زارع پور:

قول می دهم ظرف 4 سال آینده شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی کنم


به گزارش لینک بگیر دات کام وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: افتخار می کنم که دغدغه ساماندهی، حمایت و حضور پرقدرت در فضای مجازی را داشته ام.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی بامداد امروز (یکشنبه) مجلسی شورای اسلامی اظهار نمود: افتخار می کنم که دغدغه ساماندهی، حمایت و حضور پرقدرت در فضای مجازی را داشته ام.
وی در ادامه اظهار داشت: قبل از هر چیز بر خود می دانم که از هیئت رئیسه مجلس تشکر کنم که فرصت دادند و ما توانستیم نظرات خودرا در کمیسیون های تخصصی مطرح نماییم.
زارع پور اشاره کرد: اعتقاد دارم نقد پذیرم و در هر موقعیتی نقطه نظرات کارشناسان و نخبگان را روی سر می گذاریم و توجه خواهیم کرد. وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه صحبت هایم را در دو بخش شرح حال و برنامه ها برای وزارت ارتباطات اعلام می کنم، اظهار داشت: متولد سال ۱۳۵۹ در اسلام آباد غرب کرمانشاه هستم که تمام رشدم را در همین منطقه محروم داشتم. همین طور عضو هیئت علمی گروه شبکه های کامپیوتری دانشگاه علم و صنعت بودم که تمام مقاطع لیسانس، پسا لیسانس و دکترایم در همین رشته گذرانده ام و همین طور در دانشگاه نیو سالت ولز استرالیا تحصیل کردم و سابقه راه اندازی و تاسیس مرکز رسانه های دیجیتال را در کارنامه خود دارم.
وی اضافه کرد: افتخار می کنم در دوران مسئولیت در اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی صدها شرکت پا گرفتند.
زارع پور اشاره کرد: در زمینه قوه قضائیه نیز در زمینه های مختلف با کار و مجاهدت شبانه روزی همکارانم مدیر مجموعه جوانان با پشتکار هستم و کار مراجعان و مردم را در قوه قضاییه تسهیل کردیم.
وی اضافه کرد: اینجانب بعنوان یکی از میلیونها تربیت یافته مکتب امام خمینی و مقام معظم رهبری بعنوان جوان گام دومی آماده ام که تجربه ۱۵ ساله خودم را به کار گیرم و با کار و مجاهدت شبانه روزی همه ظرفیت های فناوری مهم را به کار گیریم تا جایگاه انقلاب اسلامی را ارتقا دهیم و ایرانی هوشمند را رقم بزنیم.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اظهار نمود: امروز فناوری ارتباطات و اطلاعات تبدیل به بخش جدایی ناپذیر زندگی مردم شده و بیش از ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور و ۳۵ میلیون از جوانان در این حوزه حضور دارند. امروز فناوری اجتماعی شده و در اعماق زندگی مردم رسوخ کرده و اگر در این عرصه برنامه ریزی فعال نداشته باشیم اساسا به لطمه های آن گرفتار خواهیم شد.
وی اضافه کرد: این فناوری فرصت بی نظیری را برای ما فراهم نموده که باید از آن استفاده نمائیم و جهش بی نظیری داشته باشیم و رهبری نیز تاکید داشته اند.
زارع پور بیان کرد: فناوری شمشیری دو لبه است و فرصت ها و تهدیداتی دارد. بعنوان کارشناس این حوزه می گویم که فرصت های آن بیشتر است و اگر برنامه ریزی برای آینده داشته باشیم می توانیم به خوبی از آن استفاده نمائیم.
وی اظهار داشت: با بررسی اسناد بالادستی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی برنامه ای را تدوین کرده ام و درباره با اهمیت ترین چالش ها و نگاه راهبردی راهکارهای اجرائی و عملیاتی مهمی را در نظر گرفته ام که نخستین حوزه حوزه حکمرانی دیجیتال است.
وزیر پیشنهادی ارتباطات اشاره کرد: امروز این فناوری سبک حکمرانی در دنیا را تغییر داده و نحوه تعامل دولت با مردم و مردم با مردم را تغییر داده است. امروز عصر پلت فرم و نفوذ آنهاست که عمق راهبردی کشورها را مشخص می کند.
وی اضافه کرد: عمق راهبردی کشورها را این پلت فرم ها تعیین می کنند و از ظرفیت های این فضا برای حکمرانی غفلت کردیم. الحمدلله پلت فرم هایی در سطح جهانی به دست جوانان ایرانی تولید شده است مانند تاکسی های اینترنتی و باید بتوانیم این کار را برای کشورهای دیگر هم انجام دهیم.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اشاره کرد: تجربه یک دهه گذشته نشان داده که اگر ما در این عرصه فعال باشیم به این میزان تحت تاثیر پلتفرم های خارجی قرار نخواهیم گرفت. ما باید بر ظرفیت جوانان خود تکیه نماییم. اگر ۱۰ سال قبل مسیری را که در زمینه فضایی طی می کردیم ادامه می دادیم امروز در این عرصه حرفی برای گفتن داشتیم. بنده نگاه راهبردی برای حکمرانی در فضای دیجیتال کشور دارم. البته این مساله ملی بوده و فقط به وزارت ارتباطات باز نمی گردد.
زارع پور در ادامه اظهار نمود: درباب شبکه ملی اطلاعات که بیش از ۲۰ سال است می خواهیم آنرا اجرا نماییم اما به دلیلهای مختلفی هنوز محقق نشده است چندین نکته حائز اهمیت می باشد. متاسفانه به غلط عده ای فکر می کنند با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات دسترسی کاربران به شبکه جهانی اینترنت قطع می شود. بنده بعنوان یک متخصص عرض می کنم که شبکه ملی اطلاعات از افتخارات هر کشوری است و با راه اندازی آن دسترسی کاربران به شبکه جهانی قطع نخواهد شد. چرا باید وقتی یک پیغام را ارسال می نماییم بسته های اطلاعاتی ما از کشور خارج شود؟ از طرف دیگر هم باید هزینه پهنای باند بین المللی را بپردازیم و هم امنیت ما به خطر می افتد. طبیعتا این امر منطقی نیست و بنده قول می دهم ظرف چهار سال آینده شبکه ملی اطلاعات را در ضمن زمانبندی معینی که از طرف شورای عالی فضای مجازی تعیین شده جهت پیشبرد امورات کشور راه اندازی کنم.
وی در ادامه اشاره کرد: از طرف دیگر دسترسی کلیه روستاها دارای جمعیت بالای ۲۰ هزار خانوار به شبکه پرسرعت اینترنت تا آخر سال ۱۴۰۱ محقق خواهد شد. این مساله دغدغه بیشتر نمایندگان است. بنده از هزاران دانش آموزی که به خاطر دسترسی نداشتن به اینترنت نتوانستند از آموزش مجازی استفاده کنند باخبر هستم و قول می دهم ظرف یک سال و نیم آینده این مشکل را حل کنم. از طرف دیگر ظرفیت شبکه انتقال داده داخلی درحال اشباع است و بنده قول می دهم ظرف مدت دو سال آینده ظرفیت آنرا جهت برهم نخوردن تبادلات الکترونیکی افزایش دهم.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اشاره کرد: تحقق دولت الکترونیکی از دیگر اولویت های بنده می باشد با وجود کوشش های صورت گرفته در طول سالهای قبل ما هنوز در این عرصه عقب هستیم و از لحاظ کمیت خدمات الکترونیکی در رتبه ۸۰ و از لحاظ کیفیت در رتبه ۱۱۸ از بین ۱۹۳ کشور در دنیا قرار داریم. ما باید این شاخص را ارتقاء دهیم.
زارع پور در ادامه اظهار داشت: بنده با سابقه یک دهه کار در الکترونیکی کردن خدمات عرض می کنم که ظرف چهار سال آینده با تعامل با بخش های مختلف در امتداد الکترونیکی کردن خدمات پرکاربرد و ایجاد یک پنجره واحد برای ارائه ی خدمات الکترونیکی گام بردارم و ۳۰ پله جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در فاکتورهای جهانی ارتقاء دهم. از سویی دیگر با همکاری با سازمان امور استخدامی به سمت استفاده از هوش مصنوعی بجای مداخلات انسانی در بعضی از امور گام بردارم.
وی افزود: اقتصاد دیجیتال از دیگر اولویت های بنده است در بعضی از کشورهای دیگر نیروهای جوان آن درآمدی بیش از درآمد نفتی ما از حوزه برنامه نویسی دارند. بنده قول می دهم ظرف چهار سال آینده از ظرفیت این حوزه برای اشتغالزایی استفاده کنم. بتازگی شنیدیم که یکی از کشورهای همسایه ویزای طلایی برای جذب برنامه نویس در نظر گرفته است اگر ما ظرفیت های لازم در کشور را فراهم نماییم دیگر نخبگان ما برای کار در این عرصه به خارج از کشور نخواهند رفت.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به ضرورت پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی اشاره کرد: امروز خانواده های ما از حضور کودکان و فرزندان خود در فضای مجازی نگران هستند حتی کشورهایی که این فناوری را تولید کردند ابزارهایی برای خانواده ها جهت مدیریت کودکان خود در این فضا فراهم نموده اند. ما نیز وظیفه خود می دانیم که این نگرانی را برای خانواده ها برطرف نماییم.
وی در ادامه اظهار نمود: از طرف دیگر از نظرات و دغدغه های تمام کاربران استفاده خواهیم کرد. حفاظت از داده ها و حریم خصوصی مردم در این فضا وظیفه ماست. چرا یک پلتفرم خارجی باید به خود اجازه دهد تا اطلاعات میلیونها کاربر ما را با مشکل روبه رو کند؟ در بحث صنعت فضایی نیز متاسفانه به سبب نگاه سیاست زده در سالیان گذشته از ظرفیت ها غافل شدیم. مردم هنوز خاطرات خوش پرتاب های موفقیت آمیز ماهواره های ایرانی را در دهه ۸۰ فراموش نکرده اند. متاسفانه در سالهای اخیر این روند رشد متوقف شده است. بنده قول می دهم از ظرفیت تمام جوانان و نخبگان برای بازگرداندن این صنعت به ریل شکوفایی خود استفاده کنم. بنده در زمینه خدمات پستی و مالی برنامه های مختلفی دارم.
منبع:

1400/05/31
23:44:24
5.0 / 5
916
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
از دست ندهید!