جهان امروز و هوش مصنوعی،

کدام خبرگزاری ها از هوش مصنوعی برای تولید خبر استفاده می کنند؟


لینک بگیر دات کام: خراسان رضوی مدتی است که از اشکال مختلف هوش مصنوعی در عرصه روزنامه نگاری استفاده می شود و آن چه این مورد را جالب جلوه می دهد، افزایش نقش این ابزارها در صنعت روزنامه نگاری است.
ابزارهای رونویسی هوش مصنوعی در اغلب اتاق های خبر به صورت روزانه استفاده می شوند. روزنامه نگاران و سردبیران از هوش مصنوعی جهت بررسی حقیقت و بررسی منابع اطلاعاتی استفاده می نمایند همینطور میتوان از آن برای تایید محتوا، تحلیل و بررسی شبکه های اجتماعی و تولید خلاصه اخبار شخصی هم بهره مند شد.
بعنوان نمونه خبرگزاری آسوشیتدپرس (Associated Press) از هوش مصنوعی برای تولید گزارش های ورزشی مبتنی بر داده و خلاصه بازی ها استفاده می نماید. سازمان های خبری مانند داو جونز، بلومبرگ و رویترز هم اتوماسیون را برای ساده سازی پوشش خود از بازار سهام و گزارش های درآمد مورد آزمایش قرار دادند.
نظرسنجی اخیر از مدیران رسانه ها (ناشران، سردبیران و کسانی که در سازمان خود پست های ارشد دارند) نشان داد که حدودا یک چهارم این افراد (۲۳درصد) اعلام کردند که به صورت منظم از هوش مصنوعی برای بیان نظرات خود استفاده می نمایند و پنج درصد هم گفتند که این بخش بزرگی از کاری است که ما انجام می دهیم.
از آنجاییکه رسانه های خبری برای جلب توجه و حفظ اعتماد عمومی و کاهش مشاغل و کاهش هزینه ها رقابت می کنند، استفاده از هوش مصنوعی (AI) در اتاق های خبر در سراسر دنیا در حال افزایش می باشد. هم اکنون از هوش مصنوعی برای منبع اطلاعات، تولید مقالات خبری و شناسایی مسیر حرکت استفاده می شود اما آیا استفاده از آن منجر به روزنامه نگاری بهتر خواهد شد؟


وقتی در تلفن همراه در فید خبری خود جستجو می کنید به این مورد توجه و فکر می کنید آن چه می خوانید بوسیله ی یک انسان نوشته شده است یا یک ماشین؟
روزنامه نگاری مبتنی بر هوش مصنوعی حدودا یک دهه است که به اتاق های خبری بزرگ راه یافته است و هم اکنون اخبار مالی، داستان های ورزشی، گزارش های آب وهوا و ترافیک تولید می کند.
بلومبرگ نخستین پذیرنده استفاده از سایبورگ بود، برنامه ای که گزارش های مالی را کالبدشکافی می کند و فورا گزارش های خبری را با تمام حقایق و ارقام مرتبط می نویسد. واشنگتن پست زمانیکه آغاز به استفاده از فناوری هوش مصنوعی هلیوگراف برای پوشش بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو و انتخابات کنگره کرد، خبرساز شد.
اخبار آسوشیتدپرس با استفاده از هوش مصنوعی از تولید ۳۰۰ مقاله در مورد گزارش درآمد شرکت در هر سه ماهه به ۳۷۰۰ مقاله رسید. امروز، فناوری هوش مصنوعی اتاق خبر این خبرگزاری به صورت خودکار حدودا ۴۰هزار خبر در سال تولید می کند - فقط کسری از کلی گزارش هایی که خبرگزاری جهانی تولید می کند- و مزایای استفاده از هوش مصنوعی و اتوماسیون بسیار زیاد است. همینطور آسوشیتدپرس بخشی از آرشیو اخبار خویش را به OpenAI تحت قراردادی که استفاده از هوش مصنوعی مولد در اخبار را بررسی می کند، داده است، اقدامی که می تواند سابقه ای برای مشارکت های مشابه بین این شرکت ها باشد.


هم اکنون برخی رسانه ها از هوش مصنوعی مولد برای تولید محتوای خود استفاده می نمایند. بازفید، شرکت رسانه ای خبری اینترنتی آمریکایی اعلام نموده است که از هوش مصنوعی برای تقویت آزمون های شخصیتی در سایت خود استفاده خواهد نمود و نیویورک تایمز از چت بات جی پی تی برای ایجاد پیام روز ولنتاین امسال بهره برد.
نیک نیومن، روزنامه نگار و استراتژیست دیجیتال اعتقاد دارد که هوش مصنوعی به شرکتهای رسانه ای کمک می نماید تا کارهای بیشتری را با مواردی کمتر انجام دهند همینطور فرصت هایی را برای ایجاد و توزیع محتوای هوشمندتر باز کنند اما معضلات جدیدی را در مورد این که چطور می توان از این تکنولوژی های قدرتمند به روشی اخلاقی و شفاف استفاده کرد، به همراه خواهد داشت.
در ژانویه ۲۰۲۳، سی نت، رسانه آمریکایی اینترنتی فناوری اعلام نمود که تمام انتشار گزارش های ساخته شده توسط هوش مصنوعی را «فعلا» بعد از زیر سوال رفتن صحت بعضی از محتوای هوش مصنوعی متوقف می کند. این منجر به بررسی داخلی مقالات شد و ویراستاران دریافتند که تعداد کمی از مقالات احتیاج به اصلاحات عمده دارند؛ این موارد جزئی اشکال در نام شرکت و غیره بود.
هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که شرکتهای رسانه ای، ناشران و تولیدکنندگان محتوا باید ابزارهای گزارش گویی خودکار را کشف، بیاموزند و بفهمند و ما پیشرو در این حوزه خواهیم بود. این رسانه اظهار داشت که ما متعهد به بهبود موتور هوش مصنوعی با بازخورد و نظرات گروههای تحریریه خود هستیم تا ما و خوانندگان بتوانیم به این عملکرد اعتماد نماییم.
گوگل هم درحال آزمایش محصولی است که از فناوری هوش مصنوعی برای تولید گزارش های خبری استفاده می نماید و آنرا به سازمان های خبری همچون نیویورک تایمز، واشنگتن پست، وال استریت ژورنال و نوز کورپ عرضه می کند.


گوگل اعتقاد دارد می تواند بعنوان نوعی دستیار شخصی برای خبرنگاران عمل کند و بعضی از وظایف را خودکار انجام دهد تا زمان را برای دیگران آزاد کند و این شرکت چنین عملکردی را بعنوان فناوری مسئولی می داند که می تواند به هدایت انتشار این صنعت دور از دام های مولد هوش مصنوعی کمک نماید.
جار ویس، مدیر مرکز روزنامه نگاری کارآفرینی در دانشکده روزنامه نگاری کریگ نیومارک دانشگاه سیتی نیویورک اظهار داشت: «اگر این فناوری بتواند اطلاعات واقعی را به صورت قابل اعتماد عرضه کند، روزنامه نگاران باید از این ابزار استفاده نمایند.
وی افزود: از طرفی، اگر روزنامه نگاران و سازمان های خبری در مباحثی که احتیاج به تفاهم فرهنگی دارد، سوءاستفاده کنند، می تواند نه تنها به اعتبار ابزار بلکه به سازمان های خبری که از آن استفاده می نمایند هم صدمه برساند.
مانند هر تکنولوژی جدید یا انطباق با آن، استفاده از هوش مصنوعی مولد برای ایجاد محتوای اصلی چالش هایی به همراه دارد. در بعضی از بررسی های اولیه، گزارش هایی در خصوص خطاهای مادی (و البته آشکار)، محتوای تکراری و غیر معتبر گزارش شده است با این وجود، هوش مصنوعی مولد به پیشرفت خود ادامه می دهد و مهم تر از آن، کسانی که از آن استفاده می نمایند، هم به آموختن درس هایی در مورد چگونگی به کارگیری بهترین فناوری ادامه خواهند داد.
فناوری هوش مصنوعی مولد حالا می تواند محتوای شنیداری، بصری و نوشتاری را با استفاده از یادگیری ماشین و الگوریتم ها ایجاد نماید، با قابلیت هایی که حالا با پیچیدگی های روز افزون، رسانه های مختلف را در بر می گیرد. این انواع رسانه می تواند از توسعه متن ساده گرفته تا تصاویر و ویدئو و همینطور صدا باشد.


در حالیکه هوش مصنوعی مولد نمی تواند به صورت مناسب و کامل جایگزین سرمقاله و روزنامه نگاری شود، موارد استفاده گوناگونی در جریان کار تولید محتوا وجود دارد که می تواند به بهبود کارایی کمک نماید وزمان بیشتری برای سرمایه گذاری در توسعه خلاقانه، بررسی تحقیقات و صرفاً خروجی بیشتر فراهم آورد.
با رواج بیشتر هوش مصنوعی، نگرانی ها و اعتراض هایی نسبت به استفاده از آن در روزنامه نگاری به وجود آمده است، بخصوص نگرانی هایی که حول محور هوش مصنوعی مولد بعنوان جایگزینی برای روزنامه نگاری اصیل و متفکر در نظر گرفته می شوند. برای ناشرانی که به دنبال گسترش استفاده از هوش مصنوعی مولد هستند، درک محدودیت ها و خطرات استفاده از این تکنولوژی ها از منظر فنی و تجاری خیلی مهم است.
ناشران می توانند این محدودیت ها و خطرات را با زمینه و داروی مناسب کاهش دهند و این امر مستلزم تمرکز بر بررسی موشکافانه کاربردهای هوش مصنوعی مولد در گردش کار برای بهبود کارایی و تجربه کارمند است.
بعنوان مثال، برای جلوگیری نسبت به از بین رفتن اعتماد مخاطب، ناشران باید زمانیکه مقاله به صورت جزئی یا کامل توسط هوش مصنوعی ساخته شده است، به وضوح در مطلب منتشرشده بیان کنند و باید دستورالعمل های عمومی در مورد استفاده از هوش مصنوعی در انتشار محتوا را به روشنی شرح دهند. علاوه بر این، ناشران باید خط مشی ها و رویه های گردش کار روشنی را در مورد استفاده از هوش مصنوعی ایجاد کنند تا از صدمه پذیری قانونی و حق نسخه برداری جلوگیری نمایند و خطر خطاها و سوگیری های احتمالی در گزارش هایی را که امکان دارد از محتوای ساخته شده توسط هوش مصنوعی ایجاد شود، کاهش دهند.
منابع

www.reuters.com

journals.sagepub.com

nytimes.com

inma.org

goethe.de
منبع:

1402/04/30
11:52:19
5.0 / 5
329
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳