پژوهش در راه حل مسائل بخش ارتباطات کشور


به گزارش لینک بگیر دات کام، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید به این که پژوهشها باید به حل مساله ای در کشور منجر شود، از پژوهشگران حوزه ICT خواست برای حل مسائل این بخش تلاش کنند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در نخستین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به وضعیت مناسب پژوهش و نوآوری در کشور اشاره نمود وگفت: براساس اعلام منابع معتبر بین المللی، کشورمان در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ از نظر تولید مقالات علمی در جایگاه پانزدهم دنیا قرار دارد که نشان داده است که سیاست های کلان کشور با راهبری مقام معظم رهبری در پشتیبانی از تولید علم به نتیجه رسیده است.

وی با طرح سوالی که آیا این دانش وارد زندگی مردم شده و تبدیل به فناوری و ثروت شده است یا خیر، افزود: متاسفانه در زمینه بکارگیری علم تولید شده و تجاری سازی آنها وضعیت به خوبی جایگاه ما در تولید علم نیست و یکی از ریشه های آن مساله عدم ارتباط مناسب دانشگاه با صنعت و بدنه اجرائی کشور است که هنوز به عنوان یک چالش وجود دارد و با همه تلاش هایی که در سال های گذشته برای کاهش این فاصله انجام شده است اما هنوز بیشترین امتیازها به تولید مقالات اختصاص دارد.

وزیر ارتباطات اشاره کرد: این مسیر باید اصلاح و مورد بازنگری قرار گیرد تا مسیر تحول و پیشرفت کشور هموار شود که ان شاالله این تغییر و تحولات در دولت سیزدهم اجرائی می شود.

زارع پور ضمن اشاره به فعالیت پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در دل دستگاههای دولتی و صنعتی، تصریح کرد: روح حاکم بر این مراکز هم در همان مدار دانشگاها و با محوریت تولید مقالات است در صورتی که مراکز پژوهشی وابسته به دستگاههای اجرائی باید در راه مساله محوری و حل مشکلات کشور در آن بخش قرار بگیرند.

وی خطاب به پژوهشگران پژوهشگاه های ارتباطات و فضایی کشور اشاره کرد: تمام تلاش شما باید برای حل مساله ای از بخش فضایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور باشد و تحقیقات کاربردی و منجر به ساخت محصول شود.

وزیر ارتباطات به برنامه دیگر مراکز پژوهشی تابعه وزارت ارتباطات اشاره نمود و عنوان کرد: این مراکز باید هدایتگر تحقیقات در دانشگاه های کشور در قسمت ICT باشند و با حمایت های هدفمند به تحقیقات در دانشگاهها جهت بدهند تا در راستای حل مسائل کشور قرار گیرند.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی در همین زمینه ضمن اشاره به لزوم پشتیبانی از رساله ها در تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها به عنوان یک حرکت مطلوب در این حوزه، افزود: این حرکت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع شده و امیدوار هستم که ادامه داشته و اثربخش باشد.

زارع پور این حرکت ها را برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز بخش ICT هم مفید ارزیابی کرد و عنوان کرد: الان در این بخش کمبود نیروی انسانی وجود دارد و با حرکت در این راه می توانیم نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز کشور در این بخش را هم تربیت نماییم.

وی ضمن اشاره به تحولات سریع در فناوری های جدید، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را دیده بان و چشم بیدار فناوری دانست که با رصد تحولات کشور و دنیا می تواند به کانونی برای حل مسائل کشور در این حوزه تبدیل گردد. 


منبع:

1401/09/29
00:05:18
5.0 / 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
از دست ندهید!