بر مبنای نظام پایش شاخص های فاوا؛

وضعیت برخورداری استانها از توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات


لینک بگیر دات کام: نتایج نظام پایش فاکتورهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور نشان میدهد که وضعیت توسعه فاوا در 6 استان مطلوب و در یک استان نامطلوب است و بیش از 70 درصد خانوار ایرانی به اینترنت دسترسی دارند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، نظام پایش فاکتورهای فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران اندازه گیری می شود، برمبنای سنجش، ارزیابی و تحلیل مفاهیم کلیدی فناوری اطلاعات و ارتباطات و تامین زیرساخت های فنی، آموزشی و پژوهشی به دست می آید و در برگیرنده سازوکارهای لازم برای ظرفیت سازی فنی و آموزشی در این حوزه می باشد. یکی از مفاهیم اصلی در نظام پایش، مجموعه کلیدی نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است که در همسویی با اهداف کلان ملی، اسناد بالادستی و اهداف توسعه جهانی مانند اهداف توسعه هزاره و اهداف توسعه پایدار و با در نظر گرفتن نیازهای گزارش دهی به نهادهای بین المللی، تدوین شده است. نتایج اندازه گیری فاکتورهای توسعه فاوا در ۶ ماهه اول امسال که از مجموعه کلیدی ۱۴۵ نشانگر احصا شده است، از طرف سازمان فناوری اطلاعات ایران انتشار یافته است. در این سند، ۴۴ شاخص در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات از برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران استخراج شده و ۵ شاخص بین المللی در این سند مورد ارزیابی قرار گرفته است.
چارچوب مفهومی تدوین سند نظام پایش فاکتورهای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، برمبنای گسترش زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، مقرون به صرفه بودن (Affordable ICT)، کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، دولت الکترونیک و دولت همراه (e-government and m-government)، سلامت الکترونیک (e-health)، تجارت الکترونیک در کسب وکار و خانوار، آموزش الکترونیکی (e-learning)، محتوای الکترونیکی (e-content)، کشاورزی الکترونیک (e-agriculture)، اثرات اقتصادی و اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات، اشتغال پایدار در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجارت بین المللی محصولات و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، محیط زیست و فناوری اطلاعات و ارتباطات، اثرات کلان اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیرساخت های توانمند ساز، پژوهش در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، امنیت اینترنت، بسط قوانین و مقررات ناظر بر فضای مجازی و مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات به دست آمده است.
نتایج ارزیابی فاکتورهای فناوری اطلاعات و ارتباطات از توسعه فاوا در استانهای کشور تا اختتام ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نشان میدهد که تنها ۶ استان در وضعیت مطلوب توسعه یافتگی قرار داشته و از متوسط کشور بالاتر هستند. در همین حال وضعیت ۱۰ استان قابل قبول و خوب است و ۱۴ استان نیز وضعیت آنچنان مطلوبی ندارند. در این میان اما وضعیت یک استان در حوزه شاخص توسعه یافتگی بسیار نامطلوب بوده و کم برخوردار از توسعه ICT است. تهران، سمنان، یزد، البرز، اصفهان و قم در شاخص بالای توسعه یافتگی قرار دارند و وضعیت توسعه فناوری اطلاعات در استان سیستان و بلوچستان نامطلوب و غیرقابل قبول است. در شکل زیر رنگ سبز توسعه یافتگی، رنگ نارنجی وضعیت قابل قبول، رنگ زرد وضعیت متوسط و رنگ قرمز وضعیت نامطلوب را نشان میدهد.
نتایج ارزیابی ها از دسترسی کشور به فناوری اطلاعات و ارتباطات حاکی از آنست که تعداد مشترکین تلفن ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر حدود ۳۱ درصد (۳۰.۹۲ درصد) و مشترکین تلفن همراه به ازای هر ۱۰۰ نفر به ۱۵۵ درصد (۱۵۵.۹۵ درصد) رسیده است. میزان پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای کاربران اینترنت حدود ۹۵ کیلوبیت بر ثانیه (۹۵۹۹۹.۵۳ بیت بر ثانیه) اعلام شده است. همین طور نزدیک به ۶۸ درصد (۶۷.۹۱ درصد) خانوار دسترسی به کامپیوتر دارند و بیش از ۷۰ درصد (۷۰.۶۵ درصد) خانوار دارای دسترسی به اینترنت هستند. از حیث شاخص استفاده از فناوری اطلاعات نیز نتایج زیر به دست آمده است: درصد افرادی که از اینترنت استفاده می کنند: ۶۶.۸۳ درصد مشترکین پهن باند ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر: ۱۱.۲۵ درصد مشترکین فعال پهن باند سیار به ازای هر ۱۰۰ نفر: ۱۰۵.۱۷ درصد در شاخص مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز نرخ باسوادی بزرگسالان (۱۵ سال به بالا) کشور ۸۴.۴۳ درصد اعلام شده است.


منبع:

1400/11/24
10:59:52
5.0 / 5
1010
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
از دست ندهید!