انتقاد رییس جامعه تورگردانان به طرح مجلس

چرا زودتر اینترنت را قطع نمی کنید؟!


به گزارش لینک بگیر دات کام رئیس جامعه تورگردانان ایران درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: موجب تاسف است که نماینده های مجلس فقط به فساد در اینترنت اشاره می کنند. ما که از نیت آنها از اجرای این طرح خبر نداریم، اما اگر قصد این است که کسب وکار و تجارت یک کشور را تعطیل و مردم را فقیرتر کنند، چرا درنگ می کنند؟! اصلا زودتر اینترنت را قطع کنند!

ابراهیم پورفرج با اشاره به اینکه لطمه این طرح فراتر از یک صنف و یا صنعتی مثل گردشگریست و کل تجارت بین المللی ایران را تحت شعاع قرار می دهد، در گفت و گو با ایسنا اشاره کرد: مجلس شورای اسلامی با اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، چه با قصد فیلتر کردن پلت فرم های خارجی و چه با کند کردن سرعت اینترنت، تجارت بین المللی و داخلی ایران را نابود می کند.
او اضافه کرد: بحث ما تکنولوژی است، تکنولوژی ای که در سراسر دنیا در حال توسعه است و ارتباط با دنیا فقط با بهره گیری از آن امکان دارد. اگر دسترسی آنرا محدود کنند، ارتباط ایران با دنیا را قطع کرده اند. طرح و استدلالی که مجلس دارد مثل این می ماند که در ایران مردم را به پراید محدود کنند، درحالی که در خارج از کشور مردم از بنز استفاده می نمایند، به هر دو این ها می توان تکنولوژی گفت.
رئیس جامعه تورگردانان اظهار داشت: کشور ما همین طوری هم ۴۰ - ۵۰ سال از تکنولوژی دنیا عقب است و بنا بر این ارتباط مان با دنیا ضعیف بوده، سرعت اینترنت هم که همیشه مشکل داشته است، حال تصور کنید همین را هم قطع و یا سرعت آنرا کمتر کنند، همه تجارت ایران نابود می شود، نه فقط بین المللی، بلکه کسب و کارهای داخلی را هم گرفتار مشکل و عقب گرد می کنند. مردم از این راه نان درمی آورند؛ نباید راه نان درآوردن مردم را مسدود کرد.
این فعال گردشگری در ادامه اظهار نمود: تمام ارتباط گردشگری ایران با خارج و داخل بوسیله اینترنت است، اگر آپلود کردن یک فایل چند ساعت طول بکشد معلوم است فضا برای تعامل سخت و غیرقابل تحمل می شود. بخصوص در ارتباط های خارجی که همکاری ها را ناکارآمد و بی مدلول خواهدنمود. نباید از تکنولوژی فرار کرد و آنرا مانعی برای پیشرفت دانست. یقین بدانیم با اجرای این طرح، فقط ایران را عقب نگه می داریم و رقابت در تجارت را متوقف می نماییم.
او همین طور اظهار داشت: باور مردم این است که نماینده مجلس، نماینده او است و انتخاب شده که مشکلات مردم را حل کند و تسهیلات و آرامش را با تصویب مقررات بهتر برای مردم افزایش دهد. تمام تلاش نماینده مردم در مجلس در امتداد در اختیار گذاشتن امکانات زندگی باید باشد، خصوصاً برای نسل جوان که باید شرایط و ابزار کار و تجارت را تسهیل کنند. زندگی و رقابت این نسل بدون تکنولوژی امکان پذیر نیست، قطع یا محدود کردن اینترنت فقط زندگی این نسل را عقب می راند.
او سپس بیان کرد: اینکه برخی مسؤولان و نمایندگان مردم از فضای فاسد اینترنت صحبت می کنند، واقعا ناراحت کننده است. هر تکنولوژی ای که به این کشور آمده با همین نگاه با آن برخورد شده است. مردم دنیا اثر منفی تکنولوژی را در کنار مزیت آن پذیرفته اند و برای آن چاره پیدا کرده اند و مدام آموزش می دهند. این همه شبکه تلویزیونی داریم که این همه بودجه می گیرند، چرا از این ابزار برای آموزش مردم جهت استفاده درست از تکنولوژی استفاده نمی شود؟ چرا فقط روی نقش غیراخلاقی و فسادبرانگیز اینترنت و تکنولوژی تاکید می شود؟ این فساد چگونه است که فقط یک عده نماینده متوجه آن شده اند. به هر حال در هر تکنولوژی مزیت و مضرات توأم وجود دارد، ولی چرا همیشه ما دنبال نقاط منفی هستیم، جای سؤال و بحث دارد. واقعا جای تاسف است که نماینده های مردم مدام به سایت های منفی و فساد اخلاقی در شبکه های اجتماعی اشاره می کنند. درست نیست؛ این قدر این مسائل را به رخ مردم نکشید، ما فکر دیگری درباره نماینده مجلس می نماییم. تکنولوژی ابزار است، استفاده درست از آنرا آموزش دهید. مبارزه با تکنولوژی در شأن نماینده مجلس شورای اسلامی نیست.
پورفرج افزود: ممکنست تعدادی هم از فضای اینترنت استفاده منفی ببرند، اما آیا به خاطر آنها، ۹۹ درصد مردم یک کشور را باید از نان درآوردن و کسب وکار محروم کرد و یک جامعه را عقب انداخت؟ چاقو هم تیز و برنده است، آیا نباید از آن استفاده کرد؟
رئیس جامعه تورگردانان ایران اظهار داشت: شنیدن این حرف ها و طرح ها از مجلس واقعا ذهن و روان را خسته می کند، احساس می نماییم نماینده مردم مقابل مردم است. از مردم سوال کنید چند درصد با این طرح موافق می باشند، حتی همان نماینده ای که با این رأی موافق است اگر از خانواده خود سوال کند مطمئنا برخی از آنها نظر و حرف دیگری دارند.
وی در ادامه بیان کرد: اگر قصد نمایندگان مجلس این است که کسب وکار مردم را محدود کنند، چرا درنگ می کنند؟! اصلا زودتر اینترنت را قطع کنند! ما که از نیت آنها خبر نداریم، شاید قصد دارند درآمد مردم را پایین نگه دارند و مردم فقیرتر شوند. این هم یک روش است تا مردم فقط درگیر نان روزمره شوند. شاید هم نیت آن نمایندگان و برخی مسؤولان این است که تجارت و کسب وکار مردم را رونق دهند و برای موفقیت نسل جوان کار کنند، اما چگونه؟! توضیح دهند واقعا نیت شان چیست و چرا این قدر برای مشکل تر کردن شرایط زندگی تلاش می کنند.
رئیس جامعه تورگردانان ایران اظهار داشت: امیدوارم نمایندگان مردم به آسانی از کنار اعتراض ها نسبت به این طرح عبور نکنند و چنین طرحی تصویب نشود و اجازه ندهند مردم با فقر بیشتری مواجه شوند. کرونا همین طوری مردم را فقیرتر کرده است؛ شرایط را از این بدتر نکنید.
پورفرج اظهار نمود: هر تصمیمی که امروز گرفته شود، چند سال دیگر اثرش مشخص خواهد شد. نمی توان زندگی مردم را بدون پذیرفتن مسؤولیت و عملکرد خود به خطر انداخت. اگر امروز نماینده و مسؤولی با اجرای این طرح مخالف است باید با همه وجود ایستادگی کند، چون بعدها خواهیم گفت در دوره شما چنین تصمیمی گرفته شد و همه آنها باید پاسخگو باشند، نمی توانند شانه خالی کنند و بگویند ما مخالف بودیم. مخالف بودن بدون ایستادگی و اقدام عملی فایده ای ندارد. متاسفانه خیلی از مسؤولان رودربایستی دارند، برای توسعه و رونق زندگی مردم که نباید رودربایستی کرد.
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی که هفته گذشته با رأی ۱۲۱ نماینده مجلس از دستور کار علنی خارج شد و طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، بررسی آن به کمیسیون ویژه و مشترک سپرده شد، اعتراض ها و واکنش های زیادی از افکار عمومی تا مسؤولان را برانگیخته است. مدافعان این طرح معتقدند برداشت های نادرستی از این طرح شده و از طرفی، برای اصلاح این طرح عقب نشینی هایی شد، تا جایی که رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اصلاح طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی در بخش پلت فرم های پرکاربرد مثل اینستاگرام و واتساپ تاکید کرد.
منبع:

1400/05/14
10:59:22
5.0 / 5
1070
تگهای مطلب: آموزش , اینترنت , تكنولوژی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
از دست ندهید!