دانشگاه های كارآمد و مدیران باسواد دو پیش نیاز استارتاپ موفق


لینك بگیر دات كام: فعالان حوزه استارتاپ در بخش ˮاستیجˮ هفتمین نمایشگاه اینوتكس اعلام نمودند پیش نیاز داشتن استارتاپ های موفق و بزرگ، داشتن ˮدانشگاه های كارآمدˮ و ˮمدیران باسوادˮ است.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، اینوتكس گردهمایی استارتاپ ها، سرمایه گذاران و شتاب دهنده های ایران به حساب می آید و هفتمین دوره این رویداد میزبان 150 استارتاپ، 16 شتاب دهنده، 11 سرمایه گذار خطرپذیر و بیش از 100 شركت دانش بنیان است.

در بخش استیج نمایشگاه اینوتكس 2018، پنل های "نكات كاربردی برای سرمایه گذاری در استارتاپ ها" و "چالش های اكوسیستم كارآفرینی خوب از منظر استارتاپ ها و سرمایه گذاران" برگزار گردید.

در این پنل اعلام گردید اكوسیستم كارآفرینی در كشور با چالش های بی شماری روبرو است و اگر قرار باشد اكوسیستم موفقیتی به دست آید، باید لینك های بسیار قوی تولید شود و برای تحقق این موضوع، دو پیش نیاز "دانشگاه های كارآمد" و "مدیران باسواد" نیاز است.

به اعتقاد بعضی از سخنرانان این پنل، هم اكنون دانشگاه ها با نیازهای بازار كار فاصله زیادی دارند و در طول 40 سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته های دانشگاهی در مواردی بوده كه تناسبی با نیاز بازار كار نداشته اند.

از سوی دیگر ساختار آموزشی دانشگاه ها به گونه ای بوده كه نیروی كار اثرگذار تربیت نكرده اند.

كوچك بودن استارتاپ ها و نرسیدن صدای آنها به گوش دانشگاه ها از دیگر چالش های استارتاپ های موجود در كشور عنوان شد، به گونه ای كه فعالان استارتاپی در این پنل ها اعلام نمودند نمی توان با دانشگاه ها تعامل مناسبی برقرار كرد و تنها شركت های بزرگ این توانایی را خواهند داشت.

این در حالی است كه آمارهای انتشار یافته از كشورهایی مانند كانادا و آمریكا نشان داده است نقش دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار كمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی كافی برخوردار نیستند.

همچنین بررسی ها نشان داده است هم اكنون از هر 3 فرد تحصیلكرده در آمریكا، تنها یك نفر در رشته تخصصی كه تحصیل كرده، جذب بازار كار می گردد. ناكارآمدی دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در حالی چالش برانگیز شده كه به باور برخی صاحب نظران در این پنل، بعضی از استارتاپ ها كم سواد و یا بی سواد هستند و توجهی به افزایش سطح سواد خود ندارند.

این فعالان همینطور اعلام نمودند تا زمانی كه توهم دانایی در بعضی استارتاپ ها شكسته نشود، نمی توان راه را برای رشد استارتاپ ها و در نتیجه بازار كار مناسب باز كرد.

بررسی سازوكار "هوشمندسازی شهرها" از دیگر پنل های هفتمین اینوتكس است. در این پنل اعلام گردید كه شهر هوشمند به توسعه سیستم های شهری مبتنی بر تكنولوژی اشاره دارد كه در نهایت به پیش رفتن شهرها به سمت مدیریت موثر و كارآمد و رشد اقتصادی منجر می گردد.

نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری، طی 6 دوره میزبان بیش از 750 شركت فناور از 25 كشور جهان است و انعقاد بیش از 130 سند همكاری در دوره های گذشته، بخشی از دستاوردهای این رویداد بوده است.

این نمایشگاه امروز شنبه 16 تیرماه به كار خود آخر خواهد داد.
1397/04/16
17:24:53
5.0 / 5
2814
تگهای مطلب: شركت , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴