علت کندی اینترنت همراه چیست؟


لینک بگیر دات کام: باتوجه به نیاز جامعه به اینترنت و استفاده روزانه همه افراد از آن، اینروزها کیفیت سرعت اینترنت و آنتن دهی اپراتورهای ایرانسل و همراه اول به اذعان خیلی از کاربران، پایین آمده و سبب نارضایتی شده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، کاهش سرعت اینترنت در تمام کشورها و ایران به دلیلهای مختلف، مبحث جدیدی نیست، در ایران هم طی سال های قبل کاربران با این مشکل مواجه بودند و با وجود تلاش هایی که برای بسط زیرساخت و بهبود کیفیت اینترنت به انجام می رسد، نارضایتی از کیفیت اینترنت وجود دارد.

در این بین هر از چند گاهی مسؤلان وزارت ارتباطات با استناد به گزارش های جهانی اعلام می کنند که در زمینه موبایل جایگاه ایران در جهان خوب و حتی نسبت به دولت قبل بهتر است؛ اما این سوال وجود دارد که چرا کاربران احساس می کنند که سرعت اینترنت در ماه های اخیر کم شده است؟

مصرف اینترنت همراه از سوی افراد افزایش قابل توجهی پیدا کرده، اما سرعت گسترش زیرساخت های ارتباطی کشور طی سال های قبل، متناسب با سرعت رشد مصرف کاربران نبوده، با اینحال دولت اعلام نموده که خودرا متعهد به تأمین اینترنت با کیفیت و پرسرعت برای مردم می داند و گسترش خطوط فیبر نوری راهکاری موثر برای افزایش سرعت و رفع اختلال است.

اواخر سال قبل گزارشی از وضعیت اپراتورهای همراه طی یک سال قبلش منتشر و اعلام گردید حجم دیتای مصرفی مشتریان (payload) بالا رفته و به دنبال افزایش مصرف، سرعت دسترسی (Throughput) کاربران کاهش داشته است و درحقیقت علت اصلی شرایط موجود در زمینه کیفیت اینترنت، عدم توسعه شبکه اپراتورها متناسب با افزایش مصرف کاربران اعلام گردید.

از سوی دیگر، پس از ایجاد محدودیت برای برخی از پلتفرم های خارجی از سال گذشته، مساله کاهش سرعت و کیفیت اینترنت بیشتر از پیش مطرح و احساس شد؛ به این دلیل با گذشت حدود یک سال و در شرایطی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت سرعت اینترنت نسبت به ابتدای دولت دو برابر شده است، تجربه کاربران از آن حکایت می کند که از کیفیت اینترنت خصوصاً اینترنت همراه اپراتورهای تلفن همراه راضی نیستند و با سرعت پایین دانلود خصوصاً آپلود رو به رو می شوند.

بخشی از گلایه و نارضایتی کاربران به حذف بسته های مقرون به صرفه یا بلندمدت اپراتورهای تلفن همراه مانند همراه اول و ایرانسل هم بازمی گردد. این مسئله اوایل سال ۱۴۰۱ سبب تعجب تعدادی کاربران شد چراکه اپراتورها معتقدند بسته هایشان در محدوده حداقلی و حداکثری مصوبه رگولاتوری قرار دارد و آنها تخلفی نکرده اند. در همین رابطه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با گذشت شش ماه اعلام کرد که قرار است یک بسته ۶۰ گیگی بلندمدت تعریف شود و در اختیار مشترکان و مصرف کنندگان قرار بگیرند که محقق نشد و درنهایت پایان سال ۱۴۰۱ تأکید شد حتما این مسئله در سال ۱۴۰۲ رخ دهد که همچنان تکلیف این مسئله مشخص نشده است و کاربران خواستار نظارت بیشتر وزارت ارتباطات بر فعالیت اپراتورهای تلفن همراه در عرضه خدمات هستند.

با توجه به رشد بیشتر از پیش فعالیت افراد در فضای مجازی و اینکه این امر امروزه نقش پررنگی در زندگی روزمره افراد پیدا کرده و بسیاری از مردم کسب و کار دیجیتالی را بعنوان شغل خود برگزیده اند؛ به این دلیل همه یا مشتری این فضا هستند یا فردی از خانواده آنها، عرضه دهنده خدمات در این فضاست.

به اعتقاد کارشناسان، ارتباطات در عصر جدید یکی از حقوق اساسی انسان ها و جزو حقوق عمومی مردم شمرده می شود به این دلیل دیگر امتیاز نیست و تبدیل به حق شده و باید عدالت دراین زمینه رقم بخورد. با روی کار آمدن دولت سیزدهم توجه ویژه ای به برقراری ارتباطی و اتصال روستاها به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات شده است و طی دو سال قبل روستاهای بسیاری به اینترنت متصل شده اند اما با همه اقدامات انجام شده در امتداد بهبود کیفیت اینترنت ثابت همچنان گلایه هایی در حوزه کیفیت پایین سرعت اینترنت و آنتن دهی نامناسب در جاده های بین شهری و روستاها و حتی برخی از نقاط شهر های بزرگ وجود دارد.

اگرچه اقدامات بسیاری برای بهبود کیفیت اینترنت با افتتاح دولت سیزدهم انجام شده، اما همچنان و در مقاطعی با اختلالاتی در این شبکه رو به رو می شویم که البته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا، دلیل این مسئله را ارتقای شبکه که به طور معمول در نیمه شب انجام و سبب ایجاد اختلال محدودی در بعضی مناطق می شود، اعلام نموده است.

در انتها میتوان گفت دنیا در حال پیش رفتن به سمتی است که نیاز مردم به اینترنت و شبکه پرسرعت را بوسیله ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر فراهم آورد به جهت اینکه ذاتاً ارتباطات بی سیم ظرفیت محدودی دارد و در شرایطی که مسؤلان معتقدند اینترنت موبایل در ایران از جایگاه بدی برخوردار نیست و نسبت به ابتدای دولت بالا رفته است ابهام و گله کاربران از کیفیت اینترنت هم چنان وجود دارد.
 

1402/07/20
17:11:15
5.0 / 5
312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
از دست ندهید!