بهبود کیفیت دیسک چند منظوره دیجیتالی با پوشش های نانویی


لینک بگیر دات کام: یکی از شرکت های فناور دیسک چند منظوره دیجیتالی (DVD9) 120 میلیمتری با ظرفیت 9 گیگابایت دارای پوشش نانومتری ساخته که اعمال این پوشش سبب بهبود کارایی این محصول شده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، یکی از تجهیزات مورد استفاده در ذخیره سازی اطلاعات CD و DVD است که اطلاعات به وسیله لیزر و ایجاد حفره های کوچک در شیارهای حلزونی مارپیچی در سطح آن ذخیره می شود.
این اطلاعات بصورت ارقام صفر و یکی (باینری) بر روی دیسک، کد شده و با لیزری ضعیف تر و یک چشم الکتریکی (فوتوسل) در دیسک گردان های نوری خوانده می شوند. انواع مختلفی از این دیسک ها برمبنای حجم ممکن برای ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد که در این بین می توان به سی دی (CD)، دی وی دی (DVD) و دی وی دی ناین (DVD۹) اشاره نمود.
ابعاد این دیسک ها مشابه یکدیگر بوده و پروسه تولید و نوع مواد مورد استفاده نیز حدودا مشابه است. بطور معمول یک DVD از چهار لایه تولید شده و ضخامت ۱٫۲ میلی متر دارد. بمنظور افزایش ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات روی DVD از روش های مختلفی استفاده می شود.
یکی از این روش ها تغییر تعداد لایه های DVD است. بر این اساس سه نوع DVD یک طرفه-تک لایه (۴٫۷ گیگابایت)، یک طرفه-دولایه (۸٫۵ گیگابایت)، دو طرفه-دو لایه (۱۷ گیگابایت) وجود دارد. DVD۹ از دو لایه اکتیو و دامی تشکیل شده است که لایه اکتیو حدودا ۱۵ نانومتر متالایز و لایه دامی ۴۲ نانومتر متالایز می شود. ظرفیت DVD۹ دو برابر ظرفیت سایر DVDها است و در هر دولایه اطلاعات دارد، بدین ترتیب که رایترها ابتدا با یک فرکانس اطلاعات لایه اکتیو را می خوانند و سپس با تغییر فرکانس اطلاعات لایه دامی را بازخوانی می کنند. روش دیگر برای افزایش ظرفیت DVD، اعمال پوشش نانومتری در سطح دیسک است که سبب بهبود خصوصیاتی همچون بازتابش نور و قابلیت خوانش می شود.
به نقل از ستاد نانو، DVD تولید شده توسط یکی از شرکت های فناور دارای پوشش با ضخامت کمتر از ۷۰ نانومتر بوده که از جنس پلی کربنات است. این دیسک ها از ظرفیت ۸٫۵ گیگابایت برخوردار می باشند.
CDهای تولید شده توسط این شرکت دارای پوششی با ضخامت کمتر از ۱۰۰ نانومتر هستند که از ظرفیت ۷۰۰ مگابایتی برخوردار می باشند. اعمال پوشش نانومتری با بهره گیری از روش اسپاترینگ بر سطح سی دی، سبب بهبود کارایی این محصول برمبنای نتایج حاصل از آزمونه ای داتاریوس، بازتاب و خوانش و رایت دیسک شده است. همین طور کاهش ضخامت پوشش اعمالی بر سطح دیسک، سبب کاهش قیمت آن نیز شده است.
منبع:

1401/04/08
11:19:56
5.0 / 5
640
تگهای مطلب: دیجیتال , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
از دست ندهید!