شکایت از گوگل بخاطر انحصارطلبی


تعدادی از ایالت های آمریکا با محوریت تگزاس، شکایتی را بر علیه گوگل تنظیم کرده و این غول موتور جستجو را متهم کردند برای تقویت کسب وکار تبلیغاتش تاکتیک های اجبار را بکار برده و قوانین ضد انحصارطلبی را شکسته است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، این اتهامات به روز شده جدید ترین مورد در سلسله تفحصهای رگولاتوری از شیوه های کسب و کار گوگل هستند. این شرکت فناوری با چندین شکایت همچون شکایت وزارت دادگستری آمریکا برای شیوه های انحصارطلبش روبروست.

قبلا فیل ویزر، دادستان کل کلرادو، گفته بود: «اقدامات ضدرقابتی گوگل از انحصارات جستجوی عمومی آن محافظت کرده و رقبا را حذف کرده است، مصرف کنندگان را از مزایای انتخاب های رقابتی محروم کرده، از نوآوری جلوگیری می کند و ورود یا گسترش جدید را تضعیف می کند. این دادخواست به دنبال بازگرداندن رقابت است.»

گوگل هفته گذشته در درخواست تجدیدنظر برای جریمه ۲.۸ میلیارد دلاری ضد انحصارطلبی اتحادیه اروپا شکست خورد. رگولاتور اتحادیه اروپا گوگل را در سال ۲۰۱۷ بر سر استفاده از سرویس مقایسه قیمت خرید خود برای کسب برتری غیرمنصفانه در مقابل رقیبان اروپایی کوچکتر جریمه کرده بود. این شرکت سرویس خویش را در صفحه نخست نتایج جست و جو و در رتبه های بالاتر و نتایج در ارتباط با رقیبانش را در رتبه های پایینتر نمایش می داد.

شکایت اصلاح شده آمریکا که در دادگاه فدرال در نیویورک تنظیم شد، گوگل را متهم کرده است از شیوه های انحصارطلبی و الزامی در مورد تبلیغات کنندگان بهره برده تا در این فضا حاکم باشد و رقابت را در تبلیغات آنلاین سرکوب کند.

بنابر گزارش رویترز، در این شکایت به استفاده گوگل از یک برنامه محرمانه به نام پروژه برنانکه (Project Bernanke) در سال ۲۰۱۳ اشاره نمود که از اطلاعات خرید برای برتری خرید تبلیغات خود استفاده می کرد.

Project Bernanke

گوگل از داده های ناشر استفاده می کرد تا بفهمد سایر تبلیغ کنندگان چه مبلغی را پرداخت می کنند و برای رسیدن به مکان های خاص چه مبلغی باید بپردازند و سپس با استفاده از این داده ها پیشنهادات خود را مدل می کند تا در حراجی های مهم ترین آنها ، احتمالاً با کمترین نرخ برنده شود.
 


منبع:

در شکایت از گوگل بخاطر انحصارطلبی خواندید:
  1. Project Bernanke
1400/08/23
08:32:43
5.0 / 5
1130
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵