گوگل و مایکروسافت درگیر رکود اقتصادی


به گزارش لینک بگیر دات کام، فروش آلفابت که مالک گوگل و یوتیوب است و همینطور مایکروسافت، کاهش قابل ملاحظه ای داشته و ضعیف ترین رشد سه ماهه در ده سال گذشته بوده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، آلفابت که مالک گوگل و یوتیوب است، اظهار داشت فروش این شرکت تحت تاثیر کاهش بودجه تبلیغاتی شرکت ها، تنها شش درصد در مدت سه ماه تا سپتامبر رشد کرده و به ۶۹ میلیارد دلار رسیده است که ضعیف ترین رشد سه ماهه این غول فناوری آمریکایی در حدود یک دهه گذشته را منعکس می کند.

مایکروسافت هم اظهار داشت تقاضا برای کامپیوتر ها و فناوری دیگر این شرکت، ضعیف شده است. فروش مایکروسافت به میزان ۱۱ درصد رشد کرد و به ۵۰.۱ میلیارد دلار رسید که ضعیف ترین رشد درآمد در پنج سال قبل بود.

با افزایش هزینه و افزایش نرخهای بهره که نگرانیها نسبت به وقوع رکود جهانی را برانگیخته است، مصرف کنندگان و شرکتهای سراسر جهان، هزینه هایشان را کاهش داده اند.

دلار قوی تر هم به شرکتهای آمریکایی چند ملیتی آسیب زده و فروش محصولات آنها در خارج را گران تر کرده است.

سود آلفابت در سه ماهه سوم، حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۳.۹ میلیارد دلار رسید. درآمد یوتیوب برای نخستین بار از زمان آغاز انتشار عمومی عملکرد مالی این شرکت، کاهش پیدا کرد. رشد فروش در این شرکت به مدت پنج سه ماهه متوالی، آهسته شده است.

سوندار پیچای، مدیرعامل آلفابت اظهار داشت: آلفابت تمرکز و واکنش پذیری به فضای اقتصادی را دقیق تر کرده است.

اِولین میچل، تحلیلگر ارشد شرکت اینسایدر اینتلیجنس عنوان کرد: وقتی کسب و کار گوگل تلو تلو می خورد، نشانه بدی برای تبلیغات دیجیتالی در سطح گسترده است. وب سایت اصلی گوگل در گذشته نسبت به رکود هزینه تبلیغات، در مقایسه با پلتفرم های شبکه اجتماعی مانند فیس بوک و اسنپ، انعطاف پذیری بیشتری داشت.

این سه ماهه ناامید کننده برای گوگل، نشان دهنده شرایط دشواری پیش روی تبلیغات دیجیتالی در صورت ادامه وخامت شرایط بازار است.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در ماه های گذشته به تعدیل موقعیت های شغلی مبادرت کرده است. مایکروسافت اعلام نموده که انتظار دارد تقاضا برای کامپیوتر شخصی و فناوری رایانش ابری سالجاری که شرکت ها، هزینه هایشان را کم می کنند، همچنان افول کند. فروش کسب و کار بازی ویدئویی ایکس باکس هم کساد شده است.

شرکتهای بزرگ فناوری در دوران پاندمی که مصرف کنندگان در قرنطینه بودند و کارمندان به فناوری آنها اتکای بیشتری پیدا کردند، شاهد جهش فروش و درآمد بودند اما اقبال این حوزه در فضای اقتصادی اخیر، تیره گشته است. آلفابت در ماه های اخیر اعلام نموده است روند استخدام را آهسته می کند در صورتی که مایکروسافت، شماری از کارمندانش را اخراج کرده است.

بسیاری از شرکتهای فناوری همچون نتفلیکس و توییتر تصمیم گرفته اند روند استخدام را آهسته کرده یا کارمندانشان را اخراج کنند. بر اساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، ارزش سهام آلفابت و مایکروسافت پس از اعلام عملکرد مالی ضعیف آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد.
 


منبع:

1401/08/05
14:15:46
5.0 / 5
433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳