معاون حقوقی رییس جمهور خبر داد

لایحه رمزارزها آماده ارسال به مجلس است


به گزارش لینک بگیر دات کام، معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار داشت: بخشنامه جامعی را درباره ی رمزارزها در دولت تصویب کرده ایم و لایحه ای را نیز تنظیم کرده ایم که برای تبدیل شدن به قانون آنرا به مجلس می فرستیم.
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، محمد دهقان در حاشیه همایش مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در رابطه با این مورد که ارزهای دیجیتالی می تواند بستری برای فعالیتهای پولشویی باشد اظهار نمود: در گذشته اقدام خاصی برای قوانین و مقررات ارزهای دیجیتالی صورت نگرفته است. سال ۱۳۹۸ در دولت قبل آئین نامه ای به تصویب رسید که ناقص بود. ما در دولت سیزدهم راجع به ارزهای دیجیتالی آئین نامه قوی و جامعی را تصویب کردیم. در کنار این مورد لایحه ارزهای دیجیتالی را هم با همکاری دستگاههای ذیربط آماده کرده ایم که انشاءآلله برای تبدیل شدن به قانون آنرا به مجلس می فرستیم.
وی هم چنین درمورد لایحه اموال تملیکی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ لایحه در ارتباط با اموال تملیکی را به مجلس دادیم. مجلس با عنایت به اینکه برنامه خودش را دارد این لایحه را اعلام وصول نکرد. ما نامه نوشتیم و تقاضا کردیم این مواردی که دولت لایحه می دهد بر مبنای اصل ۷۴ قانون اساسی باید اعلام وصول شود. مجلس اختیار دارد آنرا تغیر دهد یا رد کند ولی ما لایحه را دادیم. مبحث جدیدی هم توسط وزارت اقتصاد دنبال می شود که ما کمک می نماییم که این مسئله هم در مجلس پی گیری شود.
معاون حقوق رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل عدم الحاق ایران به معاهده زیست محیطی پاریس بیان نمود: تعهداتی که در معاهده زیست محیطی پاریس است در کشور اجرا ما می شود. آئین نامه ای در سال ۱۳۹۴ در دولت تصویب شده و ما آنرا بیشتر از تعهدی که در آئین نامه داشتیم و داوطلبانه پذیرفتیم اجرا کردیم و هم اکنون هم اجرا می نماییم.

در زمینه کمک به محیط زیست پیشتاز هستیم
دهقان افزود: اینکه به معاهده پاریس بپیوندیم طبیعتا ملاحظاتی داریم که به تحریم های آمریکا برمی گردد. ما برای اینکه وظیفه خویش را در تعهدات در ارتباط با کاهش کربن انجام دهیم احتیاج به تکنولوژی و تجهیزات داریم که به علت تحریم های آمریکا امکان تبادلات بانکی برای ما میسر نیست. اگر غربی ها تلاش کنند آمریکا تحریم خویش را از ما بردارد ما ثابت می نماییم در زمینه های زیست محیطی پیشتاز هستیم.
وی با بیان اینکه هر کشوری باید برای کاهش آلایندگی ها تلاش کند اظهار داشت: نظر معاونت حقوقی اینست که اول تحریم ها برداشته شود تا از پیوستن به معاهده پاریس، سودی هم عاید کشور ما شود. باید به کشورهایی که به معاهده می پیوندند کمک مالی و وام پرداخت گردد. وقتی ما تحریم هستیم و نمی توانیم از این منابع استفاده نماییم چگونه وارد معاهده شویم؟
معاون حقوقی رئیس جمهور در قسمت دیگری از صحبت های خود بیان نمود: ذات نظام جمهوری اسلامی، مبارزه با فساد، پولشویی وتامین مالی تروریسم است. ما خودمان جزو قربانیان تروریسم هستیم و همه دنیا می دانند که بزرگ ترین تروریسم فعلی دنیا داعش استو قهرمان مبارزه با تروریسم ما هستیم. همه جهان، سردار سلیمانی را بعنوان قهرمان مبارزه با تروریسم می شناسند.
وی ادامه داد: تلاش مسؤلان دولت در این خصوص است که حداکثر شفافیت در داخل کشور و در مبادلات مالی برای اقتصادی باشد که از بستر عدم شفافیت، پولشویی و فساد ایجاد نشود. این اراده دولت و شخص رئیس جمهور است.
معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم راه مقابله با پولشویی را شروع کرده است اظهار داشت: منصفانه باید بگوییم عقب ماندگی هایی داریم. هنوز بخشی از آنچه در آئین نامه آمده در کشور اجرا نشده است.

آمریکا مانع شفافیت مالی و مبارزه با پولشویی است
دهقان تصریح کرد: ما در قالب منافع ملی خودمان در داخل و خارج از کشور خواستار شفافیت بی نهایت هستیم. اما مجموعه ای که جلوی شفافیت ما را گرفته تحریم های آمریکا است. وقتی ما را از سوییس اخراج کردند طبیعتا امکان شفافیت را از بین بردند.
وی بیان نمود: شرکت هایی که می خواهند با ما کار کنند تحت تحریم قرار می گیرند و اگر بخواهند جریمه شوند در مبادلات تجاری با ما گرفتار تردید می شوند.
معاون حقوقی رئیس جمهور در رابطه با مبادلات تجار ایرانی و عراقی اظهار داشت: مبادلات تجاری که با شرکتهای مختلف دنیا داریم و پول مشروعی که رد و بدل می نماییم به هیچ عنوان پولشویی نیست. مبادلات ما که نمی تواند به خاطر تحریم های غیرانسانی آمریکا معطل بماند. نمی شود که حقوق ملت خودمان را تأمین نکنیم. در طول تاریخ، انسان حق داشته کالا بخرد و بفروشد اما آمریکا این حق مشروع را با یک اقدام غیرانسانی، نامشروع جلوه می دهد. این شدنی نیست و ما نمی توانیم به آحرف آنها گوش دهیم ولی در عین حال شرکتهای مراقبت می کنند که با ما داد و ستد نداشته باشند که گرفتار تحریم و جریمه نشوند. ازاین رو مجبورند که شفافیت نداشته باشند.
دهقان تصریح کرد: ما کشور را اداره می نماییم و با شرکتهای مختلف در تمام جهان کار می نماییم ولی بعضی وقت ها آنها به خاطر ترس از تحریم های آمریکا، مبادلات مشروعی که دارند تمایل ندارند باز کنند. اگر تحریم های آمریکا نمی بود به همه دنیا ثابت می شد که ما پیشتاز مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم هستیم.
منبع:

1402/05/31
18:31:04
5.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵