تاثیر رباتز تکست بر سئوی سایت


Robots.txt فایلی است که به خزنده های موتورهای جستجو می‌گوید صفحات یا بخش‌های خاصی از یک وب‌سایت را نخزند.

Robots.txt چیست؟

Robots.txt فایلی است که به خزنده های موتورهای جستجو می‌گوید صفحات یا بخش‌های خاصی از یک وب‌سایت را نخزند. اکثر موتورهای جستجوی اصلی (از جمله گوگل، بینگ و یاهو) درخواست های Robots.txt را می شناسند و به آنها احترام می گذارند.
 

چرا Robots.txt مهم است؟

اکثر وب سایت ها به فایل robots.txt نیاز ندارند. به این دلیل که گوگل معمولاً می تواند تمام صفحات مهم سایت شما را پیدا کرده و فهرست بندی کند. و آنها به طور خودکار صفحاتی را که نسخه های مهم یا تکراری صفحات دیگر نیستند ایندکس نمی کنند.
 

دلایل ایجاد فایل robots.txt

با این حال، 3 دلیل اصلی وجود دارد که می گوید بهتر است از فایل robots.txt استفاده کنید.
 

مسدود کردن صفحات غیر عمومی

گاهی اوقات صفحاتی در سایت خود دارید که نمی خواهید ایندکس شوند. به عنوان مثال، ممکن است یک نسخه مرحله‌بندی از یک صفحه داشته باشید. یا یک صفحه ورود این صفحات باید وجود داشته باشند. اما شما نمی خواهید افراد تصادفی روی آنها فرود بیایند. این موردی است که از robots.txt برای مسدود کردن این صفحات از خزنده‌ها و ربات‌های موتور جستجو استفاده می‌کنید.
 

به حداکثر رساندن بودجه خزیدن

اگر برای ایندکس شدن همه صفحات خود با مشکل مواجه هستید، ممکن است با مشکل بودجه خزیدن مواجه شوید. با مسدود کردن صفحات بی‌اهمیت با robots.txt، Googlebot می‌تواند بیشتر از بودجه خزیدن شما را صرف صفحاتی کند که واقعاً مهم هستند.
 

جلوگیری از نمایه سازی منابع

استفاده از دستورات متا می تواند به همان اندازه Robots.txt برای جلوگیری از ایندکس شدن صفحات کار کند. با این حال، دستورالعمل‌های متا برای منابع چندرسانه‌ای، مانند فایل‌های PDF و تصاویر، به خوبی کار نمی‌کنند. اینجاست که robots.txt وارد عمل می شود.
 

نتیجه نهایی؟

Robots.txt به عنکبوت‌های موتورهای جستجو می‌گوید که صفحات خاصی را در وب‌سایت شما نخزند.می توانید بررسی کنید که چند صفحه را در کنسول جستجوی گوگل ایندکس کرده اید. اگر شماره با تعداد صفحاتی که می‌خواهید ایندکس شوند مطابقت دارد، نیازی به زحمت درست کردن فایل Robots.txt ندارید.
اما اگر این عدد بیشتر از چیزی است که انتظار داشتید (و متوجه URL های نمایه شده ای شده اید که نباید ایندکس شوند)، زمان آن رسیده است که یک فایل robots.txt برای وب سایت خود ایجاد کنید.
 
ما نیز در لینک بگیر دات کام به دلایل ذکر شده در این مطلب، به سایتهایی که فایل رباتز تکست را دارند در تحلیل سئوی سایت امتیاز مثبت می دهیم.
1401/06/25
16:19:42
5.0 / 5
496
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
از دست ندهید!