گوگل پلی همچنان فیلتر می ماند


به گزارش لینک بگیر دات کام، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: دیروز در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه ما و سازمان نظام صنفی رایانه ای درخواست بازگشایی گوگل پلی را دادیم که متاسفانه موافقت نکردند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، زارعی در حاشیه اختتامیه نهمین جشنواره فاوا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با آخرین وضعیت ارائه فرکانس های ۷۰۰ و ۸۰۰ برای توسعه نسل پنحم اینترنت اظهار نمود: این موضوعی است که مابین ما و صدا و سیما پیش می رود و امیدواریم که به نتیجه برسد. یک مدل همکاری تعریف شده، ولی چون هنوز نهایی نشده باید مذاکرات پیش رود.
وی در رابطه با آخرین وضعیت شرایط پروانه شرکت مخابرات ایران و میزان برآورده شدن توقعات و انتظارات از این شرکت اظهار داشت: ما با مشاهده آمار ۱۹۵ غالب شکایت هایی که مردم دارند نسبت به خدمات دهی، سرویس هایی است که شرکت مخابرات می دهد به خصوص در حوزه تلفن ثابت که این مورد نشان داده است این اپراتور باید وضعیت خویش را اصلاح نماید.
به قول وی آن چه که ما از این اپراتور خواستیم اگر برای افزایش شبکه، کیفیت خدماتی که ارائه می دهد در چارچوب جدیدی که وزارت ارتباطات برای خدمات رسانی به مردم در حوزه ارتباطات ثابت پیشبینی کرده تضمینی ندهد دلیلی برای تمدید پروانه آن نداریم. خوشبختانه هفته گذشته جلسات کارشناسی خوبی انجام شد و امروز کارهای آنرا انجام دادند و امیدواریم که مخابرات هم به جرگه خدمات رسانی فناورانه نوین به مردم بپیوند.


سیمکارت خارجی بدون فیلتر

وی در رابطه با ماجرای سیمکارت های خارجی بدون فیلتر با قیمت های بالا خاطرنشان کرد: این چیزی است که از گذشته هم بوده و در واقع سیمکارت خارجی تهیه می شود و سیمکارت های ما هم در کشورهای دیگر به علت اینتر کانکشن و رومینگی که وجود دارد کاملا قابلیت استفاده دارد اما چون هزینه رومینگ به خصوص رومینگ دیتا زیاد است به صرفه نیست. ازاین رو این موضوعی نیست که برای روز گذشته و امروز باشد و از سالهای گذشته بوده و معمولاً بعضی اوقات درخواست برای این نوع سیمکارت ها در روزهای انتخابات و غیر انتخابات زیاد می شود. در عین حال من هم گزارشی به سازمان تنظیم مقررات دادم که آیا اتفاق جدیدی رخ داده یا همین مساله است. اما به صورت کلی طبیعی است که سیمکارت اپراتور دیگر از کشورهایی که با اپراتورهای ما برای رومینگ دارند مورد استفاده قرار بگیرد.
زارع پور تشریح کرد: ولی ما سیم کارتی نداریم که بدون فیلتر باشد در واقع اپراتور چنین چیزی ندارد که بخواهد قیمت گذاری کند. ما چنین چیزی نداشتیم و آن هم برای خبرنگاران بود. همانگونه که قبلاً توضیح دادم ما چیزی به اسم اینترنت طبقاتی نداریم و به دنبال این هستیم که خدمات مورد نیاز اقشار مختلف را تأمین نماییم. سایت ۴۰۳.onlin را فراهم کردیم، ازاین رو در این راه حرکت می نماییم، اما سیاست گذار ما نیستیم.


هزینه دسترسی به فیبر نوری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با هزینه دسترسی کاربران به سرویس فیبر نوری مانند مودم و غیره اظهار نمود: اگر در برخی از شهر ها مانند تهران بخواهید سرویسی از شرکت هایی مثل مخابرات دریافت کنید باید هزینه سنگینی پرداخت کنید. هم اکنون دولت بخش قابل توجهی از این هزینه را پرداخت کرده است و در همه کشور همچون کلان شهر ها هر خانه ای اپراتور متصل کند سالی دو میلیون تومان دولت به آن یارانه پرداخت می کند که ارزیابی استان حدودا هزینه هایی غیر از مودم را پوشش می دهد. ما کاری که انجام داده ایم اینست که پروژه را شدنی نماییم و برای مردم و اپراتور به صرفه باشد.
 

میانگین سرعت اینترنت همراه در ایران

وی در رابطه با سایت اسپیدتست اظهار داشت: آن چیزی که سایت اسپیدتست نشان داده است عدد مطلق آن شاید قابل استناد نباشد. میانگین سرعت اینترنت همراه در دو اپراتور تقریبا ۱۵ مگابیت بر ثانیه است ولی آن چه که اسپیدتست میانه را نشان داده است حدود ۳۵ مگابیت بر ثانیه است اما جهت گیری و ترند آن همان ترند است. از آغاز دولت میانگین اپراتورها ۹ یا ۱۰ بود هم اکنون این عدد ۱۵ شده است. ماهانه میانگین را اعلام می کند و برای یک نقطه هم نیست.
وزیر اراتباطاعات ضمن اشاره به این که دنیا به سمت ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری حرکت کرده است تا بتواند در نقاط مختلف چترهای وای فای و سرویسهای وای فای را ارائه دهد اظهار داشت: ما منکر اشکال در شبکه نیستیم اگر اشکالی وجود نداشت ما شبانه روز تلاش نمی کردیم. عقب ماندگی های حوزه ارتباطات ثابت و غیره نشان دهنده مشکل است و ما شبانه روز تلاش می نماییم تا روز به روز مشکلات کم شود، اما نسبت به گذشته از نظر سرعت عقب گردی وجود نداشته و روز به روز سرعت بهتر می شود و تلاشمان اینست که تجربه کاربری هم بهبود پیدا کند.


درباره بعضی سایت ها نظرمان تجدیدنظر در رفع فیلتر است

زارع پور با اشاره به اینکه در رابطه با بعضی سایت ها نظرمان اینست که باید در مورد رفع فیلتر آنها تجدید نظر شود، خاطرنشان کرد: روز گذشته در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه ما و سازمان نظام صنفی رایانه ای درخواست باز گشایی گوگل پلی را دادیم که متاسفانه موافقت نکردند. این موضوعی است که در حیطه اختیارات وزارت ارتباطات نیست ما نظر تخصصی را ارائه می نماییم و این موضوعات نیاز مند پیگیری و مطالبه از سایر اعضای کارگروه است و میتوان در آن تجدید نظر کرد. در حکم رئیس جمهوری به رئیس مرکز ملی فضای مجازی هم این مساله ذکر شده که باید در بعضی سیاست ها بازبینی شود.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: روز گذشته یکی از اپراتورها مکاتبه کرده که تعرفه پشت بام یکی از بیمارستان های تهران ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و چون یکی آنرا پرداخت نکرده برق را قطع کرده است. بخشی از این مباحث اقتصادی و همکاری دستگاههای مختلف است که ما برای آن راهکار قانونی در نظر گرفته ایم. بر مبنای بند د تبصره ۷ قانون بودجه سال جاری تمام دستگاههای اجرایی مکلفند زیرساخت هایی که دارند و میتوان برای توسعه شبکه استفاده گردد آنرا با تعرفه ای که کمیسیون سازمان تنظیم مقررات مشخص می کند در اختیار اپراتور ها قرار دهند ما حتما این بند قانونی را دنبال می نماییم.
وی افزود: نگرانی بخشی از مردم هم احتمال خطر بی تی اس ها برای سلامتی است که بارها اعلام نموده ایم سازمان انرژی اتمی دایم رصد کرده و اندازه گیری می کنند و بسیار پایین تر از حد استاندارد جهانی است و مردم خیالشان راحت باشد. اگر کسی نسبت به این مورد نگرانی داشت همکاران ما در تنظیم مقررات آمادگی دارند که تیمی را جهت بررسی ارسال نمایند و می توانند با شماره ۱۹۵ تماس بگیرند.


 


منبع:

1402/04/27
23:51:08
5.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
از دست ندهید!