دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح كرد:

حمله سایبری از یک کشور خارجی بود


به گزارش لینک بگیر دات کام دبیر شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه حمله سایبری به جایگاه های سوخت رسانی بوسیله ی یک کشور خارجی انجام شده، اظهار داشت: با تمهیداتی که از پیش از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم صدمه ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت رسانی اختلال بوجود آمده است.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی در برنامه تلویزیونی، درباره حمله به جایگاه های سوخت رسانی توضیح داد: این حمله ساعت ۱۱ بامداد سه شنبه صورت گرفت و ما در همه جایگاه های بنزین کشور شاهد اختلال وسیع بودیم. دستگاههای مربوطه به مسئله پرداختند و علایم یک حمله سایبری را مشاهده نمودند. این حمله سایبری خوشبختانه خسارت های سخت افزاری به دنبال نداشته و فقط در عرضه خدمت به شهروندان ایجاد اختلال کرد که کارشناسان در مدت کوتاهی توانستند چاره رفع مشکل را پیدا کنند. حدود ۴۶۰۰ جایگاه سوخت رسانی بنزین در کشور داریم که باید اصلاحاتی در برنامه نرم افزاری شان انجام دهند و این کار از ساعت پنج بعدازظهر به تدریج در حال انجام می باشد.

او با بیان اینکه این حمله احیانا بوسیله ی یک کشور خارجی انجام شده است، اضافه کرد: هم اکنون زود است اعلام نماییم حمله از جانب کدام کشور و به چه صورت بوده اما هدف این حمله ایجاد اختلال در خدمت رسانی به مردم است. متاسفانه به تازگی در سیستم راه آهن هم شاهد چنین اختلال گسترده ای بودیم که توانستیم با توان سایبری در کشور ظرف ساعات کمی مشکل را رفع عیب نماییم. این حادثه هم در مدت کوتاهی رفع عیب شده اما به علت گستردگی جایگاه ها در سراسر کشور، به تدریج باید تیم هایی اعزام شوند و رفع اشکال کنند و امیدواریم تا ظهر روز چهارشنبه رفع اشکال شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به اینکه آیا به سرورهای مرکزی صدمه ای وارد شده، اظهار داشت: خوشبختانه به سرورها و اطلاعات صدمه ای وارد نشده است. اصولا طراحی شبکه جایگاه سوخت رسانی در کشور ما یک طراحی خاص در ارتباط با کشور خودمان است. پمپ بنزین های ما تمام الکترونیک هستند و از نظام پرداخت و نظام واگذاری سوخت، تا نظام های الکترونیکی دیگر مانند تلفن مداربسته در جایگاه ها تحت نظام واحدی کار می کنند و خوشبختانه با تمهیداتی که از پیش از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، سیستم طوری است که به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم صدمه ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت رسانی اختلال بوجود آمده است.

فیروزآبادی تصریح کرد: به علت اینکه این سیستم ها به هم متصل هستند، شاید حمله کردن به سیستمی که نسبتا پیچیدگی بالایی ندارد اما تعداد ترمینال های زیادی دارد، کار سختی نباشد. یعنی حمله ای که انجام شده، سطح بالایی نداشته است. البته شاید اگر تدابیر مناسب تری اتخاذ می شد، ما حتی شاهد وقفه در سوخت رسانی هم نبودیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اقدامات لازم برای جلوگیری از حملات سایبری انجام نشده بود، اظهار داشت: این مشکلات، جهانی است و گفته می شود که سرعت توسعه دیجیتالی، بیشتر از سرعت نظامات امنیتی دیجیتالی است. در دنیا شاهدیم که همیشه اخباری در این عرصه شنیده می شود و حملاتی به نظامات بانکی، بانکهای اطلاعاتی و ایجاد اختلال دیده شده است. حتی در شبکه های اجتماعی گاها افشاگری های وسیعی به صورت میلیاردی در زمینه کشف اطلاعات یا ایجاد اختلال در سرویس دیده می شود.

دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: مثلاً به تازگی یکی از بزرگ ترین پلت فرم های پیام رسان مثل واتس اپ برای مدت ۱۰ ساعت در کل جهان مبتلا به اختلال شد. ازاین رو نظام دفاعی از نظام حمله ای در کل جهان مقداری عقب ماندگی دارد. البته این سبب نمی گردد ما اشکالاتی را که در سیستم هایمان وجود دارد و باید برطرف شود، توجیه نماییم. ما بطور قطع پس از این حادثه دستگاههای مربوطه را مامور می نماییم که صدمه های موجود و نقاط ضعفی را که در سیستم وجود دارد، شناسایی کنند تا کمتر شاهد لطمه به خدمات عمومی کشور باشیم.

منبع:

1400/08/06
12:17:24
5.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳