بلاک چین غیر از بیتکوین به چه کار می آید؟


به گزارش لینک بگیر دات کام یک کارآفرین حوزه فناوری اطلاعات ضمن اشاره به زوایای مغفول مانده از فناوری بلاک چین در کنار ارزهای دیجیتال، اظهار داشت: این فناوری غیر از بحث پرداخت و سرمایه گذاری، کاربردهای متفاوت تری دارد و میتوان از بلاک چین در تجارت، بحث زنجیره تأمین یا بهداشت و درمان یا حوزه رسانه استفاده نمود.

مهدی علایی زاده در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مدتی است بحث بلاک چین داغ شده و همه به دنبال این بودند که از کاربرد رمزارزهای بلاک چین استفاده کنند، اظهار داشت: همه به ارزهای دیجیتالی که به شکلی محصول جانبی بلاک چین است توجه نشان دادند و بقیه کاربردها در ایران مغفول مانده، بنابراین یک شرکت از سال قبل به شکل جدی وارد فعالیت حوزه بلاک چین شد. این شرکت فعالانی از بدنه آی سی تی کشور و دانشجویان نخبه دانشگاهی دارد. ما با تمرکز روی حوزه مالی وارد این حوزه شده و در فرایند آشنایی با حوزه بلاک چین متوجه شدیم که این فناوری غیر از بحث پرداخت و سرمایه گذاری، کاربردهای متفاوت تری دارد و مواردی هست که شما می توانید از بلاک چین در تجارت، بحث زنجیره تأمین یا بهداشت و درمان یا حوزه رسانه استفاده کنید.
وی ضمن اشاره به امکان حفظ حقوق مادی و معنوی تولیدکنندگان محتوای مجازی مبتنی بر NFT، توضیح داد: برای مثال در حوزه رسانه ما محصولی تولید کردیم که به شما اجازه می دهد اگر محتوایی در حوزه فضای مجازی تولید کردید، به اسم خودتان مبتنی بر NFT ثبت کرده و از حقوق مادی و معنوی آن حفاظت کنید. اگر علاقمندانی نسبت به آن اثر هستند می توانند حمایت هایشان را از این طریق به صورت مستقیم اعلام کنند و منافعش به خود تولیدکننده اثر می رسد. همینطور می توانید امتیاز این محتوا را به شخص دیگری واگذار کنید و این واگذاری را همه متوجه می شوند و نمی توان بعدا ادعای خلاف کرد. در این واگذاری هم میتوان تسهیم درآمد کرد.
این کارآفرین حوزه فناوری اطلاعات افزود: این پلت فرم می تواند به فضای حاکمیتی کمک نماید. اگر ما در کشور مجموعه ای را داشته باشیم که مجوزهایی را در حوزه صوت و تصویر می دهد یا بخواهد مشخص نماید که این ویدیو مالکیتش برای چه شخصی است، می تواند مبتنی بر بلاک چین این کار را انجام دهد و با عنایت به قابلیت های ذاتی که در بلاک چین هست، این کار می تواند دقیق، سریع، کم هزینه و به دور از تقلب اتفاق بیفتد.
استفاده از بلاک چین برای پشتیبانی از آثار باستانی
علایی زاده تصریح کرد: سیستم دیگری که ما پیاده کردیم و با بحث های مالی متفاوت است و به دنبال این هستیم که در کشور پیاده سازی شود، پشتیبانی از آثار باستانی و تاریخی است. یک مجموعه حاکمیتی مانند وزارت گردشگری اگر اراده را داشته باشد که به این حوزه وارد شود می تواند برای نگهداری یا توسعه سایت های تاریخی با صدور NFT در هر حوزه از کمک همه کسانی که علاقه مند هستند، استفاده کند؛ برای ایرانی ها خارج از کشور به واسطه مشکلات انتقال پول یا از این بابت که مطمئن نیستند پولی که هزینه می کنند مستقیم برای آن سایت تاریخی استفاده می شود، این روش مفید می باشد.
وی افزود: مثلاً اگر یک نفر علاقمند است یک قسمت از تخت جمشید را حمایت کند، میتوان بابت آن NFT صادر کرد و آن فرد NFT را خریداری می کند و می تواند مشاهده کند هزینه هایی که صرف آن سایت یا شی تاریخی کردند، به چه شکل هزینه شده است. اگر یک نفر NFT یک بخش از یک آثار تاریخی مثلاً تخت جمشید را خریداری کند، این بعنوان دارایی محسوب شده و به مرور زمان ارزشش بیشتر می شود، در خیلی از مجموعه های مالی در دنیا این را بعنوان تضمین مالی برای تسهیلات استفاده می نمایند. این کار تمام مزایای خرید یک شی بعنوان سرمایه را دارد و خیلی از مشکلاتش را ندارد.
این فعال حوزه بلاک چین توضیح داد: این پلت فرم می تواند در ایران یا هر جای دنیا استفاده گردد. اما ما با عنایت به بازاری که داشتیم پلتفرممان را برای تولید NFT توسعه دادیم که این توانایی روی اپلیکیشن های مختلف آماده است. این پلت فرم هم اکنون برای اپلیکیشن، ویدیو یا پشتیبانی از آثار تاریخی آماده شده و به دنبال این هستیم که با مجموعه های مربوطه که متولی هستند ارتباط برقرار نماییم اما بازار خارج از ایران هم برایش متصوریم.
می توان انتخابات را مبتنی بر بلاک چین طراحی کرد
علایی زاده با اشاره به اینکه کاربرد دیگر بلاک چین درحوزه رای گیری است، اضافه کرد: میتوان انتخابات را مبتنی بر بلاک چین طراحی و پیاده سازی کرد که تخلف و تقلب را نزدیک به صفر می کند. میتوان روی این پلت فرم ها انتخابات برگزار کرد که از نظر فنی تقلب در آن ممکن نیست و صحت آن در کل جهان قابل تایید است. همینطور کاربردی برای مالیات می توانیم متصور شویم. کسانی که باید مالیات بپردازند، اگر فعالیتهای اقتصادی شان در سیستم های مبتنی بر بلاک چین ثبت گردد، خیلی شفاف هم می توانند مالیات دهند و هم می توانند انتظار داشته باشند از منابعی که مالیات دادند، استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه بلاک چین کاملا توزیع شده است و کسی نمی تواند دخالت و اعمال سلیقه ای روی آن داشته باشد، اظهار داشت: ما در ایران مجموعه ای را نداریم که به صورت بنیادی، شبکه بلاک چینی طراحی و آنرا عرضه نماید و پذیرفته شود که روی آن شبکه بلاک چین این اتفاقات صورت گیرد. ما از لحاظ فنی و تکنولوژیکی این قابلیت را داریم که یک شبکه را در ایران طراحی نماییم و برایش مشوق هایی در نظر بگیریم که از ایران و کشورهای خارجی برای مشارکت بیایند. یک شبکه متشکل از چندین شرکت کننده که قسمت عمده ای از گروههای آن در ایران حضور دارد و تکنولوژی اش هم برای خودمان است.
این کارآفرین اظهار داشت: ما به جهت اینکه بخواهیم در هر صنعتی ازجمله فولاد، نفت، پتروشیمی و دیگر صنایع در کشور سرمایه گذاری نماییم، باید هزینه بالایی بدهیم و انتظارمان این است که پس از حداقل سه سال به نقطه سربه سر برسیم و پس از آن به سودهای سالانه ۲۵ درصد دست پیدا نماییم. اما درمقابل صنعت آی تی میزان سرمایه لازم پایین و دوره انتظار بازگشت سرمایه آن گاها کمتر از یک سال است. کسانی که در کشور به منابع دسترسی دارند و اهل سرمایه گذاری هستند، حتما باید این نگاه را به صنعت آی تی داشته باشند به جهت اینکه بتوانیم جوانانمان را حفظ نماییم. ما نخبه های دانشگاهی را داریم که اگر شرایط برایشان فراهم باشد، در ایران می مانند و فعالیت می نمایند.
منبع:

1401/03/17
11:30:50
5.0 / 5
1080
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱