افزایش قدرت هوش مصنوعی گوگل نسبت به اوپن ای آی


لینک بگیر دات کام: گوگل مدعی است مدل هوش مصنوعی جدید آن به نام جمینی 1.5 می تواند تا یک میلیون توکن ورودی معادل 800 هزار واژه را مدیریت کند که 700 بار بیش از قدرت سیستم جدید هوش مصنوعی اوپن ای آی است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، بنظر می رسد گوگل تلاش دارد به رقیبی جدی برای شرکتهای فعال در عرصه هوش مصنوعی تبدیل گردد. این شرکت حدود یک هفته قبل «جمینی ۱.۰ اولترا» قدرتمندترین مدل هوش مصنوعی خویش را راه اندازی و الان جانشین آن یعنی «جمینی ۱.۵» را معرفی کرده است. این نسل از مدل های هوش مصنوعی سریع تر، هوشمندتر و ماهرتر از نمونه های قبلی است.
«جمینی۱.۵ » حاصل نوآوری های خستگی ناپذیر گوگل در عرصه «پردازش زبان طبیعی»(NLP) است. NLP شاخه ای هوش مصنوعی در ارتباط با درک و تولید زبان انسان است. گوگل مدعی است جمینی۱.۵ می تواند تا یک میلیون توکن ورودی معادل ۴ میلیون کاراکتر یا ۸۰۰ هزار واژه را کنترل کند. این رقم ۷۰۰ بار بیش از رکورد جی پی تی-۴ (رکورد دار قبلی این حوزه) است که قادر به پردازش ۱۲۸ هزار توکن است.
چنین آمار و ارقامی بدان معنا است که جمینی ۱.۵ می تواند متون طولانی تر و پیچیده تر مانند رمان، مقالات یا سخنرانی ها را درک و تولید و همزمان هماهنگی و کیفیت را حفظ کند. از طرفی جمینی ۱.۵ می تواند داده های ورودی چند وجهی مانند متن، عکس، صوت و ویدئو را مدیریت و بازده هایی در هریک از این فرمت ها تولید نماید. به عنوان مثال جمینی ۱.۵ می تواند با توجه به یک ویدئوکلیپ به سوالات پاسخ دهد یا برپایه متن شعری بسازد.
علاوه بر آنچه گفته شد جمینی ۱.۵ یک مدل نیست بلکه خانواده ای از مدل های هوش مصنوعی است که نیازهای مختلفی دارند و برای مقاصد متفاوتی به کار می روند. جمینی ۱.۵ پرو یک مدل چند منظوره ترین وسیع به حساب می آید که از نظر عملکرد با جمینی ۱.۰ اولترا قابل مقایسه است. اما قدرت رایانشی کمتری را به کار می گیرد. این آن را برای موارد استفاده در دنیای واقعی کارآمدتر و مقیاس پذیرتر می کند. جمینی ۱.۵ پرو همین طور نخستین مدلی است که از تکنیک جدیدی به نام Mixture-of-Experts (MoE)(ترکیب کارشناسان) استفاده می نماید. این امر به آن اجازه می دهد تا بجای آنکه در هر بار جستجو کل مدل به کار گرفته شود، بخش های مرتبط انتخاب شوند.
 

1402/11/28
16:33:34
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵