رئیس كل گمرك اعلام كرد

آخرین وضعیت واردات تلفن همراه


به گزارش لینک بگیر دات کام، رئیس کل گمرک ضمن تشریح آخرین وضعیت واردات تلفن همراه به کشور از تعیین تکلیف خودرو های دپو شده اطلاع داد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، علیرضا مقدسی در نشست خبری، با اعلان اینکه برای اولین مرتبه میزان دریافت مالیات بر ارزش افزوده بیش از حقوق ورودی گمرک شده است، اظهار داشت: یکی از دلیلهای آن این است که حقوق ورودی کالاهای اساسی و دارویی از چهار به یک درصد کم شد.
به گفته وی کشور دارای ۱۳۹ گمرک اصلی و ۲۳۱ مکان استقرار گمرکی است.
رئیس کل گمرک با اعلان اینکه قاچاق کالا در پنج ماه نخست سال جاری ۱۲۳۸ پرونده بوده است، اظهار داشت: ارزش این پرونده ها ۲۸ هزار میلیارد است که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش داشته است. همین طور در طول این مدت ۱۴.۵ تن پیش ساز مواد مخدر در گمرک ماهی رود و دوغارون کشف شده است.
مقدسی همین طور در مورد قاچاق انسان توضیح داد: ۱۶۱ پرونده قاچاق انسان وجود دارد که بر این اساس ۱۲۹۵ نفر کشف شده اند که اکثرا از همسایگان شرقی و در مرز بازرگان بوده است.
تعیین تکلیف کالاهای ماندگار در گمرک
وی در ادامه از کاهش ماندگاری کالاها در گمرک آگاهی داد و اضافه کرد: تغییر سیاست های تجاری و ارزی موجب افزایش ماندگاری کالاها در گمرک می شد که در دولت سیزدهم اهتمام شد این مساله رسیدگی شود. بر این اساس متوجه شدیم یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن کالا در گمرک وجود دارد که ماندگاری زیادی طی سالهای قبل داشته اند.
رئیس کل گمرک افزود: تا حالا بیش از یک میلیون کالا ارزیابی و به سازمان اموال تملیکی اعلام شده اند. ۲۵۰ هزار تن کالا باقی مانده است که شامل کالاهای اساسی نمی گردد.
۷۰ درصد مبادلات تجاری گمرک با دستگاه ایکس ری انجام می شود
مقدسی با تأکید بر این که هزینه خرید دستگاه ایکس ری بسیار بالا است، اظهار داشت: هزینه دستگاه داخلی ۶۰ میلیارد و دستگاه خارجی ۱۰۰ میلیارد تومان است. باید سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در این بخش تشویق کرد. هم اکنون گمرکات مهم زمینی به دستگاه ایکس ری مجهز هستند.
وی با اعلان اینکه حدود ۷۰ درصد مبادلات تجاری به دستگاه ایکس ری کامیونی مجهز است، اظهار داشت: چهار دستگاه ایکس ری تولید داخلی افتتاح شده است که خودرو های سواری که وارد کشور می شوند را اسکن می کنند.
تسهیل تجارت با روسیه
رئیس کل گمرک از همکاری سه جانبه بین ایران، آذربایجان و روسیه آگاهی داد و اضافه کرد: برای بسط مبادلات تجاری با روسیه یک همکاری شکل گرفت. کشور آذربایجان در مرز خشکی بین ایران و روسیه قرار گرفته است و گاهی تجار از فک پلمب و معطلی زیاد در مرز اذربایجان گلایه داشتند.
مقدسی افزود: در این جهت طی نشستی که با گمرک اذربایجان داشتیم نتایج خوبی برای تسهیل این امر حاصل و یک سند سه جانبه به امضا رسید.
تراز تجاری کشور منفی شد
وی در ادامه در مورد تجارت خارجی پنج ماهه سال جاری توضیح داد: وزن صادرات کالاهای غیرنفتی در طول این مدت بیش از ۴۴ میلیون تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل با کاهش ۳.۵ درصدی در وزن و افزایش ۲۱.۳۲ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.
رئیس کل گمرک افزود: میزان واردات نیز با کاهش ۸.۵۳ تنی در وزن و افزایش ۱۹.۶۵ دلاری در ارزش مواجه بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل به ۱۴ میلیون تن در وزن و ۲۱ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار رسیده است که نشان میدهد تراز تجاری منفی شده است.
واردات آیفون نداشتیم
مقدسی در مورد اقلام عمده صادراتی و وارداتی توضیح داد: عمده اقلام صادرات پروپان مایع، متانپل، پلی اتیلن، شمش اهن و فولاد و عمده اقلام وارداتی گندم، برنج، ذرت دامی، دانه سویا، گوشی تلفن همراه، شکر تصفیه شده، روغن بوده است.
رئیس کل گمرک ایران با تأکید بر این که واردات گوشی در رتبه نخست واردات قرار دارد، اظهار داشت: در پنج ماهه نخست واردات آیفون نداشتیم.
مقدسی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار نیز اظهار داشت: در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۶۶ هزار دستگاه تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار به کشور وارد شده است. البته بحث حقوق ورودی آنها مطرح است.
تعیین تکلیف خودرو های دپو شده
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد خودرو های دپو شده در گمرک نیز توضیح داد: موضوع ثبت سفارش جعلی این خودرو ها مطرح است که همه موارد بتازگی تعیین تکلیف شده است و به فروش خواهند رسید. در حقیقت مرجع قضایی در حال تعلین تکلیف آنست.
معاون وزیر اقتصاد همین طور در پاسخ به سوال ایسنا در مورد استفاده از خودرو های دپو شده در مدت جام جهانی در منطقه ازاد کیش اظهار داشت: از این مساله اطلاع ندارم، اما ورود بیشتر این خودرو ها به سبب این که بالای ۲۵۰۰ سی سی یا ساخت کشور خاصی هستند به کشور ممنوعست.
مقدسی در مورد این که گفته می شود تجهیزات برخی خودرو ها دزدیده شده است، عنوان کرد: باتوجه به شرح وظایف گمرک، این نهاد انباردار نیست و مرجع تحویل گیرنده است. من دزدی را تایید نمی کنم و تا حالا شکایتی در خصوص این نداشتیم.
وی در مورد واردات کالا نیز اظهار داشت: گمرک آمادگی لازم برای ورود خودرو های خارجی را دارد. سقف آن یک میلیارد دلار است. اگر ۱۰ هزار یورو باشند ۱۰۰ هزار خودرو و اگر ۲۰ هزار یورو باشند ۵۰ هزار خودرو وارد شده و بوسیله بورس کالا عرضه خواهند شد.
پنج میلیون تن کالای اساسی در گمرک وجود دارد
رئیس کل گمرک ایران در ادامه در مورد آخرین وضعیت کالاهای اساسی در گمرک توضیح داد: ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر، ۵۰۰ هزار تن در اسکله ها، یک میلیون تن در لنگرگاه ها و جمعا پنج میلیون تن کالای اساسی در گمرک است که تشریفات آنها در حال انجام بوده و هیچ نگرانی ای وجود ندارد.
سامسونگ و ال جی در کشور وجود ندارند
مقدسی در ادامه در مورد واردات کالاهای سامسونگ و ال جی عنوان کرد: زمانی که کارت های تجاری مختلفی وجود داشت قطعات این کالاها توسط شرکت های اقماری بصورت جداگانه وارد کشور شد. این مساله مورد بررسی قرار گرفت و طبق مصوبات امکان اعتراض هم وجود داشت.
وی افزود: معاونت حقوقی وقت ریاست جمهوری به وزارت صمت رای داد و پرونده در اختیار آنها است. هم اکنون سامسونگ و ال جی در کشور وجود ندارند.
برای قاچاق سوخت تانکرها را چند جداره کردند
معاون وزیر اقتصاد در مورد قاچاق سوخت اظهار داشت: دلیل اصلی قاچاق سوخت تفاوت قیمت آن در ایران با کشورهای همسایه است. برای این کار هم ترفندهای مختلفی به کار گرفته می شود. برای مثال تانکرها را چند جداره می کنند و در یک جداره سوخت و در جداره دیگر مایعی را قرار می دهند که مشکلی ندارد و در نهایت گمرک با نمونه گیری متوجه می شود.
منبع:

1401/06/06
10:01:25
5.0 / 5
430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳