امور مالیاتی مورد نیاز شرکت ها


شما به عنوان یک مدیر باید قبل از راه اندازی کسب و کار خود باید بدانیم که چه نوع شرکتی را میخواهیم ثبت کنیم. همینطور پس از ثبت شرکت مسائل مالی و مالیاتی از اولویت بالایی برخوردار است، زیرا آینده کاری و پیشرفت کسب و کار خود می تواند میزان مالیات پرداختی بستگی داشته باشد.

یکی از مباحثی که در ابتدای شروع کسب و کار و همچنین پس از رشد کسب و کار خود باید به آن اهمیت ویژه دهیم بحث مالیات است. در این مقاله قصد داریم که مهمترین مباحثی را که باید به آن توجه کرد را عنوان نماییم.

شما به عنوان یک مدیر باید قبل از راه اندازی کسب و کار خود باید بدانیم که چه نوع شرکتی را میخواهیم  ثبت کنیم. همینطور پس از ثبت شرکت مسائل مالی و مالیاتی از اولویت بالایی برخوردار است، زیرا آینده کاری و پیشرفت کسب و کار خود می تواند میزان مالیات پرداختی بستگی داشته باشد.

با توجه به روز رسانی قوانین مالیاتی و گستردگی آن در بخش های مختلف و همچنین میزان سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه سالیانه دولت ها، باید با دقت امور مالی و بانکی خود را تحت نظر داشته باشید تا دچار مالیات پیش‌بینی‌نشده نشوید.

مشاور مالیاتی تهران یا خدمات مالیاتی تهران

یکی از موارد مهمی که مورد نیاز هر شرکت یا کسب و کار است استفاده از مشاوره مالیاتی برای ارائه مشاوره در زمینه مالی و مالیاتی است. مشاور مالیاتی فردی مطلق امور مالیاتی و مالی کشور می باشد که به این قوانین آشنا بوده و می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات مالیاتی در سال های آتی جلوگیری نماید.

با توجه به تغییرات روزانه و افزوده شدن قوانین مالیاتی، برای بسیاری از شرکت ها داشتن فردی با این مشخصات به صورت تمام وقت در مجموعه امری هزینه پر می باشد. لذا اکثر آنها رو به دورکاری و برون سپاری مسائل مالیاتی را در اولویت کاری خود قرار می دهند.

بسیاری از موسسات و شرکت های مالیاتی در سراسر کشور وجود دارند که می توانند کار شما را به صورت کامل انجام دهند. یکی از مزیت های موسسه ثبت بهارستان، داشتن سیستم یکپارچه بوده که شامل تمامی مراحل ثبت شرکت و تغییرات آن، کارت بازرگانی، دیگر امور ثبتی همچنین بسته مالی و مالیاتی می باشد. با توجه به همسو بودن ثبت شرکت و نرخ مالیاتی برای شرکت های متناظر بهتر است قبل از انتخاب نوع شرکت و ثبت آن حتماً از مشاور مالیاتی تهران مربوط به نوع شرکت اطلاعات لازم را کسب نمایید و بعد اقدام به ثبت نمایید.

ثبت نام در سازمان امور مالیاتی

کلیه مودیان مالیاتی که قصد استفاده از سامانه اظهارنامه مالیاتی برای تسلیم اظهارنامه های خود به صورت غیر حضوری را دارند، باید ابتدا در سامانه اظهارنامه مالیاتی ثبت نام کنند. ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی با کد ملی و شماره فراگیر اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می شود.

کلیه مودیان مالیاتی حقوقی موظف هستند که در این سامانه ثبت نام نمایند. پس از ثبت نام در این سامانه، امکان تسلیم اظهارنامه های الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری برای اشخاص فراهم خواهد شد. لازم به ذکر است که صاحبان مشاغل و یا همان اشخاص حقیقی برای ثبت نام در این سامانه، موظف هستند که برای هر واحد صنفی خود به صورت مجزا در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کنند.

بنابراین، پس از اتمام مراحل ثبت نام در سامانه اظهارنامه مالیاتی کشور، کلیه مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی اعم از صاحبان مشاغل و شرکت ها، می توانند اظهارنامه های خود را به صورت غیر حضوری در این سایت ثبت کنند. بدیهی است که بدون ثبت نام در این سامانه، امکان استفاده از بسیاری از خدمات سامانه اظهارنامه مالیاتی وجود نخواهد داشت.

محاسبه آنلاین مالیات کارتخوان

هر فردی که مغازه یا فروشگاهی دارد و یا به هر دلیلی صاحب یک دستگاه کارتخوان یا پوز است باید در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کند و تشکیل پرونده مالیاتی دهد. پس از تشکیل پرونده مالیاتی یک کد به نام “کد مالیاتی” دریافت می‌کنید. شما تنها در صورتی مجاز به استفاده از دستگاه کارتخوان و ارائه درگاه پرداخت الکترونیکی در سایت فروشگاه خودتان هستید که کد مالیاتی دریافت کرده باشید.

سازمان امور مالیاتی برای ساماندهی به دستگاه‌های پوز و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی، دریافت کد مالیاتی را برای همه فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین اجباری کرده است.

برای محاسبه مالیات کارتخوان از فرمول جدیدی استفاده نمی‌شود، بلکه همان فرمولی که برای محاسبه مالیات بر درآمد مشاغل به کار می‌رفت در اینجا هم قابل استفاده است. بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، همه تراکنش‌هایی که به وسیله دستگاه پوز انجام می‌شوند فعالیت شغلی به حساب می‌آیند و به آنها مالیات تعلق می‌گیرد.

بر این اساس نرخ مالیات دستگاه کارتخوان به صورت زیر است:

  • 15 درصد: به ازای مازاد سودی که نسبت به رقم 35 میلیون و 600 هزار تومان کسب می‌کنید تا مقدار 50 میلیون تومان
  • 20 درصد: به ازای مازاد سود نسبت به رقم 50 میلیون تومان تا مقدار 100 میلیون تومان
  • 25 درصد: به ازای مازاد مبلغی که بیش از 100 میلیون تومان سود کسب کرده‌اید.

مالیات بر ارزش افزوده

نرخ مالیات بر ارزش افزوده، در واقع درصدی از پایه مالیاتی است که مؤدیان مالیاتی باید در موعدهای تعیین شده به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند. نرخ‌های مالیات با توجه به نوع مالیات تفاوت دارند. نرخ رسمی مالیات بر ارزش افزوده برابر 9% است که البته باید دقت کنید در موارد استثنایی ممکن است این نرخ بالاتر یا پایین‌تر از 9% باشد. برای مثال نرخ مالیات بر ارزش افزوده واکسن طبق قانون جدید برابر 2% است. در مقاله نرخ مالیات بر ارزش افزوده 1401 می‌توانید جدول تغییرات نرخ مالیات بر ارزش افزوده و مواردی که با نرخ صفر محاسبه می‌شوند را ببینید.

چرا موسسه ثبت بهارستان؟

موسسه ثبت بهارستان یک شرکت خدمات ثبتی،  مالیاتی، حسابداری و حسابرسی بوده که سال هاست با در اختیار داشتن تیمی خبره و متخصص در امور مالیاتی و ثبتی و بسیاری خدمات مرتبط دیگر ، به مشتریان خود خدمات تخصصی ارائه می دهد . موسسه ثبت بهارستان با اشراف کافی به قوانین مرتبط به امور مالی و مالیاتی می تواند به مشتریان خود در خصوص مشاوره های تخصصی اطمینان کامل داده و همه امور مربوط به واحد مالیاتی آن ها را پشتیبانی نماید.

هنگام انتخاب یک مشاور مالیاتی، باید سه مرحله اصلی را پشت سر گذاشت؛ برقراری ارتباط، صحبت بر سر هزینه‌ها، دستمزد و نهایی کردن قرارداد. اهمیت به این سه مرحله، شانس بهره‌مندی از یک مشاوره موثر را افزایش می‌دهد. برای تجربه یک مشاوره مالیاتی موفق یا دسترسی به انواع دیگر مشاوره کسب‌ و کار، می‌توانید از خدمات وب‌ سایت ما بهره‌مند شوید.

 

1401/10/24
21:31:59
5.0 / 5
377
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵