حذف امواج مضر اینترنت با شیشه


محققان یکی از شرکتهای ایرانی با همکاری دانشگاه، هیدروژل خود ترمیم شونده تولید کردند که با اعمال آن بر روی پنجره های دوجداره قادر به جذب امواج فرابنفش، فروسرخ و مایکروویو است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، رضا پیمانفر، محقق پسادکتری فتونیک دانشگاه شهید بهشتی و نویسنده مسئول مقاله تدوین شده از این طرح درباره لزوم انجام این طرح اظهار داشت: هیدروژل خود ترمیم شونده ساخته شده در این تحقیق با قابلیت صرفه جویی انرژی و جذب امواج الکترومغناطیس در ناحیه فرابنفش و مایکروویو، در ناحیه مرئی شفاف بوده و به روش آزمایشگاهی ساده و مواد اولیه ارزان تهیه شد.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به گرم شدن کره زمین و استفاده فراوان از سوخت های فسیلی و همینطور مخاطرات ناشی از امواج الکترومغناطیس، استفاده از این ساختارهای جاذب، اجتناب ناپذیر است، اظهار نمود: امروزه با پیشرفت روز افزون علم و فناوری و استفاده مکرر از وسایل الکترونیکی، کامپیوتر، تلفن همراه، اینترنت های نسل جدید ۵G و غیره، امواج مضر الکترومغناطیس در ناحیه مایکروویو رو به افزایش است و این امر سبب بروز انواع سرطان، نازایی و مشکلات روانی و سایر بیماری های بدخیم و صدمه به محیط زیست پیرامون می شوند، ازاین رو در تیم تحقیقاتی این شرکت سعی کردیم با استفاده از روشی نوین با جذب امواج، از معضلات ناشی از این امواج جلوگیری نماییم.
پیمانفر درباره خصوصیت های این طرح اظهار داشت: هیدروژل خودترمیم شونده قابل استفاده در پنجره های دوجداره است که قابلیت جذب امواج فروسرخ ناشی از نور دریافتی ما از خورشید (تا ۵۰ درصد) و همینطور امواج فرابنفش و مایکروویو را دارد؛ ازاین رو این محصول در تصفیه و پالایش محیط زیست موثر است، ضمن آنکه از صدمه های بعدی انسانی جلوگیری می کند.
به قول وی این هیدروژل در ناحیه مرئی شفاف بوده و این سبب می شود که این ساختار بعنوان پرکننده پنجره و سایر وسایلی که به ساختار شفاف با قابلیت جذب امواج در نواحی چون شیشه های دوجداره و لمینت در هواپیماها و اتومبیل ها نیاز است، به کار رود.
مجری طرح با اشاره به اینکه خواص نوری، مکانیکی، خودترمیم شوندگی و جذب امواج الکترومغناطیس این هیدروژل با استفاده از نانوساختارهای اضافه شده قابل تنظیم است، افزود: تیم تحقیقاتی ما درحال تقویت و توسعه محصولات جاذب امواج مضر الکترومغناطیس با قابلیت صرفه جویی انرژی در سایر زمینه های مرتبط می باشد، تولید برق ثانویه و ایجاد خواص ضد باکتری در این ساختار از نگاههای مورد توجه است. اخیراً هم در گروههای پژوهشی در دیگر کشورها هیدروژل بر پایه پلی‎ وینیل الکل و اسید فسفریک ساخته شده و خاصیت ابرخازنی در آن مشاهده و بررسی شده است.
وی تصریح کرد: این مقاله حاصل یک پروژه دانشگاهی با هدف ارتقای سلامت جامعه و صرفه جویی در مصرف انرژی در مؤسسه آموزش عالی انرژی شهرستان ساوه انجام شده است و این پروژه زیر مجموعه ای از پروژه ای بزرگ تر در جهت تهیه و توسعه جاذب های امواج مضر الکترومغناطیس در ناحیه مایکروویو که شامل اینترنت های نسل جدید، پارازیت، رادار و سایر وسایل الکترونیک مدرن در زندگی هوشمند است که از ۷ سال قبل شروع شده است.
به نقل از ستاد نانو، این تحقیق از جانب دکتر رضا پیمانفر، محقق پسادکتری فتونیک دانشگاه شهید بهشتی و نویسنده مسئول مقاله تدوین شده از این طرح و دکتر سید حسن توسلی، استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی و رئیس پژوهشکده لیزر و پلاسما و یکی از شرکتهای دانش بنیان اجرایی شده و مقاله آن با عنوان Preparation of self-healing hydrogel toward improving electromagnetic interference shielding and energy efficiency در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است.


 

1400/09/14
12:34:04
5.0 / 5
1124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
از دست ندهید!