وزیر ارتباطات:

اینترنت نسل پنج بزودی به اپراتورها واگذار می شود


به گزارش لینک بگیر دات کام، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: دو الی سه محدوده فرکانسی وجود دارد که فرکانس طلایی برای نسل پنجم محسوب می شوند و در حال حاضر در آستانه واگذاری یکی از آنها (۳۷۰۰_۳۸۰۰) به اپراتورها هستیم که بزودی اعلام عمومی می شود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران در جمع خبرنگاران، در رابطه با ی چرایی عدم توسعه نسل پنجم اینترنت در کشور عنوان کرد: هم اکنون نزدیک به ۹۰ درصد از کشور باید بیشتر شده باشد که نقاط شهری زیر پوشش نسل چهارم و چهارم و نیم هم هستند و در روستاها هم نزدیک به ۹۳ درصد به نسل سوم و چهارم اینترنت دسترسی دارند.

وی افزود: نسل پنجم اما متناسب با چیزی که باید باشد، پیش نرفته است و دلیلهای مختلفی هم دارد که یکی از آن تأمین تجهیزات برای اپراتورهاست که کمی با مشکل رو به رو بوده است. از سوی دیگر مدل اقتصادی شبکه به صورتی نیست که اپراتور سرمایه گذاری کند و الان ما کار می نماییم. همینطور زیرساخت کشور هم برای استفاده از نسل پنجم آماده نبود و بی تی اس های نسل پنجم حتما باید بوسیله فیبر نوری متصل شوند و شبکه فیبر نوری در شهرها هم کامل نبوده است. ان شاالله با اجرای پروژه فیبر نوری برای نسل پنجم هم آماده خواهیم شد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با ی تکلیف فرکانس های نسل پنجم اینترنت و علت تاخیر در واگذاری آن به اپراتورها اشاره کرد: دو الی سه محدوده فرکانسی هست که فرکانس طلایی برای نسل پنجم محسوب می شوند، الان در آستانه واگذاری یکی از آنها (۳۷۰۰_۳۸۰۰) هستیم و بزودی اعلام عمومی خواهد شد و واگذاری و مزایده آنها در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده، به این دلیل بزودی ان شاالله شاهد واگذاری آنها به اپراتورها خواهیم بود.

زارع پور عنوان کرد: در رابطه با ی سایر فرکانس ها در حال آماده سازی آنهایی هستیم که در اختیار ما قرار دارد و در حال مذاکره در رابطه با ی سایر آنها هستیم که در اختیار دستگاههای دیگر است تا بتوانیم برای عموم مردم دسترسی به آنها را امکان پذیر نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در رابطه با ی اقدامات این وزارت خانه در رابطه با ی گرانی تجهیزات و مشکلات واردات، و چطور می توان پوشش سایت های نسل پنجم اینترنت را به ۱۰ درصد رساند و آن را در اختیار کاربران قرار دهد، عنوان کرد: قسمتی از شبکه مادر مخابراتی در اختیار وزارت ارتباطات قرار دارد که با اعتبارات دولتی در حال توسعه دادن آن هستیم و هدف گذاری ما اینست تا پایان دولت بتوانیم ظرفیت را سه برابر نماییم.
وی اضافه کرد: بخش دیگر در اختیار بخش خصوصی است که یا دولت باید مشوق هایی را در نظر بگیرد تا آنها به سرمایه گذاری و توسعه این بخش ورود کنند یا باید مدل اقتصادی بشکلی جلو برود که پاسخگوی سرمایه گذاری اپراتورها باشد. در حال تلاش برای اقتصادی شدن این طرح هستیم تا با استقبال روبه رو شود. هر کاری که مدل اقتصادی نداشته باشد حتما در طولانی مدت با مشکل اقتصادی روبه رو خواهد شد.
زارع پور در رابطه با ی پروژه فیبرنوری عنوان کرد: برای پروژه فیبرنوری دولت مشوق هایی را پیشبینی کرده است و هم اکنون ما برای شهر های کوچک خارج از مراکز استان هر کسب و کار یا خانه ای زیر پوشش فیبرنوری قرار بگیرد؛ دولت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می کند و در مراکز استان غیر از کلان شهر ها ۵۰۰ هزار تومان و برای اتصال هرخانه و کسب و کار به اپراتور دو میلیلون یارانه پرداخت می شود.


 


منبع:

1402/08/08
20:31:04
5.0 / 5
396
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
از دست ندهید!