ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۰،

آخرین اخبار اینترنت ماهواره ای در ایران


به گزارش لینک بگیر دات کام فراهم شدن اینترنت ماهواره ای در بعضی از کشورها از جانب شرکت اسپیس ایکس، این شائبه را در ذهن کاربران ایرانی هم بوجود آورده این فناوری چه زمانی در ایران قابل استفاده خواهد بود، حال آنکه مواردی همچون تحریم ها و قوانین کشوری، مانع راه اندازی سریع اینترنت ماهواره ای در ایران است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، منظومه های ماهواره ای می توانند با عنایت به خصوصیت های ذاتی خود همچون پایداری، انعطاف پذیری، تأخیر کم و تأمین ظرفیت قابل ملاحظه و ارزان قیمت، کمک شایانی در کاهش شکاف دیجیتال در کشور و سیگنال رسانی به مناطق محروم و دورافتاده داشته و بعنوان بخش مهمی در لایه زیرساخت و خدمات پایه معماری شبکه ملی اطلاعات نقش آفرین است. در این راستا شرکت فضایی اسپیس ایکس پروژه اینترنت ماهواره ای "استارلینک" را در سال ۲۰۱۵ با هدف فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت شروع کرد.
شرکت فضایی اسپیس ایکس در آن زمان اعلام نمود که می خواهد با ارسال هزاران ماهواره به مدار زمین، اینترنت را در سرتاسر دنیا در دسترس قرار دهد. آنطور که در گزارش ها انتشار یافته، دسترسی به اینترنت استارلینک از راه دیش های ماهواره ای که انتظار می رود بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه داشته باشد در دسترس افراد عادی قرار خواهد گرفت. نصب آنها به دانش فنی خاصی احتیاج ندارد و دیش به صورت خودکار جهت خویش را برپایه مجموعه ای از موتورهای نصب شده در زیر دیش تنظیم می کند.
مرکز ملی فضای مجازی در اسفندماه ۱۳۹۹، رویکرد خویش را درباره منظومه های ماهواره ای اینطور مطرح کرده بود که اپراتورهای ماهواره ای ملزم به فعالیت طبق معاهدات بین المللی در حوزه فضایی و اصول و مقررات سازمان ملل و اتحادیه های تخصصی مربوطه هستند و باید قوانین و مقررات ملی کشورها را برای حفظ استقلال و حاکمیت دولت ها در حوزه ارتباطات و صیانت از گذرگاه های رسمی تبادل اطلاعات را به منظور پیشگیری از هرج و مرج و مقابله با جرایم سایبری رعایت نمایند.
ایران جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی دارد
در عین حال، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره اینترنت ماهواره ای اظهار داشته بود: تکنولوژی اینترنت ماهواره ای هم اکنون بوجود آمده است. ما جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی داریم و هر شرکتی که بخواهد در این حوزه فعال شود، اگر حقوق بین الملل را رعایت کند، باید از ما مجوز بگیرد و اگر مثل بسیاری از مسائل دیگر رعایت نکنند، باید پیگیری حقوقی شود. ما نباید از اینترنت ماهواره ای بترسیم، بلکه باید خودمان را آماده نماییم تا این فناوری هم فراگیر شود و برای آن اعتماد به نفس داشته باشیم و بدانیم اینترنت ماهواره ای اساسا برای ما تهدید نیست و ما از فرصت هایی که ایجاد شده، استفاده می نماییم.
بعد از آنکه اسپیس ایکس اعلام نمود اینترنت ماهواره ای بزودی سراسری می شود، بازار کلاهبرداری هایی هم در شبکه های اجتماعی داغ شد و برخی سودجویان به خریدوفروش تجهیزات اینترنت ماهواره ای اقدام نمودند، اما همان زمان کارشناسان اعلام نمودند عرضه تجهیرات این فناوری به صورت فروش در کانال های تلگرامی و سایت ها نخواهد بود، بلکه برای دریافت این سرویس باید در وبسایت شرکت اسپیس ایکس ثبت نام کرد.
همینطور بعد از آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، اخباری از فعالیت اینترنت ماهواره ای در اوکراین منتشر گردید و کاربران را به این فکر واداشت که این فناوری در ایران هم قابل استفاده خواهد بود، حال آنکه کارشناسان معتقدند شرکت استارلینک برای عرضه اینترنت ماهواره ای در اوکراین از دولت و رگولاتوری این کشور مجوز داشته و به علت قرار گرفتن در شرایط جنگی، این امکان سریع تر از حالت عادی هم فراهم گشته است، در مقابل برای کشور هند که صرفاً امکان ثبت نام اولیه روی سایت استارلینک فراهم شده بود، به علت بیانیه و اعتراض دولت این کشور، همان فرایند ثبت نام هم متوقف شده است.
از طرفی، ایران، آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر، عضو اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) هستند و برای عرضه خدمات مخابراتی در هر کشوری، باید از رگولاتوری آن کشور مجوز دریافت نمایند و در عین حال، باید توجه داشت که اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی و ملزم به رعایت قوانین دولت آمریکاست و حتی در صورت دریافت مجوز از ایران هم به علت مشکلات تحریمی امریکا ضد ایران و اهداف تجاری این شرکت، به ایران سرویس نخواهد داد. در نهایت باید دید که شرایط عرضه سرویس اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس در آینده چگونه خواهد بود.
منبع:

1401/01/03
14:00:56
5.0 / 5
837
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲