معضل جدید:

مهاجرت متخصصان استارتاپها


لینک بگیر دات کام: معاون سیاستگذاری سازمان فناوری اطلاعات از تلاش دولت برای اشتغالزایی و گسترش فعالیت استارتاپها بمنظور پیشگیری از مهاجرت آنها به خارج از کشور گفت.

استارتاپ یا start up شرکت یا پروژه ای است که توسط یک کارآفرین برای جستجو، توسعه و اعتبارسنجی یک مدل تجاری مقیاس پذیر انجام می شود. در حالی که کارآفرینی به همه مشاغل جدید، از جمله مشاغل آزاد و مشاغلی که هرگز قصد ثبت نام ندارند، اشاره دارد، استارت آپ ها به مشاغل جدیدی اطلاق می شود که قصد دارند فراتر از بنیانگذاران انفرادی رشد کنند. در ابتدا، استارت آپ ها با عدم قطعیت بالایی مواجه هستند و میزان شکست بالایی دارند، اما تعداد کمی از آنها موفق و تاثیرگذار هستند.

معاون سیاستگذاری سازمان فناوری اطلاعات حامد منکرسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آمارهایی که بتازگی درباره ی ی مهاجرت استارت اپها مطرح شده بود گفت: مهاجرت استارت آپ ها، موضوع جدیدی نیست و این چالش انسانی سال هاست که در حوزه استارت آپ ها وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد و حالا به عنوان یک مسئله مهم در دستور کار دولت سیزدهم هم قرار گرفته است.
وی افزود: می توان گفت یکی از اهداف تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال نیز تقویت نیروی انسانی و نگهداشت این نیروها برای کسب وکارها بوده است.
منکرسی اضافه کرد: نه فقط در بخش خصوصی بلکه در بخشی دولتی نیز در این حوزه مشکلاتی وجود دارد، بطورمثال در بخش ناظر به امنیت هنوز مشکلاتی در تامین دستمزد نیروهای متخصص وجود دارد.
معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به برنامه ریزی های مختلف انجام شده در حوزه های مختلف کسب وکار بیان کرد: برنامه ریزی های مختلفی در حوزه های مختلف همچون رسانه های اجتماعی، تجارت های الکترونیک و نوآوری های جدید با هدف تقویت حوزه آموزش و نگهداشت نیروهای متخصص انجام شده است.
وی افزود: اجرای این برنامه ها مستلزم همکاری با سایر دستگاه هاست؛ بطورمثال در حوزه آموزش با وزارت علوم، در حوزه ساماندهی این نیروها با وزارت کار هماهنگی هایی انجام شده است.
منکرسی اظهار داشت: تسهیلاتی هم بمنظور تولید اشتغال برای این شرکتها و استارت آپ ها در نظر گرفته شده است؛ تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ نیز منابع خوبی برای این مساله اختصاص داد که در سطح استانها این منابع توزیع و با استقبال خوبی هم انجام شد. امیدواریم که تا سال آینده شاهد ثمرات خوب این اتفاقات و اقدامات باشیم.
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، چندی است که گزارش هایی درباره ی ی افزایش مهاجرت استارت آپ ها به خارج از کشور منتشر می شود که در آنها به نبود امکانات لازم برای فعالیت تیم های استارت آپی اشاره شده است. حالا تیم اقتصادی و معاونت فناوری ریاست جمهوری بدنبال این است که با ارائه تمهیداتی مانع از این اتفاق شده و انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت و نگهداشت استارت آپ ها بوجود آورد.
 


منبع:

1401/10/05
11:29:10
5.0 / 5
414
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱