سئوی خارجی یا سئوی بیرون از سایت


سئوی خارجی شامل چندین فاکتور اساسی سئو است که به رتبه بندی سایت در گوگل کمک می کند. با ما در این آموزش سئو همراه باشید.

سئو خارج از صفحه چیست؟

سئوی خارج از صفحه (یا سئوی آف پیج یا off-page SEO که سئوی خارج از سایت یا off-site SEO نیز نامیده می شود) به اقداماتی اشاره دارد که خارج از وب سایت شما برای تأثیرگذاری بر رتبه بندی شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP یا search engine results pages) انجام می شود. همراه با سئوی درون صفحه (سئوی آن پیج یا on-page SEO)، این فعالیتها شامل چندین فاکتور اساسی سئو است که به رتبه بندی سایت در گوگل کمک می کند.

بهینه سازی برای عوامل رتبه بندی خارج از سایت (off-site ranking) شامل بهبود درک موتور جستجو و کاربر از محبوبیت، مرتبط بودن، قابل اعتماد بودن و اعتبار سایت است. این امر توسط سایر مکان‌های معتبر در اینترنت (صفحات، سایت‌ها، افراد و غیره) انجام می‌شود که به وب‌سایت شما لینک (پیوند ورودی یا هایپرلینک) می‌دهند یا آن را تبلیغ می‌کنند، و به طور مؤثری کیفیت محتوای شما را تضمین می‌کنند.

 

چرا سئوی خارج از صفحه اهمیت دارد؟

در حالی که الگوریتم‌های جستجوی گوگل و فاکتورهای رتبه‌بندی دائما در حال تغییرند، اجماع عمومی در جامعه ی سئو این است که مرتبط بودن، قابل اعتماد بودن و اعتباری که سئوی خارج از صفحه مؤثر برای یک وب‌سایت فراهم می‌کند، همچنان نقش مهمی در توانایی صفحه برای رتبه‌بندی دارد.

در حالی که ما از جزئیات کامل الگوریتمی که گوگل برای رتبه‌بندی محتوا استفاده می‌کند اطلاعی نداریم، داده‌های حاصل از مطالعه عوامل رتبه‌بندی موتور جستجو نشان می‌دهد که عوامل مرتبط با سئوی خارج از سایت احتمالا بیش از ۵۰ درصد وزن فاکتور رتبه‌بندی را دارند.

 

تاثیر بکلینک بر سئوی خارج از صفحه

ساخت بک لینک در قالب سئوی خارج از صفحه است. موتورهای جستجو از بک لینک ها به عنوان نشانه ای از کیفیت محتوای لینک شده استفاده می کنند، بنابراین سایتی با بک لینک های بسیار با ارزش معمولا رتبه بهتری نسبت به یک سایت مشابه با بک لینک های کمتر دارد.

 

 • سه نوع اصلی از بک لینک وجود دارد که با نحوه به دست آوردن آنها تعریف می شوند: پیوندهای طبیعی، پیوندهای ساخته شده به صورت دستی یا پیوندهای خود ایجاد شده.

 

پیوندهای طبیعی به صورت سرمقاله بدون هیچ اقدامی از سوی صاحب صفحه ارائه می شوند. به عنوان مثال، یک وبلاگ نویس لینک به مواد غذایی را به پستی اضافه می کند که به مزارع محصولات مورد علاقه آنها اشاره می کند، یک بکلینک طبیعی است.

لینکهای ساخته شده به صورت دستی از طریق فعالیت های لینک سازی عمدی به دست می آیند. این لینک سازی شامل مواردی مانند واداشتن مشتریان برای پیوند دادن به وب سایت شما یا درخواست از اینفلوئنسر ها (تأثیرگذاران) برای به اشتراک گذاری محتوای شما می شود.

پیوندهای خود ایجاد شده با اقداماتی مانند افزودن یک بک لینک در فهرست آنلاین، انجمن، امضای نظر وبلاگ یا یک بیانیه مطبوعاتی با متن لنگر (انکرتکست) بهینه ایجاد می شوند. برخی از تاکتیک‌های لینک سازی به سمت سئو کلاه سیاه تمایل دارند و موتورهای جستجو با آن مخالفت می‌کنند، بنابراین در این بخش با احتیاط قدم بردارید. بهترین روش لینک سازی، خرید بک لینک از سایتهای معتبر و تا حد امکان مرتبط با سایت شما و یا حداقل هم زبان با سایت شماست. به بیان دیگر خرید بک لینک از سایتهای ایرانی برای سایت فارسی زبان خیلی تاثیر بهتری از خرید بکلینک از سایتهای خارجی دارد.

صرف نظر از نحوه به دست آمدن لینک ها، لینک هایی که بیشترین سهم را در تلاش های سئو دارند، عموماً آنهایی هستند که بیشترین ارزش را دارند. سیگنال های زیادی وجود دارد که به طور مثبت به ارتقای رتبه ی سایت شما در گوگل کمک می کند، مانند:

 • هم زبان بودن سایت شما با سایت لینک دهنده
 • ارتباط موضوع سایت لینک دهنده با سایت شما
 • محبوبیت سایت لینک دهنده
 • کلمه کلیدی (انکرتکست) مورد استفاده در سایت لینک دهنده
 • قابل اعتماد بودن سایت لینک دهنده
 • تعداد لینکهای دیگر در صفحه لینک دهنده (یک صفحه با صدها لینک خروجی، نسبت به صفحه ای با 10 لینک خروجی کمک خیلی کمتری به افزایش اعتبار سایت شما می کند)
 • اعتبار دامنه و صفحه لینک دهنده (البته دقت داشته باشید که سایت ماز شاید برای اعتبارسنجی سایتها همزمان با الگوریتمهای گوگل پیش نرود و برای سایتهای ایرانی خیلی دیر به دیر بروزرسانی شود).

 

سئوی خارج از سایت غیر مرتبط با لینک

در حالی که خرید بک لینک از وب سایت های دیگر رایج ترین استراتژی سئوی آف پیج است، تقریباً هر فعالیتی که الف) خارج از وب سایت شما انجام می شود و ب) به بهبود موقعیت رتبه بندی جستجوی شما کمک می کند، می تواند به عنوان «سئوی خارج از صفحه» در نظر گرفته شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 • وبلاگ نویسی مهمان
 • نام های تجاری مرتبط و بدون پیوند
 • اینفلوئنسر مارکتینگ

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که نتیجه خالص هر یک از این فعالیت‌ها ایجاد یک لینک به سایت شما از جاهای دیگر در وب است - خواه این ارجاع به یک لینک، ذکر نام تجاری یا وب سایت شما یا موارد دیگر باشد. بنابراین، مفهوم سئوی خارج از صفحه ی "غیر مرتبط با لینک" در واقع کمی اشتباه است، و می توان این فعالیت را نیز غیرمستقیم لینک سازی برای سایت درنظر گرفت.

بعنوان جمع بندی دقت داشته باشید که سئو در مجموع شامل سئوی خارج از صفحه (آف پیج) با تاثیر حدوداً 60 درصدی و سئوی داخل صفحه (آن پیج) با تاثیر حدود 40 درصدی می باشد. ولی باید این فعالیت ها به صورت موازی و در کنار هم به صورت مداوم و همیشگی و کاملا صبورانه، پیگیری و انجام شوند تا بهترین نتیجه حاصل گردد و سایت شما به بالاترین رتبه در نتایج جستجوی گوگل برسد.

 

1400/09/01
23:25:28
5.0 / 5
1213
این مطلب را می پسندید؟
(7)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
از دست ندهید!