اقتصاد ایران در هفته ای كه گذشت

درس عبرت از فردوسی!


به گزارش لینک بگیر دات کام، تمام رویدادهایی که اقتصاد ایران در یک هفته گذشته از سر گذراند شاید به اندازه تحولات بازار ارز که سرنوشت قیمت بازارهای موازی را تعیین می کند از جانب مردم مورد توجه نبود؛ جایی که پیشبینی های کارشناسی به چالش کشیده شد. دلار که در بازار غیررسمی، به سمت قله ی قیمتی ۶۰ هزار تومان خیز برداشته بود، لیز خورد و پایین آمد و افرادی را که هیجانی به میدان فردوسی هجوم برده بودند را متضرر کرد. ˮبه رنج اندر است ای خردمند گنج... نیابد کسی گنج نابرده رنجˮ.
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، سه شنبه ۲ اسفندماه بود که بانک مرکزی سیاست جدیدی را به منظور کنترل بازار ارز کلید زد. فعالیت مرکز مبادله ارز و طلای ایران از آن روز آغاز و اعلام گردید که خرید و فروش بیرون از این ساختار مجاز نخواهد بود. دلار در آن روز در مرکز مبادله ۴۱ هزار و ۵۴۹ تومان قیمت خورد.
به دنبال این محدودیت از بامداد روز بعد دلار در بازار غیر رسمی رومد رو به رشد خویش را ادامه داد افسار پاره کرد و تا محدوده هایی بالایی کانال ۵۰ هزار تومان بالا رفت.
ظهر چهارشنبه بانک مرکزی طی اطلاعیه، خرید و فروش با نرخ نزدیک به بازار آزاد را در صرافی ها مجاز اعلام نمود. همزمان عرضه ارز در مرکز مبادله ارز و طلا به میزان دو برابر تقاضا صورت گرفت. سپس تقاضا برای اسکناس دلار قرار گرفت و آغاز به ریزش تا زیر ۵۴ هزار تومان کرد. البته دولت به مسافران تا ۵۰۰ یورو ارز ۴۱ هزار تومانی پرداخت می کند که تا روز چهارشنبه هفته جاری ۱۲۸۳ نفر معادل ۶۳۸ هزار یورو دریافت نمودند. شرایط بگونه ای رقم خورد که حالا تعداد زیادی از فعالان بازار و کارشناسان معتقدند روند کاهشی نرخ ارز ادامه می یابد. رئیس کانون صرافان هم اعلام نمود که با عنایت به ادامه دار بودن کاهش قیمت ارز در بازار طی روزهای آتی، به مردم سفارش می شود برای پیشگیری از ضررهای سنگین، فعلاً به این بازار وارد نشوند.

بازگشت امید به تالار شیشه ای
با نوسانات ارزی در اواخر هفته قبل، شاخص بورس که معمولاً با انتظارات تورمی رشد می کند از کانال ۱.۶ میلیون واحد آغاز به افزایش کرد و تا یک میلیون و ۸۳۸ هزار واحد بالا رفت. سپس طی نوساناتی در آخرین روز معاملاتی (چهارشنبه) قرمز شد و به یک میلیون و ۸۲۱ هزار واحد رسید. رئیس سازمان بورس در گفتگو با ایسنا اعلام نمود که «تمهیداتی برای پشتیبانی از سرمایه گذاران خرد به کار گرفته شده است»؛ تمهیداتی که باید منتظر دیدن نتیجه آنها منتظر ماند.

خودرو ترمز می گیرد؟
بمب خبری هفته گذشته در بازار خودرو می تواند برکناری مدیرعامل ایران خودرو به دستور رئیس جمهور با عنایت به شائبه واگذاری رانتی خودرو باشد. روز ۷ اسفندماه با تغییر خطیبی این خبر تأیید و محقق شد. خطیبی بعد از گذشت ۱۳ ماه از دوره فعالیت، برکنار شد و جای خویش را به علیمردان عظیمی داد.
اما در کنار حذف رانت، آرزوی دیرینه متقاضیان پایان دلالی در بازار خودرو است که می تواند در سال آینده با دو طرح «واردات» و «تولید متناسب با تقاضا» توسط خودروسازان داخلی شکل حقیقت به خود بگیرد. هردو طرح مذکور درحال اجرایی شدن است. سخنگوی وزارت صمت در عین حال که بیان کرده «نمی گوییم خودرو گران نخواهد شد» مدعی شده که «قیمت خودرو به زیر نرخ تورم می رسد و دیگر تقاضای سرمایه گذاری شکل نخواهد گرفت».

طلا و سکه هم کوتاه آمدند
همانطور که بنظر می رسید در هفته ای که گذشت روند کاهشی قیمت ارز به افت قیمت سکه و طلا هم انجامید. در زمان اوج گیری دلار، سکه طرح جدید تا سطوح بالای ۳۰ میلیون تومان بالا رفت اما به قول رئیس اتحادیه طلا در پایان هفته به کانال ۲۹ برگشت و در انتها روز پنجشنبه ۱۱ اسفند ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. طلا هم به همین ترتیب در هر گرم به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

آنها که از خیر شش دانگ گذشتند!
وضعیت قیمت های پیشنهادی مسکن بگونه ای شده که استقبال از طرح خرید متری مسکن را بیشتر کرده است. بر اساس گزارشی که ایسنا ۹ اسفند منتشر نمود بازار پیش فروش متراژهایی از یک آپارتمان به چند نفر در تهران گرم شده و این نوع معاملات عموما توسط تعاونی ها در منطقه ۲۲ صورت می گیرد. در این فرایند افراد برای حفظ ارزش پول و سرمایه گذاری در بازار مسکن، سهام خریداری می کنند.
بازار مسکن معمولاً در ماههای پایانی سال به رونق می رسد. در دو ماه اخیر هم معاملات در این بازار افزایش پیدا کرده و نرخها هم گرفتار تغییر شده اند. البته قیمت رسمی ۹.۸ درصد بالا رفته اما قیمتهای پیشنهادی بیشتر از ۳۰ درصد. امان از توهمات بعضی بخر و بفروش ها که مشخص نیست کی مقرر است از بازار مسکن دست بردارند. امکان دارد در سال آینده با اجرایی شدن قانون مالیات خانه های خالی و خانه های لوکس، خریداران مصرفی کمی روی آرامش ببینند؛ امید که چنین شود!1401/12/13
10:04:13
5.0 / 5
412
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴