اتصال موبایل به اینترنت ماهواره ای استارلینک


به گزارش لینک بگیر دات کام شرکت اسپیس ایکس اعلام نموده که میخواهد امکان اتصال مستقیم گوشی موبایل هوشمند را به اینترنت ماهواره ای استارلینک فراهم آورد.
استارلینک یک صورت فلکی اینترنت ماهواره ای است که توسط SpaceX اداره می شود و پوشش دسترسی ماهواره ای به اینترنت را برای 40 کشور ارائه می دهد. همچنین هدف آن خدمات جهانی تلفن همراه پس از سال 2023 است. اسپیس ایکس پرتاب ماهواره های Starlink را در سال 2019 آغاز کرد. از سپتامبر 2022، Starlink از بیش از 3000 ماهواره کوچک تولید انبوه در مدار پایین زمین (LEO) تشکیل شده است که با فرستنده گیرنده های زمینی تعیین شده ارتباط برقرار می کنند. در مجموع، نزدیک به 12000 ماهواره برای استقرار برنامه ریزی شده است که ممکن است بعداً به 42000 افزایش یابد. Starlink از ژوئن 2022 به بیش از 500000 مشترک دسترسی به اینترنت ارائه می دهد.
 
تاسیسات توسعه ماهواره اسپیس ایکس در ردموند، واشنگتن، محل تیم های تحقیق، توسعه، ساخت و کنترل مدار استارلینک است. هزینه یک دهه پروژه طراحی، ساخت و استقرار صورت فلکی توسط اسپیس ایکس در ماه می 2018 حداقل 10 میلیارد دلار برآورد شد. SpaceX انتظار دارد تا سال 2025 بیش از 30 میلیارد دلار از مجموعه ماهواره‌های خود درآمد داشته باشد، در حالی که انتظار می‌رود درآمد حاصل از کسب و کار پرتاب آن به 5 میلیارد دلار در همان سال برسد.
 
اخترشناسان نگرانی‌هایی را در مورد تأثیری که این صورت فلکی می‌تواند بر نجوم زمینی داشته باشد و اینکه چگونه ماهواره‌ها به یک محیط مداری پر ازدحام اضافه می‌کنند، ابراز کرده‌اند. اسپیس ایکس تلاش کرده است تا نگرانی های نجومی را با اجرای چندین به روز رسانی در ماهواره های Starlink با هدف کاهش روشنایی آنها در حین کار کاهش دهد. این ماهواره ها مجهز به رانشگر هال با سوخت کریپتون هستند که به آنها اجازه می دهد در پایان عمر خود از مدار خارج شوند. علاوه بر این، ماهواره‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور مستقل از برخورد بر اساس داده‌های ردیابی به بالا جلوگیری کنند.
 
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، شرکت اسپیس ایکس در تلاش است تا امکان اتصال مستقیم تلفنهای هوشمند به شبکه استارلینک را فراهم آورد. بمنظور استفاده از استارلینک، کاربران به تجهیزات خاصی مانند آنتن و رسیور نیاز دارند. با این حال، شرکت اسپیس ایکس سرگرم کار روی فناوری است که به کاربران اجازه می دهد تلفنهای هوشمند خودرا مستقیما به شبکه استارلینک متصل کرده و احتیاج به تجهیزات ویژه را حذف می کند. این امر دسترسی به اینترنت پرسرعت از فضا و بهره بردن از توانمندیهای استارلینک را برای کاربران راحتتر می کند.

شرکت اسپیس ایکس برای موافقت کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا برای تجهیز بعضی از ماهواره های نسل دوم استارلینک به سخت افزار "مستقیم به سلولار"، درخواست کرده است. این امر به کاربران اجازه خواهد داد تلفنهای هوشمند خودرا مستقیما به شبکه استارلینک متصل کرده و به اینترنت پرسرعت از فضا دسترسی داشته باشند.


بر اساس گزارش گیزمو چاینا، اسپیس ایکس الان ۳۵۰۰ ماهواره استارلینک نسل اول به فضا فرستاده و از کمیسیون ارتباطات فدرال برای پرتاب ۷۵۰۰ ماهواره نسل دوم پیش از پایان دهه جاری مجوز گرفته است. با سخت افزار جدید "مستقیم به سلولار"، این شرکت امیدوار است خدمات صوتی، پیام رسانی و مرور وب را با حداکثر سرعت ۱۸.۳ مگابیت بر ثانیه، برای کاربران فراهم آورد. این درخواست گام کلیدی برای تحقق هدف اسپیس ایکس برای فراهم کردن خدمات برای تلفنهای هوشمند بوسیله شرکت تی موبایل است. این شرکت در اوت اظهار داشت برنامه هایی برای اتصال دو شبکه داده دارد تا مناطقی در آمریکا که پوشش موبایل ندارند را زیر پوشش قرار دهد.

 


منبع:

1401/09/25
16:51:37
5.0 / 5
500
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳