مروری بر مهمترین اخبار حوزه ارتباطات

از وعده رفع فیلتر برخی سرویس ها تا قطع اینترنت کشور


لینک بگیر دات کام: لینک بگیر دات کام از وعده رفع فیلتر برخی سرویس ها تا قطع اینترنت کشور

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور روز شنبه در جمع خبرنگاران از رفع فیلتر تعدادی از خدمات فیلتر شده آگاهی داد و وعده داد تا چند روز آینده خبرهای خوشی دراین زمینه شنیده خواهد شد. البته وی تاکید کرد که دو پلتفرم اینستاگرام و واتساپ که با مصوبه نهادهای امنیتی مسدود شدند، فعلا مشمول این اتفاق نمی شوند و دراین زمینه نهادهای امنیتی تصمیم گرفتند اما سرویس ها و خدماتی هستند که از نظر آنها قابلیت بازبینی دارند و الان مسیری را دنبال می کنند که این اتفاق رخ دهد و مشخصا کلاب هاوس طی روزهای آینده رفع فیلتر می شود. گفتنی ست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آن روز اعلام نمود که بار آخری است اینترنت به خاطر کنکور قطع می شود و حتما باید برای دور بعدی کنکور به فکر راهکاری جایگزین باشند و به هیچ وجه دیگر اینترنت را به خاطر کنکور قطع نمی نماییم.

تصویب سند پیشگیری و مقابله با قمار در فضای مجازی

شورای عالی فضای مجازی سند پیشگیری و مقابله با قمار در فضای مجازی را در امتداد اجرای سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات به تصویب رساند که اقدامات لازم در این عرصه برای نهادهای مختلف تقسیم کار ملی انجام شده است. همچون اهداف و اقدامات این سند می توان به مواردی مانند آشنایی جامعه با تاثیرات روانی، اجتماعی و اقتصادی قمار در فضای مجازی، سازوکارهای هوشمند پیش گیری از ترویج و گسترش قمار در فضای مجازی و بسترسازی برای مقابله با شبکه مرتکبین و عوامل در رابطه با قمار اشاره نمود.

کارت زرد مجلس به «زارع پور»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز سه شنبه ۴ بهمن در پاسخ به سوال یک نماینده مجلس در حوزه علت عدم اجرای قوانین درباب تبدیل وضعیت ایثارگران شاغل در شرکت مخابرات ایران در مجلس شورای اسلامی حضور یافت. طبق گفته زارع پور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعد از تصویب قوانین برای تبدیل وضعیت ایثارگران اقدامات گسترده ای آغاز شد است و در بخش های مختلف این وزارتخانه تبدیل وضعیت انجام شده است، در ۹ دستگاه تابعه وزارتخانه تا به امروز بیش از ۲۳۷۳ نفر مشمول قانون شده و تبدیل وضعیت انجام شده است.

اما درباب شرکت مخابرات ایران، مساله به گونه دیگری است؛ شرکت مخابرات ایران در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده و دیگر سهامدار عمده آن دولت نیست. طبق قانون تجارت حالا شرکت مخابرات یک شرکت خصوصی است و بنده به عنوان وزیر ارتباطات دو نقش در مقابل این شرکت دارم یکی تنظیم گری همه اپراتورها و دیگری پاسخگویی در مقابل کوتاهی این شرکت در ارائه تلفن یا اینترنت. اما در امور داخلی شرکت مخابرات ایران و عزل و نصب در این شرکت و به کارگیری نیروی انسانی در آن دولت نقشی ندارد. در ترکیب هیات مدیره این شرکت تنها یک عضو از جانب دولت وجود دارد که ۲۰ درصد سهام آن در دست دولت است؛ تصمیمات کلان در این شرکت با نظر سهامدار عمده صورت می گیرد و طبق قانون تجارت شرکت مخابرات یک شرکت خصوصی است.

اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه، در جریان رسیدگی به پرسش عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ۱۱۵ رای از مجموع رای ۲۳۸ از پاسخ های عیسی زارع پور قانع نشدند. در همین رابطه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم نسبت به این اقدام مجلس واکنش نشان داد و توضیحاتی را ارائه کرد.

اینترنت کشور برای دقایقی قطع شد

روز چهارشنبه اینترنت ثابت و همراه در بازه زمانی ۱۱: ۴۴ تا ۱۱: ۵۷، کاملا قطع و دسترسی کاربران به اینترنت نا ممکن شد. در ابتدا دلیل این امر مشخص نبود اما پیگیری از برخی اپراتورها به این نتیجه رسیده بود که ظاهرا مشکلی از طرف ارتباطات زیرساخت بود و در نهایت این شرکت در یک اطلاعیه به توضیح درباره ی اتفاق رخ داده پرداخت و ضمن عذرخواهی از مردم گفت به سرعت مشکل برطرف شد.

راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور

سید ابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی – در یک نشست با تأکید بر اهمیت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور اظهار داشت: بخش خصوصی بازوی اجرائی امنیت فضای مجازی کشور است و حفظ امنیت این فضا به عنوان زیرساخت حیاتی در کشور جزو اولویت هاست.

وی با تأکید بر راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور، اظهار داشت: تامین امنیت اقتصاد دیجیتال در کشور حائز اهمیت بوده و پایداری فعالیت شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات وسیع اجتماعی در فضای مجازی از اولویت های حاکمیت است که بخش خصوصی برای حفظ و ساماندهی آن باید تلاش کند. برهمین اساس شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای برای پاسخگویی و مسئولیت بالاترین شخص هر سازمان در این عرصه دارد که در صورت اختلال هر خدمت اجتماعی رییس هر سازمان باید در دستگاه های قضایی کشور پاسخگو باشد.

فیروزآبادی همین طور درباره ی نظام آموزشی در این عرصه اعلام نمود: مرکز ملی فضای مجازی با سازمان فنی حرفه ای کشور مذاکراتی داشته تا آموزش های امنیت فناوری اطلاعات در کشور توسعه یافته و دوره های لازم در موسسات آموزشی شکل بگیرد.

منبع:

1401/11/06
13:52:15
5.0 / 5
429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴