جزئیات آیین نامه حمایت از فریلنسرها


آیین نامه حمایت از فریلنسران فعال در حوره اقتصاد دیجیتال از سوی وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تصویب و توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، آئین نامه پشتیبانی از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور را اخیرا تصویب کردند. این آئین نامه تسهیلات متفاوتی همچون بیمه تأمین اجتماعی، دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی و... برای آزادکاران و یا فریلنسرها در نظر گرفته است.
براساس این آئین نامه، فرد آزادکار به شخصیت حقیقی اصلاح می شود که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه و پاره وقت به صورت حق الزحمه ای در داخل کشور برای کارفرما های مختلف در داخل و خارج از کشور در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه فنی و راهبری کسب و کار های دیجیتال کار میکند.
آنطور که در ماده ۱۰ این آئین نامه آمده است، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارت خانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری نسبت به طراحی دوره های مهارتی کوتاه مدت تخصصی مورد نیاز فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با اقتصاد رقومی یا همان دیجیتال و فعالان این حوزه اقدام نماید.
در این ماده گفته شده دوره های طراحی شده با استفاده از ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز آموزش تخصصی بخش غیر دولتی اجرا می گردد.
در ماده دیگر این آئین نامه تاکید گردیده است که صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانکهای عامل مجاز شده، سازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکوهای آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق مورد اشاره هستند، برای پشتیبانی از اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه، طراحی و اجرا کنند.
در ماده نهم این آئین نامه آمده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و وزارت خانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری، با استفاده از ظرفیت سکوهای آزادکاری و به منظور عرضه خدمات مشاوره امور قراردادی، بازاریابی، حقوقی و بیمه ای با رعایت قوانین نسبت به ایجاد میز خدمت آزادکاری در پارک های علم و فناوری کشور، مراکز نوآوری یا سایر مکانهای مرتبط ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آئین نامه اقدام نمایند.
 

فریلنسر به چه معناست؟

فریلنسر (گاهی اوقات به آن فریلنس هم گفته می شود)، یا کارگر آزاد، اصطلاحاتی هستند که معمولاً برای شخصی استفاده می شود که خوداشتغال است و لزوماً تعهد طولانی مدت به کارفرمای خاصی ندارد. کارگران فریلنسری گاهی توسط یک شرکت یا یک آژانس موقت نمایندگی می‌شوند که نیروی کار آزاد را به مشتریان می‌فروشد. دیگران به طور مستقل کار می کنند یا از انجمن ها یا وب سایت های حرفه ای برای کار استفاده می کنند.
در حالی که اصطلاح پیمانکار مستقل در یک ثبت نام انگلیسی متفاوت برای تعیین طبقات مالیاتی و شغلی این نوع کارگران استفاده می شود، اصطلاح "فریلنسر" در صنایع فرهنگی و خلاق بیشتر رایج است و استفاده از این اصطلاح ممکن است نشان دهنده مشارکت در آن باشد. .
رشته‌ها، حرفه‌ها و صنایعی که شغل آزاد در آنها غالب است عبارتند از: موسیقی، نویسندگی، بازیگری، برنامه‌نویسی کامپیوتر، طراحی وب، طراحی گرافیک، ترجمه و تصویرسازی، تولید فیلم و ویدئو و سایر اشکال کار قطعه‌ای که برخی از نظریه‌پردازان فرهنگی آن را محور اصلی اقتصاد شناختی-فرهنگی.
 

در این مطلب خواندید:
1401/09/06
11:44:05
5.0 / 5
455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
از دست ندهید!