هوش مصنوعی گوگل و ماجرای افتضاح جواب اشتباه به سوال


به گزارش لینک بگیر دات کام، بعد از آنکه دستیار جدید هوش مصنوعی جستجوی گوگل به یک سوال ستاره شناسی جوابی اشتباه داد، بیشتر از ۱۲۰ میلیارد دلار ارزش گوگل کاهش پیدا کرد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از تلگراف، «بارد» هوش مصنوعی گوگل در پاسخ به سوالی در رابطه با ی تلسکوپ ناسا پاسخی گمراه کننده داد و پس از آن ارش سهام آلفابت (شرکت مادر گوگل) ۸ درصد کم شد. در واقع بارد دستیار جستجوی هوش مصنوعی است که گوگل از آن برای تولید خلاصه متون در صفحات نتایج جستجو استفاده می نماید. با این حال، یک تصویر متحرک از «گوگل بارد» (Google Bard) که توسط این شرکت به نشانه راه اندازی خاصیت جدید توزیع شده است، پاسخی اشتباه به یک سوال می دهد. این امر سوالات زیادی در رابطه با ی صحت موتور جستجوها و پاسخ های ساخته شده توسط هوش مصنوعی در واکنش به سوالات انسان ها به وجود آورد.

در یک GIF متحرک فرایند کار کردن بارد نشان داده می شود که طی آن یک کاربر در بخش جستجو می نویسد: کدام یک از اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب را می توانم برای کودک ۹ ساله ام توضیح دهم؟ این تلسکوپ ناسا در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی وارد مرحله عملیاتی شد و پژوهشگران تا حالا ازآن برای کشف چند سیاره خارج از منظومه شمسی بهره برده اند. یکی از پاسخ هایی که بارد به این پرسش داد آن بود که« تلسکوپ ایی جیمز وتین تصاویر از یک سیاره خارج از منظومه شمسی را ثبت کرده است.
این پاسخ صحیح نیست به جهت اینکه نخستین تصاویر از سیاره خارج از منظومه شمسی در سال ۲۰۰۴ میلادی و توسط تلسکوپی در شیلی ثبت شدند. همین مورد نگرانی هایی را در رابطه با ی عدم صحت داده های ساخته شده بوسیله سیستم های هوش مصنوعی بوجود آورده است. کاهش ۸ درصدی سهام آلفابت، بیشترین میزان کاهش ارزش سهام آن از اکتبر ۲۰۲۲ میلادی تا حالا به حساب می آید. در آن تاریخ پس از مشخص شدن کاهش فروش محصولات وسرویس ها، سودآوری و رشد آلفابت، ارزش سهام آن ۹ درصد کم شد.
 


منبع:

1401/11/21
13:08:32
5.0 / 5
479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱