داستان دنباله دار ارسال پیامك های تبلیغاتی

۳۰ هزار سیم كارت مسدود شد وضعیت ایده آل نیست!


لینك بگیر دات كام: باآنكه به قول رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بیش از ۳۰ هزار سیم كارت مزاحم مسدود شده اما داستان دنباله دار تبلیغاتی كه گاهی در قالب پیامك و گاهی در قالب تماس هستند، هنوز به آخر نرسیده است.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، در حالیكه كسب وكارهای مختلف برای تبلیغات خود راه هایی مانند ارسال پیامك از شماره های شخصی و ثابت را برگزیده بودند، با راه اندازی سامانه ۱۹۵، امكان شكایت از شماره های تبلیغاتی با شماره های شخصی، ثابت و سرشماره های دیگر هم فراهم گردید تا مشتركان با استفاده از این سامانه بتوانند امكان قطع سرویس ارسال پیامك از این شماره ها را فراهم نمایند.

در آیین نامه مصوب شورای عالی فضای مجازی، خدمات پیامكی به دو دسته تقسیم می شود؛ خدمات پیامك انبوه كه جنبه اطلاع رسانی و تبلیغاتی دارد و بدون درخواست مشترك ارسال می گردد و هزینه ای برای مشتركان دربر نخواهد داشت كه این پیامك ها بعد از ارسال تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهند گرفت.

دسته دوم پیامك های ارزش افزوده كه به انتخاب مشترك خواهد بود و باید بابت آن هزینه پرداخت گردد، تقسیم شده است و قبل از ارسال باید تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد و بعد از دریافت مجوز، امكان استفاده از آن برای مشتركان ممكن خواهد بود.

در این باره محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با اشاره به ساماندهی فضای مجازی برای بهره گیری كسب وكارها، از تولید سامانه ای برای دریافت گزارش های آنلاین شكایات مزاحمت های ناشی از پیامك های تبلیغاتی اطلاع داد و اظهار داشت: پیامك های تبلیغاتی مزاحم، آرامش حریم خصوصی مردم را به هم ریخته است. بعد از ساماندهی پنل های ارسال انبوه با استفاده از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، اكنون ارسال این پیامك ها با استفاده از شماره های عادی فزونی یافته است. به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ابلاغ گردید كه با تمام توان جلوی مزاحمت برای مردم را بگیرد و راهكاری هم برای كسب وكارها كه نیازمند بهره گیری از این فضا هستند، بیابد.

پس از آن بود كه حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - از ساماندهی پیامك های تبلیغاتی كه با شماره های شخصی برای مشتركان تلفن همراه ارسال می گردد اطلاع داد و تصریح كرد كه با عنایت به نیاز به ساماندهی پیامك های تبلیغاتی كه با شماره های شخصی ارسال می شوند، ارتقای سامانه ۱۹۵ و راه اندازی بخش دریافت شكایات با استفاده از پیامك ضروری می باشد تا مشتركان تلفن همراه در صورت ضرورت بتوانند پیامك تبلیغاتی و شماره ارسال كننده را با استفاده از پیامك به سامانه ۱۹۵ ارسال نمایند.

مسدودیت بیش از ۳۰ هزار سیم كارت مزاحم

رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با اشاره به اینكه از سه ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار سیم كارت مسدود شده، تصریح كرده كه اگر كسی با استفاده از #۸۰۰* پیامكش را بسته باشد، برایش پیامكی ارسال نمی گردد. ما همینطور سیم كارت ها را رفتارشناسی می نماییم و اگر به این نتیجه برسیم كه شماره ای قصد تبلیغات دارد، حتی شماره های شخصی را هم می بندیم و اگر مردم شكایت كنند، شماره ها را مسدود می نماییم. در هفته های اخیر هم پنل كاربری را راه انداختیم كه به مرور جا می افتد.

جوشقانی همینطور در آخرین اظهارات درباره تبلیغات پیامكی با اشاره به مشكلات ادمه دار در این زمینه بیان كرد: رگولاتوری مدت هاست سامانه ای را برای این كار طراحی نموده است. ما شكایات را مشاهده و بررسی و موارد مزاحم را مسدود می نماییم. اخیرا هم در سایت مان اعلام كردیم و اپراتورها پنل كاربری تولید كردند كه خود مردم می توانند پیامك هایشان را انتخاب كنند و حتی به اپراتورها اجازه دادیم بسته های تشویقی داشته باشند؛ اما با وجود همه این عوامل و مدیریت و كنترل، امكان دارد هنوز به وضعیت ایده آل نرسیده باشیم.

اما مبحث پیامك های تبلیغاتی چندبعدی است و نمی توان همیشه برخورد سلبی داشت. ظاهرا تمام توان دست اندركاران بر مدیریت این مورد است اما از طرفی برای كسب و كارها راهكاری در اقتصاد دیده نشده كه بتوانند تبلیغ كنند و این سوال وجود دارد كه چرا همه به سمت پیامك هجوم می آورند؟ چون راهكار دیگری ندارند؟ ازاین رو لازم است بخش های دیگر هم به كسب و كارها برای تبلیغات كمك كنند. مضافا اینكه در حوزه پیامك طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مسئول مدیریت است كه مجوز می دهد و برنامه ریزی می كند و از آن ها هم باید پرسید كه در این زمینه چه كار كرده اند؟


1397/05/05
15:00:14
5.0 / 5
3249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴