انحصارطلبی گوگل کار دستش داد


شرکت گوگل که نفوذش در جست وجو، سیستم عامل اندروید و تبلیغات آنلاین، این بازارها را تحت تاثیر قرار داده است، با مبارزه های ضد انحصارطلبی متعدد در آمریکا، اروپا و هند روبروست.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، رویترز در گزارشی برخی از پرونده های ضد انحصارطلبی که گوگل در سطح جهانی سرگرم مبارزه با آنهاست را مرور کرده است که به این ترتیبند:

کره جنوبی

رگولاتور ضد انحصارطلبی کره جنوبی در سپتامبر سال ۲۰۲۱، گوگل را ۲۰۷ میلیارد وون (۱۷۶.۶۴ میلیارد دلار) جریمه و اعلام نمود این شرکت از موقعیت برتر خود در بازار برای محدود کردن رقابت در بازار سیستم عامل موبایل، سوءاستفاده کرده است.


آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا سه شنبه گذشته، برای بار دوم از گوگل که متعلق به شرکت آلفابت است، شکایت نمود و این شرکت را متهم کرد از نفوذش در بازار تبلیغات دیجیتالی سوءاستفاده کرده است و باید مجموعه مدیریت تبلیغات خویش را بفروشد. هشت ایالت به این شکایت پیوستند. وزارت دادگستری آمریکا، اولین بار در سال ۲۰۲۰ از گوگل برای نقض قانون ضد انحصارطلبی برای حفظ برتری در جست و جو و توسعه این برتری به حوزه های دیگر، شکایت کرده بود. دادگاه در ارتباط با این شکایت در سپتامبر برگزار می شود و ایالت های زیادی، شکایت مرتبطی را تنظیم کرده اند.

همچنین در سال ۲۰۲۰ تگزاس با حمایت ۹ ایالت دیگر، شکایتی ضد گوگل تنظیم و این شرکت جست وجوی اینترنتی را متهم کرد روشی که در کسب و کار تبلیغات آنلاین استفاده می نماید، قانون ضد انحصارطلبی را نقض کرده است. این پرونده به نیویورک منتقل شده و مقرر است با پرونده های مشابه دیگر مورد رسیدگی قرار بگیرد.

گوگل اعلام نمود بر این باور است که شکایت وزارت دادگستری آمریکا که این شرکت را به سوءاستفاده از موقعیت برترش در تبلیغات دیجیتالی متهم کرده است، فاقد وجاهت است و این شرکت قویا از خود دفاع خواهد نمود.

دولت آمریکا اعلام نموده است گوگل باید مجبور شود مجموعه مدیریت تبلیغات خود که منبع ۱۲ درصد از درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۱ بوده است را بفروشد.

گوگل که برای حدود ۸۰ درصد از درآمد تبلیغاتی خود به کسب و کار تبلیغات متکی است، اعلام نمود دولت به استدلال معیوبی تکیه کرده که نوآوری را کند کرده، هزینه تبلیغات را افزایش داده و رشد هزاران شرکت و ناشر کوچکتر را دشوارتر می کند.

اروپا

طی یک دهه گذشته، گوگل به دنبال سه تحقیق از شیوه های کسب و کار این شرکت آمریکایی، ۸.۲۵ میلیارد یورو (۸.۲۴ میلیارد دلار) جریمه ضد انحصارطلبی در اتحادیه اروپا دریافت کرده است. یکی از این تحقیقات در ارتباط با اعمال محدودیت های غیرقانونی توسط گوگل برای سازندگان گوشیهای اندرویدی و اپراتورهای تلفن همراه به منظور تحکیم موقعیت برترش بعنوان موتور جستجو بوده است.

انگلیس

سازمان رقابت و بازارهای انگلیس هم درصدد کنترل نفوذ گوگل و فیسبوک برآمده است. این رگولاتور، یک واحد بازارهای دیجیتال بوجود آورده است که امکان دارد قدرت تعلیق، مسدود کردن و لغو تصمیمات شرکتهای فناوری و اعمال جریمه ضد آنها برای عدم رعایت مقررات را پیدا کند.
 

هند
گوگل اواسط ژوئن که دادگاه عالی هند حاضر نشد حکم صادره از جانب کمیسیون رقابت هند را باطل کند، شکست بزرگی خورد. این کمیسیون، گوگل را ملزم کرده است محدودیت ها از سیستم عامل اندروید را حل کند. بعنوان مثال، طبق این حکم، گوگل مجبور می شود به کاربران اجازه دهد اپلیکیشن هایی مانند یوتیوب را از گوشی اندرویدی خود حذف نمایند. رگولاتور هند، گوگل را از بعضی از توافق های اشتراک درآمد با سازندگان تلفن هوشمند منع کرد و متذکر شد چنین شیوه هایی به گوگل کمک کرده است انحصاری ماندن خدمات جست و جو و عقب راندن رقبایش را تضمین کند. دیده بان ضد انحصارطلبی هند به صورت جداگانه، درحال بررسی رفتار تجاری گوگل در بازار تلویزیون هوشمند و سیستم پرداخت درون برنامه ای این شرکت است.
 


منبع:

1401/11/10
09:11:15
5.0 / 5
2657
تگهای مطلب: گوگل , اپراتور , رقابت , اپلیكیشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱