ادعای نوری درباره پشت صحنه بررسی طرح صیانت


به گزارش لینک بگیر دات کام عضو کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی درباره بازگشت این طرح به مرکز پژوهش های مجلس توضیح داد.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، سایت «جمهوریت» نوشت: دهمین نشست کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی با تصمیم ارسال طرح به مرکز پژوهش های مجلس جهت بررسی بیشتر برگزار و شد و به پایان رسید.

در دستور کار کمیسیون درخواست اعمال ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس قرار داشت. ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که نمایندگان مجلس و دولت نمی توانند یک طرح یا لایحه قانونی را که بیشتر از یک مبحث دارد بعنوان ماده واحده پیشنهاد و تقاضای تصویب نمایند. در صورتیکه طرح یا لایحه مشتمل بر بیشتر از یک مبحث باشد، باید مواد و تبصره ها جزء به جزء، طرح و مورد شور قرار گیرد.

از نگاه بعضی از اعضای کمیسیون مشترک و نمایندگان مجلس این ابهامات درباره طرح فعلی پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی که معروف به طرح صیانت از فضای مجازی شده، وجود دارد. از این نظر غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد و احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم درخواست اعمال این ماده و ارسال طرح به مرکز پژوهشها را به هیات رییسه کمیسیون دادند.

در این جلسه اما بدون ذکر نام این ماده آئین نامه، با قرائت هیئت رییسه و رای اعضای کمیسیون، با ارسال طرح به مرکز پژوهشها جهت بررسی بیشتر طی ۱۰ روز موافقت شد.

علاوه بر این، ابتدای جلسه میکروفن رئیس و بعضی از اعضای کمیسیون باز بود و مذاکرات آنها برای نحوه مدیریت جلسه در جهت رای نیاوردن درخواست غلامرضا نوری قزلجه و احمد امیرآبادی فراهانی برای اعمال ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی به صورت زنده پخش و پس از آن هم در شبکه های اجتماعی نشر شد.

علاوه بر این موضوع، خبرگزاری فارس روز گذشته گزارش داد که در جلسه قبلی کمیسیون طرح صیانت، وزیر ارتباطات در نامه ای خواهان اصلاح برخی مواد طرح شده و این خبرگزاری مدعی شده در پیشنهادهای دولت، مواردی درباره اینستاگرام و پلت فرم های پرمخاطب تغییر کرده است.

غلامرضا نوری قزلجه، رئیس فراکسیون مستقلین و عضو کمیسیون مشترک طرح معروف به صیانت از فضای مجازی درباره ارسال این طرح به مرکز پژوهشها در جلسه روز گذشته کمیسیون اظهار داشت: این تصمیم فرصتی است تا همه بازیگران این مورد بتوانند نقطه نظرات موافق و مخالف خویش را بیان کنند و دولت هم می تواند با استفاده از این فرصت پیشنهادات اصلاحی خویش را طرح و پیگیری کند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس یازدهم در اینباره اضافه کرد: بنده از ابتدا هم با وضع موجود این طرح مخالف بودم و هستم. تلاش ما اصلاح این طرح است و یکی از مسیرهای اصلاح این طرح، این بود که فرصت ایجاد شود تا همه بتوانند نظرات و نکات خویش را بیان کنند.

نوری قزلجه درباره پیشنهاد خود برای اعمال ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس هم اظهار داشت: در جلسه اخیر بنده درخواست اعمال ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس را داشتم اما جریانی کوشش کرد تا عنوان ماده ۱۴۲ نیاید و بدون تاکید و قید این ماده، برای ارسال طرح به مرکز پژوهشها رای گیری کردند.

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم همینطور اضافه کرد: البته بدون تاکید بر این که این ارسال به مرکز پژوهشها در ارتباط با اعمال ماده ۱۴۲ بوده، اصل رای گیری و تصمیم روح قانونی ندارد اما به دلایلی از بیان این مطلب حذر شد.

وی درباره علت این تصمیم برای عدم ذکر و قید مسئله اعمال ماده ۱۴۲ اظهار داشت: اگر هیئت رییسه کمیسیون اذعان می کرد که ارسال طرح به مرکز پژوهشها در جهت اعمال ماده ۱۴۲ آئین نامه داخلی مجلس است باید ۴۵ روز فرصت برای اصلاح طرح در مرکز پژوهشها در نظر گرفته شود در حالیکه برای ۱۰ روز رای گیری کردند.

نوری قزلجه تصریح کرد: علاوه بر این، با اذعان به این که ماده ۱۴۲ اعمال شود، باید در زمان بررسی طرح در مرکز پژوهشها دولت و دستگاههای اجرایی ذی ربط دعوت شوند و وزارت اقتصاد و ارتباطات و همه دستگاه ها، صاحب نظران، نمایندگان - حتی نمایندگان ادوار - مورد نظرخواهی قرار بگیرند اما متاسفانه برخی خیلی علاقه مند نیستند تا این نظرات شنیده و مطرح شود.

رئیس فراکسیون اقلیت مجلس با انتقاد از رویه این کمیسیون در حذف صدای منتقدان هم اظهار داشت: این دهمین جلسه بود که روز گذشته برگزار شد اما کل وقتی که به مخالفین خارج از کمیسیون داده شده است، کمتر از یک ربع است.

وی خاطرنشان کرد: اجازه نمی دهند صدای فعالان این حوزه که مدعی پشتیبانی از آنها هستند شنیده شود.

نوری ضمن اشاره به تنش رخ داده بین وی در جلسات اخیر با ریاست کمیسیون اظهار داشت: به خاطر تاکید بر این که باید به نظرات مخالفان و منتقدان طرح گوش دهید، مرا تهدید به شکایت به هیات نظارت کردند.

نوری قزلجه درباره اظهارات اخیر احمد علیرضابیگی در خصوص مخالفت ریاست کمیسیون برای پیوستن این نماینده به کمیسیون ویژه به خاطر طرح برخی مطالب انتقادی از طرح هم اظهار داشت: برای ترکیب بندی کمیسیون یک یا دو نفر باقی مانده و هنوز تایید نشده اند چون که می خواهند با همین سبک و سیاق ترکیب فعلی که موافقان طرح اکثریت هستند، ترکیب را حفظ کنند.

وی افزود: می خواهند افراد همسو را به داخل کمیسیون بیاورند تا عدد رای خویش را بالا ببرند چون که مصوبات نیازمند دو سوم رای هم هست برای همین تلاش دارند تا با مدیریت ترکیب رای خویش را بالا ببرند و به روشنی مخالفین را دارند حذف می کنند.

نماینده بستان آباد ضمن اشاره به درز گفت وگوی رئیس و بعضی از اعضا در ابتدای جلسه روز گذشته کمیسیون هم تصریح کرد: صحبت های روز گذشته که درز کرد نشان داده است چه وضعیتی در کمیسیون در جریان است.

نوری قزلجه در پاسخ به سوالی درباره مبحث ارسال طرح توسط دولت درباره این مورد و درخواست دولت برای تغییر برخی موارد هم اظهار داشت: این آش انقدر شور است که صدای دولت را هم درآورده است.

وی افزود: با تصویب این طرح، در عمل وزارت ارتباطات ناکارا می شود و کمیسیونی ذیل شورایعالی فضای مجازی درست می شود که پاسخگو نیست و ترکیب خاصی برایش در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون مشترک طرح معروف به صیانت درباره اصلاح طرح در مرکز پژوهشها اظهار داشت: امیدواریم طرح اصلاح گردد و آنچه واقعا نیاز برای ساماندهی فضای مجازی است محقق شود اما در غیر این صورت اگر بخواهد مسائل مالی، منافع جاهای خاص و به دست گرفتن امور توسط افراد خاص در طرح باقی بماند ما سکوت نمی نماییم.

منبع:

1400/09/11
23:10:17
5.0 / 5
1326
تگهای مطلب: بازی , خدمات , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
از دست ندهید!