استعلام هویتی، در صدر خدمات کاربردی دولت الکترونیک


لینک بگیر دات کام: خدمت «استعلام هویتی ثبت احوال»، کاربردی ترین خدمت اولین ماه سال ۱۴۰۱ شد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، سامانه دولت همراه بعنوان مسیر مکمل عرضه خدمات دولت الکترونیکی است. کارپوشه ملی ایرانیان، واریزی مستمری بگیران بهزیستی و آخرین سابقه بیمه تأمین اجتماعی در لیست خدمات پرکاربرد سکوی دولت همراه قرار دارد و در این حوزه سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان بهزیستی و سازمان تأمین اجتماعی بعنوان برترین سرویس دهنده ها بر بستر سکوی دولت همراه بودند.
همینطور ﮔﺬرﮔﺎه ﺧﺪﻣﺎت دولت (GSB ) یکی از ارکان اصلی توسعه زیرساخت دولت الکترونیک است که وظیفه بسترسازی به استعلامات بین دستگاهی را بر بستر شبکه ملی اطلاعات بر عهده دارد و در سال ۱۴۰۰ تبادل اطلاعات بیشتر از دو میلیارد و دویست میلیون استعلام الکترونیکی بین دستگاهی از این طریق ثبت شده که یعنی به صورت متوسط ماهیانه ۲۰۰ میلیون تراکنش رخ داده است.
در این راستا به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، آخرین وضعیت تبادل اطلاعات در گذرگاه خدمات دولت (GSB) که به مبادله اطلاعات میان سازمان های دولتی در کوتاه ترین زمان ممکن می پردازد، نشان داد در فروردین ۱۴۰۱، سازمان ثبت احوال کشور با ارائه خدمت استعلام هویتی با ثبت حدود ۶۷ میلیون تراکنش به دستگاههای متقاضی، اولین سرویس دهنده ماه گذشته شد. این خدمت به احراز اقلام هویتی اشخاص از پایگاه داده ثبت احوال در پیشخوان ها و مشاغل بر حسب نیاز می پردازد.
دومین سرویس دهنده برتر فروردین سالجاری به وزارت کشور و به خدمت «استعلام بیماری کرونای سکوی ایران» تعلق گرفت. اما سومین دستگاه برتر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که با ارائه خدمت شاهکار به تطبیق شماره تلفن همراه و کدملی می پردازد.
در همین راستا، بیش ترین تعداد تراکنش استفاده از خدمات الکترونیکی از میان ۳۴۸ دستگاه متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات از آغاز سالجاری به ترتیب به وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متعلق می باشد که عنوان سرویس گیرنده های برتر را به خود اختصاص داده اند.
بررسی آخرین وضعیت گذرگاه خدمات دولت مرکز ملی تبادل اطلاعات نشان می دهد، در فروردین سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۱۷۴ میلیون تراکنش صورت گرفته است که نسبت به اسفند سال قبل به علت تعطیلات نوروزی با کاهش ۳۷ میلیونی مواجه بوده است.
منبع:

1401/02/18
14:43:00
5.0 / 5
954
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
از دست ندهید!