برنامه ایران برای قرار گرفتن در بین ۱۰ کشور برتر در حوزه هوش مصنوعی


به گزارش لینک بگیر دات کام رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن اشاره به تدوین سند استراتژیک هوش مصنوعی، اظهار داشت: قرار گرفتن ایران جزو ۱۰ کشور برتر در هوش مصنوعی تا افق ۱۴۱۰ چشم انداز این سند تعریف شده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، دکتر محمدشهرام معین امروز در مراسم رونمایی از دو پروژه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به اینکه تدوین سند هوش مصنوعی از سال قبل آغاز شد، اضافه کرد: برای تدوین این سند اسناد راهبردی ۲۳ کشور در حوزه هوش مصنوعی مورد بررسی قرار گرفت و این بررسی ها نشان داد که حوزه هایی چون محیط زیست، سلامت، حمل و نقل، آموزش دیجیتال، انرژی، رباتیک، صنعت، کشاورزی و توسعه امنیت جزو حوزه های اولویت دار برای کاربرد هوش مصنوعی قرار دارند.

وی چشم انداز این سند را قرار گرفتن ایران در میان ۱۰ کشور اول دنیا در توسعه هوش مصنوعی و موفقیت در افزایش رشد اقتصاد تا ۱۴۱۰ عنوان نمود و افزود: همچون اهداف این سند میتوان به انجام ۸۰ درصد پژوهشها در جهت رفع نیازهای کشور، ایجاد محیط قانونی، پذیرش و به کارگیری ۴۵ درصدی از هوش مصنوعی در دولت و صنعت تا ۱۴۱۰، سرمایه گذاری ۸ میلیارد دلاری در حوزه هوش مصنوعی و سهم ۱۲ درصدی هوش مصنوعی در تولید ناخالص ملی اشاره نمود.
معین، ایجاد توان محاسباتی ۱۰۰ پتافلاپس و ذخیره سازی ۱۰۰ پتابایت، ایجاد ۱۰۰ شرکت با درآمد سالانه ۱۵ میلیون دلار و ۱۰ شرکت بزرگ با درآمد سالانه ۵۰ میلیون دلار را از دیگر اهداف این سند نام برد.
رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به اینکه این سند حاوی ۱۴ سیاست کلان است، اظهار نمود: حمایت و پشتیبانی از تولیدات حوزه هوش مصنوعی، بسترسازی مناسب در توسعه این فناوری، تقویت شرکتهای فعال در این حوزه و استفاده از هوش مصنوعی در رفع ابر چالش ها همچون این سیاست های کلان است.
وی تدوین ۹ راهبرد را از دیگر بخش های این سند ذکر کرد و افزود: به صورت کلی این سند حاوی ۴۷ سیاست خرد، ۳۹ اقدام کلی و ۱۵۵ پروژه و فعالیت است.
معین با اشاره به اینکه در این سند ۱۰ حوزه اولویت دار برای کاربرد فناوری هوش مصنوعی در نظر گرفته شده است، اظهار نمود: هم اکنون نشست های هم اندیشی برای کاربردی شدن این فناوری با مشارکت دستگاههای مختلف برگزار می شود که در ماه جاری، این نشست با وزارت بهداشت در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در سلامت برگزار می گردد.
وی افزود: علاوه بر آن تفاهمنامه ای با وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای پروژه تخمین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی با استفاده از داده های زمینی و هوش مصنوعی منعقد شده است.
معین تصریح کرد: در کنار این اقدامات در زمینه تدوین استانداردهای این حوزه اقدام خواهد شد.

منبع:

1400/11/11
12:48:04
5.0 / 5
1171
تگهای مطلب: آموزش , امنیت , برنامه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
از دست ندهید!