محدودیت دسترسی به سایتها از ایران:

دلیل کاهش سهم سایت ها و محتوای فارسی در وب


عضو هیأت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته کاهش سهم زبان فارسی در وب حرف و تفسیر اشتباهی است، اما به نظر دلیل آن Iran Acceess شدن بسیاری از سرورهای ایرانی است.

دکتر محمد هادی بکایی عضو هیأت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر گروه سامانه های پردازش وب و رایازبان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد دوره جدید گزارش W۳techs و منظور از سقوط زبان فارسی در ۲ سال قبل و کاهش سهم زبان فارسی در وب اظهار داشت: مبنای خبر انتشار یافته گزارش سایت W۳techs است که وظیفه آن بررسی سایت های پربازدید دنیا و عرضه آمار و ارقام در مورد نوع تکنولوژی مورد استفاده، زبان برنامه نویسی و زبان اصلی محتوای سایت می باشد. بر این اساس با رفتن به سایت W۳techs و گزارش اعلامی در مورد این که چند درصد از زبان های دنیا فارسی است به این نتیجه رسیده که سال جاری ۱.۶ درصد از سایت های پربازدید دنیا زبانشان فارسی است. این مطلب متفاوت از اینست که بگوییم سهم خط و زبان فارسی در وب کاهش پیدا کرده است. وی ادامه داد: برای آمار درست باید بگوییم که تعداد سایت های ایرانی که در جمع یک میلیون سایت پربازید دنیا بودند کاهش پیدا کرده است یعنی اگر ما درسال ۲۰۲۰ در جمع یک میلیون سایت پربازدید تعداد ۳۵ هزار سایت داشتیم هم اکنون این تعداد به ۱۶ هزار سایت کاهش پیدا کرده است. بکایی در ادامه ضمن اشاره به این که سقوط زبان فارسی در وب حرف اشتباهی است، خاطرنشان کرد: اگر تفاوت بین این دو تفسیر را درست درک نماییم متوجه می شویم مشکل اصلی ما مشکل کسب و کاری است. نه تنها نتوانستیم تعداد کسب و کارها و شرکت هایی که پتانسیل تولید سایت های پربازدید را دارند، زیاد نماییم بلکه این تعداد از ۳۵ هزار سایت به ۱۶ هزار سایت کاهش پیدا کرده است. در نتیجه بحث ما خط و زبان فارسی نیست بلکه مبحث کسب و کار و کاهش تعداد سایت های پربازدید ایرانی است که نیاز است علت این مورد بیشتر بررسی شود. وی در مورد جایگاه زبان فارسی در محتواهای انتشار یافته در فضای وب و این که چند درصد از این محتواها به زبان فارسی است، اظهار داشت: برای این آمار میتوان به سایت commoncrawl مراجعه نمود که وظیفه آن دریافت محتواهای منتشرشده در فضای وب و آنالیز آنها است. آمار این سایت می گوید سهم زبان فارسی از محتوای انتشار یافته در فضای وب تنها ۰.۶ درصد است و تقریبا رتبه این زبان در میان زبان های مختلف رتبه ۱۸ است. البته زبان فارسی در این رتبه افتی نداشته و حدود سه سال است که در این سهم نه پیشرفت و نه پسرفتی داشته ایم. هر چند در رتبه نسبت به سال ۲۰۲۰ در حدود ۴ رتبه بهبود هم داشته ایم. بکایی در انتها اظهار داشت: به صورت کلی طبق خبر و آمار انتشار یافته میتوان اظهار داشت که آمار درست است ولی سقوط زبان فارسی در دو سال قبل و کاهش سهم زبان فارسی در وب حرف و تفسیر اشتباهی است. درست اینست که باید گفت سهم کسب و کارهای اینترنتی یا وبسایت های اینترنتی پر بازدید در زبان فارسی کاهش پیدا کرده است و برای این مورد که از درجه اهمیت بالایی هم برخوردار می باشد باید چاره ای اندیشید.
البته به نظر می رسد دلیل این کاهش سهم ،  Iran Acceess شدن بسیاری از سرورهای ایرانی باشد که مدتی است از دسترس تحلیلگرهای جهانی خارج شده است.


منبع:

1402/06/26
09:22:10
5.0 / 5
356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳