمریكایی ها قرار گرفته است. هرچند كه شركت كاسپرسكی بلافاصله بعد از اطلاع از آن، مشكل بوجود آمده را برطرف كرد، اما همچنان به جاسوسی و همكاری با دولت روسیه متهم می گردد.

شركت كاسپرسكی از سال ۱۹۹۱ در زمینه امنیت كامپیوتر فعالیت می كند و محصولات و آنتی ویروس های كاسپرسكی را تولید می كند كه از شهرتی جهانی برخوردار می باشد. این شركت روسی با داشتن ۳۳۰۰ نفر كارمند، حدودا بیش از ۶۲۰ میلیون دلار در سال درآمد دارد. 

1397/02/17
12:09:07
5.0 / 5
3068
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱