آیین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای اینترنتی


به گزارش لینک بگیر دات کام، سازمان امور مالیاتی کشور، احکام مالیاتی آیین نامه پشتیبانی از توسعه پلتفرم ها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال را ابلاغ نمود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، «آئین نامه پشتیبانی از توسعه سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال» که بتازگی و با هدف پشتیبانی از سکوها و کسب و کارهای مجازی کشور و توسعه اقتصاد دیجیتال به تصویب رسیده است، دارای ۱۴ ماده قانونی و ۳۰ حمایت دولتی است که کسب و کارهای اینترنتی را مورد توجه قرار می دهد. در این بخشنامه حمایتی، برای برخی دستگاهها و نهادهای دولتی نقش هایی در نظر گرفته شده است که باتوجه به حیطه وظایف و اختیاراتی که دارند، بتوانند به رونق کسب و کارهای اینترنتی کمک کنند.

در همین راستا، سازمان امور مالیاتی کشور، احکام مالیاتی بخشنامه پشتیبانی از توسعه سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال را ابلاغ نمود که به تشریح جزییات آن می پردازیم.

سازمان امور مالیاتی کشور موظف است برای کلیه کسب وکارهایی که قبل از این سابقه مالیاتی نداشته اند و باید فعالیت خودرا به پلت فرم های مشمول انتقال دهند، مشوق هایی را اعمال نماید که عبارتند از: از تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک بابت درآمد حاصله از فروش کالا یا ارائه خدمت در سکوهای مشمول داخلی تا میزان مقرر در ماده صد قانون مالیات های مستقیم و اصلاحات بعدی آن یعنی ۳۰ برابر معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد معاف هستند.

برای کسب و کارهای مشمول، حداقل نرخ مالیات مقطوع بصورت پلکانی با رویکرد کمک به رشد اقتصاد دیجیتال در کشور تعیین شود. بخشنامه مربوط به این بند توسط سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت خانه های ارتباطات و اقتصاد تهیه و ابلاغ می شود. کلیه مشمولین این بند از هرگونه جریمه ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک مربوط در مهروموم های آتی معاف خواهند شد. کلیه هزینه های ایجاد و توسعه پلت فرم ها و کسب وکارها در پلتفرم های داخلی جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی تا سقف مقرر محسوب شود. سقف هزینه های قابل قبول به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد رسید. در پی تصویب بخشنامه پشتیبانی از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال، ضوابط و شرایط مشمولان برخورداری از این حمایت ها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام و به زودی پلت فرم های مشمول این طرح اعلام خواهد شد.
 

بنظر میرسد این مشوق ها بجای حمایت از کسب و کارهای اینترنتی، در واقع حمایت از پلتفرمهای داخلی است که اعتباری نزد عموم جامعه و فعالین حوزه آی تی کسب نکرده اند، و با این روش می خواهند کسب و کارها را به پلتفرمهای داخلی بکشانند. حال باید دید آیا استقبالی از اینگونه طرحها خواهد شد یا خیر؟


منبع:

1401/09/11
13:55:14
5.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
از دست ندهید!