گزارش تحلیلی مهر از اكسپوی ۲۰۲۰؛

گردهمایی کشورها برای نجات آینده بشر با تکنولوژی


لینک بگیر دات کام: دغدغه واحد کشورها برای نجات آینده بشر در گردهمایی اکسپوی 2020 دبی کاملاً مشهود است این کشورها با بهره گیری از تکنولوژی و راهکارهای فناورانه زیست محیطی، اهتمام بر حل این دغدغه دارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به امارات، نمایشگاه اکسپو فرصتی برای به نمایش گذاشتن توانمندی کشورها و به اشتراک گذاری ایده های آنها در ساختن حال و آینده ای روشن، به حساب می آید. این رویداد که امسال به میزبانی کشور امارات در شهر دبی درحال برگزاری است، کشورها را برای ساختن آینده ای بهتر دورهم جمع کرده و فرصتی برای یادگیری، شکل گیری ایده های خلاقانه و راهکارهای نوآورانه پیش روی آنها قرار داده است. اکسپوی ۲۰۲۰ دبی در ۳ منطقه نمایشگاهی «فرصت»، «تحرک» و «پایداری» کشورها را طبقه بندی کرده است و نزدیک به ۲۰۰ کشور با عنایت به این محورها، توانایی ها، برنامه ها و اهداف میان مدت و بلندمدت خودرا در قالب پاویون های ملی به معرض نمایش گذاشته اند. بااینکه به نظر می آید که اهداف حضور کشورها در اکسپوی ۲۰۲۰ با اهداف اولیه این رویداد که مربوط به بیشتر از ۱۵۰ سال می شود، فاصله زیادی دارد اما رشد تکنولوژی و اهمیت آن در زندگی بشر سبب شده که این رویداد، از فضای نمایشگاهی فقط فیزیکی به نمایشگاهی فناورانه تبدیل گردد و کشورها نقاط قوت و برنامه های خودرا در کنار معماری و فرهنگ، در قالب فناوری و نوآوری نیز به تصویر بکشند. در این رویداد کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه تاکید ویژه ای بر نقش فعلی انسان در ساخت آینده بشر داشته و بر لزوم راهکارهای نوآورانه برای حل مسائل زیست محیطی سیاره زمین اصرار دارند. استفاده از تجهیزات بازیافتی در ساخت و معماری خیلی از غرفه ها، گویای این دغدغه جهانی محیط زیستی است. این کشورها هر یک با کمک ابزارهای مالتی مدیا، راه حل ها و ایده های نوآورانه خودرا درباره شهرهای هوشمند، مدیریت منابع، تنوع زیستی و توسعه پایدار به تصویر کشیدند. در اکسپوی دبی از فناوری های هوش مصنوعی، رباتیک، ارتباط دیجیتالی، اکتشافات فضایی و واقعیت مجازی بسیار سخن گفته شده و در کنار آن، نمایش فرهنگ، تمدن و معماری برخی کشورها نیز خودنمایی می کند.
سینمای عمودی کره جنوبی و حرکت به سمت آینده کره جنوبی با سازه ای از مکعب های چرخشی در منطقه «تحرک» و با شعار «کره هوشمند؛ حرکت جهان به سمت شما» در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی حاضر است. نمای اولیه پاویون این کشور با پیکسل هایی که بصورت مداوم در تغییر هستند، به صورتی بیان کننده تحرک و پویایی است. کره جنوبی در یک فضای تعاملی در محیط های واقعی و مجازی، تجربه های خودرا با بازدیدکنندگان به اشتراک می گذارد. در پاویون این شرکت، صفحه تبدیل متحرک از آنالوگ به دیجیتال نمایش داده می شود که در آن ایده تحرک در وضعیت معاصر و آینده به تصویر کشیده شده و نشان داده است که این کشور برای هدایت جهان به سمت آینده برنامه ریزی دارد. کره جنوبی در اکسپوی دبی از سینمای عمودی خود رونمایی کرده است. این سینما در یک صفحه نمایش بزرگ بصورت عمودی که به سقف متصل شده، یک ویدئو از سبک زندگی و فناوری پیشرفته را به نمایش می گذارد و در این پرده سینمایی با به تصویر کشیدن واقعیت فیزیکی و مجازی، به لزوم اتصال به شبکه بجای حرکت برای انسان ها تاکید کرده است. کره جنوبی با تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) نگاهی به شهر مجازی برمبنای فناوری های زیرساخت هوشمند دارد. در این پاویون آینده شهرها به نمایش درآمده است. نمایش خودرو های الکتریکی با سوخت هیدروژنی و زیرساخت های انرژی سبز از دیگر جذابیت های این پاویون است. چین؛ اکتشافات فضایی و خودروی زیستی کشور چین در اکسپوی ۲۰۲۰ تمرکز ویژه ای بر اکتشافات فضایی دارد و با نمایش المان هایی از ماهواره های مکعبی، تاکید دارد که تمدن بشر بوسیله اکتشاف و آفرینش مستمر، به پیشرفت خود ادامه می دهد. در این پاویون ضمن اشاره به برنامه های این کشور در عرصه اکتشافات فضایی، نگاهی به کاوشگر ماه و مریخ نورد چینی شده است.
در پاویون چین، تلفیقی از عناصر چینی با فناوری مدرن دیده می شود. این کشور با ارائه دستاوردهای خود در حوزه ربات انسان نما، سفر هوشمند، هوش مصنوعی و تمرکز بر اکتشافات، بر لزوم کمک به آینده بشر تاکید ویژه ای دارد. این کشور از خودروی مفهومی برقی تماماً الکتریکی خود رونمایی کرده که دارای تعامل هوشمند زیستی و جاذبه صفر برای صندلی ها است و با انرژی فتوسنتز کار می کند. این خودرو اهتمام دارد تصویری از یک سفر هوشمندانه را با رانندگی خودکار به ذهن متبادر کند.
نمایش اسپیس ایکس و مریخ نورد «کنجکاوی» در اکسپو کشور آمریکا در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی نمونه هایی از موشک فضایی «اسپیس ایکس» و مریخ نورد «کنجکاوی» را به معرض نمایش گذاشته است.

در پاویون آمریکا بر شعار زندگی و حرکت به سمت آینده و گسترش دسترسی ها تاکید گردیده است و در موضوعات مختلفی همچون تنوع زیستی، فضا، توسعه شهری، سفر، اتصال، سلامت، غذا و کشاورزی و بیوتکنولوژی، دستاوردهای این کشور برای تحقق حرکت به سمت آینده به تصویر کشیده می شود. در پاویون آمریکا از ریل متحرکی برای پیاده روی بازدیدکنندگان استفاده شده که به نظر می آید نمادی از سیستم حمل و نقل با ظرفیت بالای این کشور باشد. آمریکا در اکسپوی ۲۰۲۰ به معرفی مشاهیر و افراد تأثیرگذار خود در زمینه فناوری همچون استیو جابز مخترع آیفون و الکساندر گراهام بل مخترع تلفن پرداخته است. این کشور در یک نمایش مالتی مدیا به بررسی نوآوری های تکنولوژیکی در زمینه محاسبات کوانتومی و انرژی پایدار می پردازد.
انقلاب انرژی در آلمان آلمان در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی در کنار ارائه تجربه ای از گذشته خود در توسعه صنعتی، تلاشش برای به نمایش گذاشتن برنامه های در رابطه با توسعه پایدار و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. فضاسازی منحصر به فرد آلمان از یک محوطه دانشگاهی و آزمایشگاهی در منطقه «پایداری» اکسپو، تصویری کامل از نوآوری و راهکارهای پایدار را نشان داده است و این کشور در این کانسپت دانشگاهی در ۳ آزمایشگاه انرژی، شهر آینده و تنوع زیستی، برنامه های خود برای آینده پایدار را روایت می کند.
گفته می شود فضاهای مکعبی شکل این پاویون بصورت کاملاً هوشمندانه، دارای خاصیت های صرفه جویی در مصرف انرژی غیرفعال هستند. یعنی تأثیر تابش مستقیم نور خورشید را کاهش می دهند؛ سایه طبیعی ایجاد می کنند؛ بار حرارتی را کم می کنند و هوای در جریان فضاهای داخلی را بهبود می بخشند. در این پاویون، آلمان به تعامل افراد با محیط های فیزیکی که در آن زندگی می کنند توجه ویژه ای داشته و بر لزوم همکاری و اتحاد میان بازدیدکنندگان در حین یادگیری تاکید دارد. نوآوری ها و راهکار ها برای توسعه پایدار، اکتشاف و ابتکار همچون محورهایی است که آلمان اهتمام دارد با استفاده از آنها به افراد این مورد را القا کند که چطور می توان جهان را به مکانی بهتر تبدیل کرد. آلمان با تکیه بر این که ۵۳ درصد کل انرژی های استفاده شده در این کشور در سال ۲۰۲۰ مربوط به انرژی سبز می شود، خودرا محل تولد انقلاب انرژی می داند. این کشور با نمایش انرژی های بادی و منابع تغذیه انرژی، برنامه های خودرا برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر اعلام می کند. در قسمتی از این پاویون، آلمان اعلام نموده که کشورش ۴۸ درصد انرژی تجدیدپذیر دارد در حالیکه متوسط دنیا ۲۶ درصد است. این در شرایطی است که ایران تنها دارای ۴ درصد انرژی تجدیدپذیر بوده و ۹۶ درصد انرژی های قابل استفاده در ایران غیر قابل تجدید است.
آلمان همین طور در یک اتاق مفهومی به منابع دانشی و علم و تکنولوژی بواسطه وسایلی همچون توپ های زرد، تجسم می بخشد و از ۱۰۰ هزار ایده برای آینده پایدار و انتقال انرژی سبز به آیندگان، صحبت می کند. در این سالن گفته شد که یک سوم کشور آلمان را جنگل فراگرفته و درختان این کشور، ۳۵ میلیون تن اکسیژن تولید می کنند. نمایش امارات با ربات های خدماتی و برج «تحرک» امارات نخستین کشور در خاورمیانه به حساب می آید که طی ۱۵۰ سال عمر اکسپو، میزبان این رویداد جهانی شده و در این نمایشگاه با تکیه بر شعارهایی همچون نوآوری، فرهنگ و معماری از ربات های خدماتی، ماشین های هیدروژنی، پنل های خورشیدی و غیره بهره برده است. در همین حال بزرگترین صفحه پروژکتور ۳۶۰ درجه ای جهان در اکسپوی دبی به معرض نمایش گذاشته شده است.
برج «موبیلیتی» در نمایشگاه اکسپو نیز یکی از سازه های منحصر به فرد به لحاظ زیبایی و عملکرد است که با محوریت تحرک پذیری، توسعه پایدار و خلق فرصت برای آینده توسط امارات به نمایش درآمده است. این پروژه به موضوع اتصال، حرکت و پرورش ذهن به آینده نگاه ویژه دارد و شعار ایجاد بستری برای تقویت خلاقیت، نوآوری و همکاری در سطح جهانی را ترویج می کند. در این برج که همچون نمادهای اصلی اکسپوی دبی به حساب می آید، بزرگترین آسانسور مسافری جهان بصورت مثلثی تعبیه شده است.
این پاویون که محل تلاقی دنیای فیزیکی و دیجیتال به حساب می آید با شعار «ارتباط ذهن ها و خلق آینده» روایتی از آینده را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می دهد که در آن تمامی ایده ها، اطلاعات و کالاها به سرعت به اشتراک گذاشته می شود و با تحرک، بشر به شهر هوشمند پا می گذارد. تایلند و پروژه های محیط زیستی تایلند برای همسویی با شعار اکسپو، بر معماری پایدار و کاهش اثرات زیست محیطی تمرکز داشته و حتی در ساخت و طراحی غرفه خود نیز از حداقل انرژی بهره برده است. این کشور در این پاویون بر به حداقل رساندن جای پای کربن تاکید دارد و از مصالح بازیافتی در ساخت و ساز بهره برده است. پاویون تایلند در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی با عنوان «تحرک برای آینده» در منطقه «تحرک» واقع شده است و این کشور برنامه استراتژیک اقتصادی ۲۰ ساله خودرا با استفاده از خلاقیت، نوآوری و فناوری های نوین دیجیتالی به معرض نمایش گذاشته است. در این پاویون بازدیدکنندگان علاوه بر آشنایی با آثار هنری تایلند، یک ماجراجویی با استفاده از VR (واقعیت مجازی) را تجربه می کنند. عربستان و شهر بدون آلاینده عربستان در اکسپوی ۲۰۲۰ کاملاً تکنولوژی محور ظاهر شده و با استفاده از نمایشگرهای وسیع، اهتمام در به تصویر کشیدن وسعت جغرافیایی و دستاوردهای خود در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و فناوری دارد. این کشور با نمایش فیلمی از گذشته، حال و تصویری از آینده بر این شعار تاکید دارد که مخالف سکون و توقف است و به تکنولوژی توجه ویژه ای نشان داده است. عربستان از دستاوردهای خود در حوزه های وزرشی و فرهنگی و فضا نیز صحبت می کند. این کشور در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی بر مفهوم شهر بدون آلایندگی با انرژی های تجدیدپذیر تاکید کرده و از کانسپت این شهر نیز رونمایی کرده است.
ایتالیا و کشت ریزجلبک ها برای محیط زیست ایتالیا برای نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی از معماری خلاقانه و ابتکاری برای به نمایش گذاشتن «زیبایی که مردم را به هم متصل می کند» بهره برده است. غرفه ایتالیا تلاش دارد که توانمندی های این کشور را در معماری دیجیتال به تصویر بکشد. گفته شده است که در این پاویون از جلبک و ماسه بعنوان مصالح ساختمانی، به همراه پلاستیک بازیافتی استفاده شده است. این کشور از کشت ریزجلبک هایی برای درمان زیست محیطی هوا بهره برده است و برنامه های خودرا برای انرژی های تجدیدپذیر روایت می کند.
ایتالیا در اکسپوی امسال یک فضای نوآوری به تحقیقات فناوری مختص کرده است و رونمایی از یک نسخه چاپ سه بعدی از مجسمه داوود میکل آنژ از دیگر جذابیت های پاویون این کشور به حساب می آید. نمایش نسخه نخستین الفبای جهانی توسط سوریه کشورهایی مانند سوریه و افغانستان در نمایشگاه اکسپوی دبی بیشتر بر حوزه فرهنگ تمرکز کرده اند. افغانستان که به نظر می آید تنها پاویونی است که بصورت غیر دولتی در این نمایشگاه حضور یافته و از طرف قسمتی از افغان های مقیم اتریش در این نمایشگاه هدایت می شود، به نمایش صنایع دستی و فرش پرداخته است.
نمایی از پاویون افغانستان
کشور سوریه نیز تمرکز بیشتری بر ادب و فرهنگ دارد و در پاویون خود نسخه نخستین الفبای جهانی که حدود ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح قدمت دارد را به تصویر کشیده است. سوریه بازدیدکنندگان را با یک تجربه تعاملی سمعی و بصری روبرو کرده و این نکته را به بازدیدکنندگان القا می کند که زبان با اهمیت ترین چیزی است که بشر را با هم متحد می کند.
از دیگر جاذبه های این غرفه می توان به نمایشگاه گروهی هنرمندان سوری اشاره نمود که در آن هرهر پرتره در این نمایشگاه یک چهره سوری را نشان داده است که هدفش برجسته کردن شباهت ها و پیوندهایی است که انسان ها را به هم نزدیک می کند تا در کنار هم، آینده ای روشن تر برای کل جهان خلق کنند. ژاپن و سفر به آینده در این رویداد کشور ژاپن نیز که میزبان اکسپوی ۲۰۲۵ است با تکیه بر برنامه های کلان و متنوع برای این میزبانی، تجربیات کشور خودرا در بخش های مختلفی همچون فرهنگ، اقتصاد، پزشکی و تکنولوژی روایت می کند و با روش های خلاقانه در بکارگیری ابزارهای مالتی مدیا، در مسافرت به آینده از فضا و دیتا آنالیز می گوید. از طرفی کشور هند در این نمایشگاه بر شعار تحرک تاکید دارد و با ادغام فناوری و فرهنگ و به کارگیری جذابیت های بصری اهتمام در جذب مخاطب داشته است. این کشور توانمندی های خود درباب تکنولوژی های مختلفی همچون بیوتکنولوژی، شیمی و فضا را به معرض نمایش گذاشته است و از هندوستانی جدید برای آینده صحبت می کند. کشور روسیه نیز با شعار ذهن خلاق و هدایت آینده در اکسپوی دبی حاضر شده است. این کشور درک عملکرد مغز را به تصویر کشیده است تا این مفهوم را تبیین کند که با به کارگیری هوش انسان، شاهد پیشرفت های غیرقابل توقف و توسعه خواهیم بود. مصر و ایجاد فرصت برای نسل های آینده کشور مصر نیز در نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۰ دبی، عصر جدیدی از فرصت ها و رفاه را برای نسل های آینده در کنار تمدن و ثروت فرهنگی خود به تصویر کشیده است.
در این پاویون سه مجسمه عتیقه فرعون دیده می شود و شبیه سازی اهرام در ورودی این غرفه از دیگر نمایش های فرهنگی این کشور است. در این پاویون مجموعه ای از ماکت های مدرن پادشاهان مصر در معرض نمایش است. در تور مجازی این کشور نیز بازدیدکنندگان سفر سه بعدی بوسیله ماشین زمان را تجربه می کنند.


منبع:

1400/11/07
11:04:09
5.0 / 5
1111
تگهای مطلب: آیفون , اشتراك , بازی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲