میرتاج الدینی خبر داد

تصویب طرح متمرکزسازی منابع مالی گسترش شبکه فیبر نوری در کمیسیون صنایع


به گزارش لینک بگیر دات کام، رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات طرح یک فوریتی متمرکزسازی منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری در کمیسیون صنایع و معادن اطلاع داد.
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، ضمن اشاره به تصویب یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با جمع آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری اظهار داشت: با عنایت به رشد نامتوازن در دولت های قبلی و ضعف های بسیار شبکه دسترسی نهایی مردم به اینترنت بخصوص اینترنت ثابت طرحی با هدف حل مشکلات تدوین شد؛ در این طرح ضرورت توسعه زیرساخت ها در شبکه های زمینی نشان داده است که یکی از مهم ترین مسائل، شبکه دسترسی فیبر نوری آمده است.
میرتاج الدینی ضمن اشاره به تدوین طرح متمرکزسازی منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری در کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کلیات این طرح در جلسه اخیر کمیسیون صنایع و معادن تصویب شد؛ در این طرح مبحث جمع آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری آمده که این طرح یکی از بهترین طرح های کشور در قسمت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی چند سال گذشته است.
رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی همجنین ضمن اشاره به کارکرد کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی و برگزاری جلسات آن با حضور اکثریت افراد بخش خصوصی و دولتی اظهار داشت: طرح متمرکزسازی منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری، سومین طرح این کمیته است، پیش این هم طرحی در مورد درآمد اپراتورها در لایحه بودجه و طرح استفساریه ای در رابطه با اپراتورهای مجازی در قانون بودجه ۱۴۰۰ در دستور این کمیته قرار داشت که در نهایت با پیگیری های انجام شده مشکلات خیلی از اپراتورها مرتفع شد.
همینطور سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری طی دولت های گذشته توفیقات خوبی کسب نکرده است، اظهار نمود: متاسفانه این مقوله در حوزه تأمین مالی و بازگشت سرمایه با مسائل و چالش های مختلفی همراه بوده و در نهایت هم مغفول مانده است.

وی با اشاره به اینکه طرح تاسیس صندوق توسعه شبکه اینترنت ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری (الحاق به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب ۱۳۸۲) در جهت پشتیبانی از شبکه ملی انتقال داده و توسعه کیفیت اینترنت ثابت در کشور برای مردم مدنظر قرار گرفته است، تصریح کرد: امیدوار هستیم از این طریق مردم در سرتاسر ایران بتوانند از اینترنت باکیفیت تر، با سرعت بالاتر، قیمت و تعرفه مناسب تر بهره مند شوند و این گونه بتوان فیبر نوری را به در منازل رساند.

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در مورد مخالفت ها و ابهامات طرح جمع آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری هم تصریح کرد: امسال هیات وزیران ۸ درصد از سهم امتیاز پرداخت شده از جانب اپراتورها را به خود آنها واگذار می کند تا برای توسعه شبکه فیبر نوری در آن استفاده نمایند. در این طرح درصد باز گذاشته شده چونکه از محل مستقیم بودجه نیست بلکه از محل درآمدهای دولت از اپراتورها است و سالانه بر مبنای نظر هیات دولت قابلیت افزایش دارد و در اختیار دولت قرار گیرد تا اپراتورها بتوانند توسعه شبکه فیبر نوری در کشور را داشته باشند.

به نقل از ایشان، جمع آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری، بزرگترین طرح در حوزه فیبر نوری در کشور است و سبب توسعه شبکه دسترسی نهایی مردم به اینترنت بخصوص اینترنت ثابت خواهد شد.1401/09/14
13:54:58
5.0 / 5
754
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
از دست ندهید!