آموزش تكنیكهای سئو


تعدادی از تكنیك های كوتاه و موثر سئو را بیاموزید. اگر از خواندن مطالب طولانی خسته شده اید و به دنبال مطلب آموزشی هستید كه نكات سئو را بی مقدمه و توضیحات خسته كننده زیاد به آنها اضافه كند برای شما بیان كند؟ به مطلب درستی رجوع نموده اید. ما در این مطلب قصد داریم برخی نكات سئوی خیلی مفید را خلاصه و تیتر وار برای شما بیان كنیم. پس با ما همراه شوید



در این مطلب می خوانید:
 1. از هشتگ استفاده نكنید!
 2. سایت خود را برای موبایل مناسب كنید
 3. كمتر از AJAX استفاده كنید
 4. ریدایركت نكنید
 5. سایت مپ خود را مدیریت كنید
 6. محتوای سایت را دست كم نگیرید
 7. تا می توانید بك لینك بگیرید
 8. چه بك لینك هایی بگیرم؟
 9. گوگل بیزنس و گوگل مپ در سئو
 10. لینك داخلی مهم است !
 11. بعد از گرفتن SSL چه كنیم؟
 12. سرعت لود سایت را بالا ببرید
 13. شبكه های اجتماعی را دست كم نگیرید
 14. دامین معتبر و قدیمی
 15. متاتگ

از هشتگ استفاده نكنید!

از # در URL های خود استفاده ننمایید، ربات های گوگل قادر به كراول كردن و ایندكس گذاری URL هایی كه در آنها # وجود دارد نمی باشند. 
 

سایت خود را برای موبایل مناسب كنید

با عنایت به بروز رسانی جدید گوگل Mobile First Index كه نشان دهنده تاكید گوگل بر موبایل فرندلی شدن وب سایت ها است شما باید از ابزارهای Fetch و Render در كنسول جستجوی گوگل برای بررسی موبایل فرندلی بودن وب سایت خود و چگونگی دیده شدن صفحات موبایلی وب سایت خود در قیاس با صفحات دسكتاپ آن در نظر موتورهای جستجوگر، استفاده نمایید. 
 

كمتر از AJAX استفاده كنید

در وب سایت های جدید خود از AJAX-Crawling scheme استفاده ننمایید و اگر شما در وب سایت قدیمی خود از این تدابیر استفاده نموده اید به هر طریقی كه می توانید از شر آنها خلاص شوید. 
 

ریدایركت نكنید

اگر از تدابیری همچون تعویض لینك برای لینك سازی در وب سایت خود استفاده نموده اید كه خلاف قوانین گوگل می باشد، سریعا آن لینك ها را حذف نمایید و ترفندهای لینك سازی خویش را تغییر دهید. 
 

سایت مپ خود را مدیریت كنید

با وجود آنكه محدودیت تعداد لینك ها در هر نقشه سایت ۵۰۰۰۰ لینك می باشد اما گوگل و بینگ حجم مجاز نقشه سایت را از ۱۰ مگابایت به ۵۰ مگابایت افزایش داده اند. 
 

محتوای سایت را دست كم نگیرید

اگر یك وب سایت را به یك سرزمین تشبیه كنیم، محتوای وبسایت از لحاظ اهمیت مثل سلطان، بك لینك ها مثل ملكه و ویدیو ها و تصاویر مثل شاهزاده می مانند پس اهمیت ویدیوها را هم در وب سایت نادیده نگیرید و كمپینی برای تولید محتوای ویدیویی و بهینه سازی ویدئوها تولید نمایید. 
 
 

تا می توانید بك لینك بگیرید

نقطه قوت سایت شما نسبت به رقبا در تعداد بك لینك از سایتهای معتبر و فعال است. پس تا می توانید بك لینك بیشتری از رقبای خود بگیرید. گوگل از روی تعداد بك لینك به سایت شما اعتبار شما را می سنجد و به شما به اصطلاح رنك می دهد.

چه بك لینك هایی بگیرم؟

از امروز بر روی جستجوی كلیدواژه های بیشتر بر عبارات و كوئری های مرتبط با جستجو های صوتی متمركز شوید زیرا جستجوهای صوتی روز به روز در حال افزایش هستند و هر روز بر اهمیت آنها افزوده می گردد. 
 
از آنجایی كه بروز رسانی های جدید الگوریتم پنگوئن سبب شده كه این الگوریتم عملكرد بلادرنگ داشته باشد، شما باید حداقل یكبار در ماه لینك های برگشتی وب سایت خویش را در كنسول جستجوی گوگل مورد بازبینی قرار دهید و لینك های ناسالم و مشكوك را حذف نمایید. پروسه لینك بیلدینگ خویش را دائما باز بینی كنید و از ترفندهای كلاه سفید در پروسه لینك بیلدینگ خود استفاده نمایید. اگر گوگل متوجه شود كه شما از روش های غیر متعارف برای لینك سازی استفاده نموده اید تمامی لینك های شما را بی تاثیر می نماید حتی لینك هایی كه با استفاده از روش های سئوی كلاه سفید تولید نموده اید. اگر برای دریافت لینك از دایركتوری هایی كمك می گیرید كه حجم زیادی از لینك های نه چندان مفید را برای وب سایت شما تولید می نمایند، دست از این كار بردارید و فقط از دایركتوری هایی كه از كیفیت بالاتری برخوردار هستند برای این كار كمك بگیرید. اگر از ترفند Widget Links در پروسه لینك سازی خود استفاده می نمایید این كار را همین العان متوقف نمایید. اگر شما قصد استفاده از ویجت ها را دارید تنها آنها را در استراتژی های افزایش آگاهی و اطلاع رسانی از برند خود استفاده نمایید. 
 

گوگل بیزنس و گوگل مپ در سئو

برای آنكه بتوانید ترافیك موبایلی وب سایت خویش را افزایش دهید از Google AMP استفاده نمایید و صفحات موبایلی پر سرعت برای وب سایت خود تولید نمایید. 
 
 
 

لینك داخلی مهم است !

ساختار لینك دهی منظم و واضحی در وب سایت خود تولید نمایید. اگر شما از ترفند قرار دادن لینك ها در پاورقی و بالای صفحات خود برای پروسه لینك دهی داخلی وب سایت خود استفاده می نمایید در این كار تجدید نظر كنید. شما باید برای پروسه لینك دهی داخلی وب سایت خود لینك هایی را در متن محتوای وب سایت خود بگنجانید تا برای گوگل امكان گردش در وب سایت را فراهم نمایید. 
 

بعد از گرفتن SSL چه كنیم؟

زمانی كه پروتكل وب سایت خویش را از HTTP به HTTPS تغییر می دهید هیچ تغییر همزمان دیگری در وب سایت خود تولید نكنید. اگر شما همزمان با تغییر پروتكل امنیتی وب سایت خود تغییرات دیگری در وب سایت خود تولید نمایید گوگل در هنگام بررسی و ارزیابی این تغییرات با مشكلات بسیاری رو به رو خواهد شد. 
 
تگ های كانونیكال نیاز كراولر ها به كراول كردن محتواهای تكراری كه با تگ كانونیكال به یك محتوای اصلی نسبت داده شده اند را بر طرف نمی نماید و كراولر ها باید هر یك از محتواهایی كه به یك محتوای دیگر تگ كانونیكال داده شده اند را هم به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهند. 
 

سرعت لود سایت را بالا ببرید

سرعت بارگذاری وب سایت شما باید ۲-۳ ثانیه باشد و برای بررسی آن می توانید از ابزارهایی همچون WebPageTest استفاده نمایید تا بتوانید سرعت بارگذاری وب سایت خویش را بیابید. وبسایت GTMETRIX بهترین ابزار برای تست سرعت لود سایت شماست.
 

شبكه های اجتماعی را دست كم نگیرید

اگر شما یك وب سایت تجارت الكترونیكی دارید و همچنان از اینستاگرام برای تبلیغات اینترنتی خود استفاده نمی نمایید اكنون زمان آن است كه دست به كار شوید و اقدام به ایجاد یك پروفایل تجاری در اینستاگرام نمایید زیرا به تازگی اینستاگرام بسیاری خصوصیت های تجاری و قابلیت های منحصر به فرد برای تعداد از برندها تولید نموده است و ممكن است این امكانات به زودی برای تجارت های دیگر هم قابل دستیابی شود. 
 
با روی كار آمدن دستیار های صوتی متعددی مثل Amazon Echo، Google Home و بسیاری دستیار های صوتی دیجیتال دیگر، اهمیت جستجوهای صوتی و همینطور جستجوهای محلی روز به روز در حال افزایش می باشد پس شما باید هرچه سریع تر وب سایت خویش را برای این نوع جستجو ها بهینه سازی نمایید تا بتوانید در رتبه بندی ها به رتبه های بالاتر دست یابید. 
 
یك پروفایل تجاری در فیس بوك تولید كنید و تلاش كنید كه با استفاده از فیس بوك برای خود مشتریانی جذب نمایید. 
 
شما همینطور می توانید برای تبلیغات در شبكه های اجتماعی از تبلیغات اسپانسری در لینكدین استفاده نمایید زیرا این ابزار امكان آنالیز و بررسی نرخ تبدیل كاربرانی كه تبلیغات شما را دیده اند به مشتریان را برای شما فراهم می نماید. 
 
ویدیوهای ۳۶۰ درجه برای تبلیغات در فیس بوك تولید نمایید این نوع از ویدیوها به تازگی توجه بسیاری افراد را به خود جلب نموده است. 
 

دامین معتبر و قدیمی

قدمت یك دامنه و یا به عبارت دیگر مدت زمان فعالیت یك دامنه، یكی از فاكتورهای اصلی رتبه بندی است و بنابراین می توان گفت دامنه هایی كه دارای قدمت بیشتری می باشند شانس بیشتری در رتبه بندی ها دارند، پس اگر شما یك نورسیده هستید و قدمت دامنه شما كمتر از رقبا می باشد دوران سخت و پر تلاشی را برای رسیدن به رتبه های بالا باید بگذرانید. 
 
پروفایل لینك های وب سایت خویش را بررسی كنید و تلاش كنید تا می توانید آن را بهبود دهید و یك پروفایل لینك های سالم در وب سایت خود داشته باشید زیرا موتورهای جستجوگر اعتبار و كیفیت پروفایل لینك های یك وب سایت را به منزله اعتبار و كیفیت تمامی بخش های وب سایت در نظر می گیرند. 
 
از شر محتواهای ضعیف و بی كیفیت وب سایت خود خلاص شوید، این محتواها هیچ مزایایی نمی توانند برای وب سایت شما داشته باشند تنها باعث می شوند كه كیفیت كلی وب سایت شما ضعیف تر گردد. به خاطر داشته باشید كه محتواهای طولانی ارزش بیشتری برای رتبه بندی دارند. 
 
محتواهای تكراری را از وب سایت خود حذف نمایید خواه این محتواها در هاست وب سایت شما قرار داشته باشند و خواه در هاست وب سایت های دیگر مهمان شده باشند، تمامی این محتواها را حذف كنید و از وب سایت هایی كه محتوای تكراری شما درون هاست آنها قرار دارد هم بخواهید كه آن را حذف كنند و یا آن را به فایل Disavow شما اضافه نمایند. 
 
وب سایت خویش را بررسی كنید و صفحاتی كه دارای نرخ دفع كاربران بالایی می باشند بیابید. سپس بررسی كنید كه چرا این صفحات نرخ دفع كاربران بالایی دارند و به چه دلیل كاربران این صفحات را خیلی زود ترك می كنند؟ سپس این صفحات را ویرایش نموده و مشكلات آنها را برطرف نمایید. 
 

محتوای جذاب تر تولید كنید

اگر نرخ كلیك وب سایت شما علی رقم قرار گرفتن در رتبه های بالا در SERP ها، كم می باشد توضیحات متای صفحات خویش را مورد بازبینی قرار داده و توضیحات متای جذاب تری تولید نمایید. 
 
اگر صفحاتی دارید كه در آنها محتوای قدیمی وجود دارد اما ترافیك زیادی را جذب می نماید، صفحات جدیدی درباره همان مبحث تولید كنید و در آن محتواهای جدید و تازه درباره مبحث نام برده قرار دهید. 
 
بررسی كنید كه صفحات مالی وب سایت شما (صفحاتی كه برای وب سایت شما فروش را به همراه می آورند) ایندكس گذاری شده اند یا خیر. علاوه بر این باید بررسی كنید كه آیا صفحاتی در وب سایت شما وجود دارند كه دابل ایندكس شده باشند؟؟ این مساله می تواند برای شما دردسر ساز شود و باعث شود كه موتورهای جستجوگر این صفحات را به عنوان محتوا های تكراری در نظر بگیرند. 
 

تگهای صفحات را كنترل كنید

هر صفحه تنها باید دارای یك تگ H1 باشد، استفاده از بیش از یك تگ H1 درون صفحات می تواند بر سئوی آن صفحات تاثیر منفی داشته باشد. 
 
اهمیت و ارزش صفحات FAQ روز به روز در حال افزایش است و میزان تاثیر آنها بر رتبه بندی ها سیر صعودی دارد و بنابراین زمان آن فرا رسیده است كه شما صفحات FAQ در وب سایت خویش را مورد بازبینی قرار دهید. برای آنكه بتوانید ترافیك بیشتری به وب سایت خود جذب نمایید می توانید در صفحات FAQ وب سایت خود كلیدواژه های طولانی را هدف قرار دهید و صفحات FAQ وب سایت خویش را برای این كلیدواژه ها بهینه سازی نمایید. 
 
از آنجایی كه الگوریتم رنك برین گوگل منسوخ شده است و دیگر بر رتبه بندی ها تاثیر گذار نمی باشد بنابراین دیگر نیازی به رعایت مواردی كه مربوط به الگوریتم رنك برین می باشد در ترفندهای سئوی وب سایت نمی باشد. 
 
زمانی كه تصمیم به بازبینی و تولید طراحی جدید در وب سایت خود می گیرید، پیش از آنكه زمان و هزینه زیادی را صرف كنید از یك متخصص سئو كمك بگیرید تا زمان و هزینه های صرف شده در جهت درستی سرمایه گذاری گردند. بسیاری ترفندهای جدید و تاثیر گذار در طراحی وب سایت های وجود دارند كه استفاده از آنها یك كار كاملا تخصصی و حرفه ای می باشد. 
 
فراموش نكنید كه پیش از انتشار تصاویر، تخصیص Alt آنها را حتما با دقت بسیاری تولید نمایید و در آنها از كلیدواژه های مناسب و مرتبط استفاده نمایید. 
 
شما ملزم به ایجاد تنها یك نقشه سایت در وب سایت خود نمی باشید و اگر بخش هایی از وب سایت شما وجود دارد كه نیاز است گوگل تمركز كراول كردن وب سایت شما را بر روی این بخش ها قرار دهد و یا به عبارتی این بخش ها در اولویت كراول شدن می باشند شما می توانید برای تاكید بر كراول شدن این بخش ها برای آنها نقشه سایت جداگانه تولید نمایید. برای مثال شما می توانید برای تصاویر، ویدیوها و … در وب سایت خود نقشه سایت جدا تولید نمایید. 
 
تمامی صفحات وب سایت شما باید دارای تگ rel=canonical باشند و به وسیله آن موتورهای جستجوگر را به صفحه اصلی شامل متن اصلی هدایت نمایند. استفاده از تگ rel=canonical از گیج شدن موتورهای جستجوگر در هنگام كراول كردن وب سایت شما جلوگیری می كند. 
 
زمانی كه وب سایت های دیگر محتوای وب سایت شما را سیندیكیت می نمایند دقت داشته باشید كه از تگ rel=canonical به محتوای اصلی موجود در وب سایت شما استفاده نمایند. 
 
زمانی كه كنسول جستجوی گوگل را برای وب سایت خود تنظیم می نمایید به خاطر داشته باشید كه هر دو ورژن نام دامنه با WWW و بدون WWW را در آن ثبت نمایید. زمانی كه كار شما تمام شد حال می توانید ورژنی كه ترجیح می دهید را به عنوان ورژن اصلی انتخاب نمایید. 
 
مشابه نكته بالا، اگر شما زیر دامنه های متعددی در وب سایت خود دارید باید تمامی آنها را در كنسول جستجو ثبت نمایید. 
 
پیش از آنكه پروتكل كلی وب سایت خویش را از HTTP به HTTPS تغییر دهید، لینك های داخلی وب سایت خویش را از HTTP به HTTPS تغییر دهید. 
 
در پروسه لینك بیلدینگ هم مثل تولید محتوا، كیفیت از كمیت مهم تر است و دیگر لینك بیلدینگ مثل سابق نیست كه بتوان با خرید یا تعویض لینك اعتباری در این زمینه كسب نمود. پس تلاش كنید كه لینك های با كیفیت تر و با ارزش تری از وب سایت های معتبر تر دریافت نمایید. 
 
فراموش نكنید كه باید در گوگل آنالتیكز آدرس IP خویش را ثبت نمایید. 
 
زمانی كه یك محتوای متنی تولید می كنید تلاش كنید یك ورژن ویدیویی هم برای آن محتوا تولید نمایید، زیرا محتواهای ویدیویی برای انتشار در شبكه های اجتماعی بسیار مناسب تر می باشند. 
 
تمامی پاپ آپ ها را از ورژن موبایلی وب سایت خود حذف نمایید، گوگل در حال ارزش دهی روز افزون به رضایتمندی كاربران از وب سایت ها در رتبه های می باشد و این پاپ آپ ها باعث می گردد كه میزان رضایت كاربران از وب سایت ها كاهش یابد. پس تلاش كنید كه پاپ آپ ها را از وب سایت خود حذف نمایید و كلید های CTA را جایگزین آنها نمایید. 
 
زمانی كه در حال نوشتن محتواهای متنی هستید تلاش كنید دقت كافی به كار گیرید و آنها را مجددا بازبینی نمایید تا در آنها اشتباهات املایی و گرامری وجود نداشته باشد. با وجود آنكه اشتباهات املایی و گرامری تاثیری در رتبه بندی ها ندارند اما این اشتباهات باعث می گردد كه میزان رضایت كاربران كاهش یابد و اعتماد آنها به وب سایت شما كمتر گردد كه هر دوی این مسائل می تواند رتبه بندی وب سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد. 
 
زمانی كه تصمیم به همكاری با یك اینفلوئنسر می گیرید حتما یك قرار داد كتبی با او ببندید تمامی خواسته های متقابل خویش را با ذكر جزئیات در آن درج كنید تا از وقوع سوء تفاهم های بعدی جلوگیری نمایید. 
 
اگر یك مشتری به شما رجوع نمود و درخواست كرد كه در مدت كوتاهی وب سایت آنها را برای یك كلیدواژه پرطرفداری رتبه بندی نمایید و آن را به رتبه های بالا در صفحه اول برسانید، فقط در جواب او بگویی “نه” و محل را ترك كنید. 
 
شما می توانید برای یافتن ایده هایی برای تولید محتوا از روش مهندسی معكوس رقبای قدرتمند و محتواهای پرطرفدار آنها استفاده نمایید. 
 
اگر شما بخش هایی را در كد CSS خود مخفی نموده اید سریعا از این كار دست بكشید و آن بخش ها را درست كنید. 
 
افزودن بردكرامب ها به وب سایت شما نه تنها می تواند بر سئوی وب سایت شما تاثیر گذار باشد بلكه می تواند میزان رضایت كاربران از وب سایت شما را هم افزایش دهد. 
 
از تولید زنجیره طولانی از ریدایركت ها خودداری نمایید تا به موتورهای جستجوگر كمك كنید راحت تر وب سایت شما را كراول نمایند. 
 
اگر شما همچنان پروتكل امنیتی وب سایت خویش را از HTTP به HTTPS تغییر نداده اید، و از صفحات موبایلی پر شتاب (AMP) در وب سایت خود استفاده می نمایید حتما در نخستین فرصت تغییر از پروتكل HTTP به HTTPS را در وب سایت خود تولید نمایید. گوگل اعلام كرده است كه استفاده از پروتكل HTTPS برای صفحات موبایلی پرشتاب بسیار ضروری می باشد. 
 
اگر شما محصولاتی دارید كه دارای خصوصیت های بسیار مشابهی می باشند و به جای استفاده از ریدایركت ها برای ارجاع دادن این محصولات به هم از تگ های كانونیكال استفاده نمایید. 
 
گوگل محدودیت تعداد كاراكترها در تگ های عنوان را به ۷۰ كاراكتر افزایش داده است، حال شما می توانید عناوین صفحات خویش را مجددا انتخاب نموده و از تمام این تعداد های مجاز بهترین استفاده را بكنید، به خاطر داشته باشید كه باید بعد از تولید این عناوین ورژن موبایلی صفحات وب سایت خویش را مورد بررسی قرار دهید كه مشكلی در نمایش عناوین تولید نشده باشد. 
 

متاتگ

گوگل همینطور تعداد كاراكترهای مجاز برای توضیحات متا را به ۲۰۰ كاراكتر افزایش داده است اما این تعداد مجاز تنها برای ورژن دسكتاپ صفحات می باشد و در ورژن موبایلی تعداد مجاز كاراكترها برای توضیحات متا ۱۷۲ كاراكتر می باشد. 
 
این مطلب خلاصه ای از مطلب درج شده در سئو روز بود كه برای شما عزیزان بهینه سازی و به روز شد.
 
1396/07/24
19:33:01
4.2 / 5
6415
این مطلب را می پسندید؟
(5)
(1)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
از دست ندهید!