اینترنت موبایل ارزان یا گران؟


لینك بگیر دات كام: اپراتورهای همراه در حالی به افزایش تعرفه صوت در جهت همسان سازی تعرفه ها اقدام نمودند كه عرضه دهندگان اینترنت ثابت معتقدند بالا بودن تعرفه صوت سبب شده هزینه اینترنت موبایل بسیار پایین تر از قیمت واقعی خود باشد و با تولید دامپ، باعث ورشكستگی شركت های عرضه دهنده اینترنت ثابت شده است.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، مدتی است اپراتورهای اینترنتی از وضعیت تعرفه اینترنت موبایل ناراضی و معتقدند تعرفه بالای صوت در اپراتورهای موبایل حاشیه سود خوبی در این بخش بوجود آورده و به آن ها كمك می نماید كه بخش دیتای موبایل را پوشش داده و با قیمت هایی پایین تر از قیمت منطقی اینترنت موبایل عرضه كنند. این مورد سبب شده بعضی از شركت های FCP كم كم دچار مشكلات مالی و از بازار خارج شوند و درنتیجه مشتركشان را از دست بدهند.

به همین دلیل بخش خصوصی و هم چنین اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی و در صدر آن ها شركت مخابرات ایران، از رگولاتوری درخواست اصلاح تعرفه را دارد تا با كاهش تعرفه ی صوت در اپراتورهای موبایلی، حاشیه سودی كه معتقدند در این بخش تولید می شود، از بین رفته و تعرفه های اینترنتی در موبایل واقعی شود.

حاشیه سود اپراتورها از صوت؛ دلیل دامپینگ اینترنت

محمدباقر اثنی عشری - رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری - چندی قبل به تعرفه پایین صوت در اپراتورهای موبایل اعتراض كرده و گفته بود چونكه بالا بودن تعرفه های صوت به دامپ بازار توسط اپراتورها كمك می نماید و آن ها كه از بازار صوت منبع درآمد خوبی دارند، از جای دیگر هزینه می كنند. اگر تعرفه صوت موبایل واقعی و مثل اینترنت ثابت كه به صورت متناسب كم شده، كاهش پیدا كند، آن وقت تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی می گردد.

وی هم چنین اظهار كرده بود: اپراتورهای تلفن همراه كه برروی اینترنت حاشیه سود پایینی دارند، حاشیه سودشان روی صوت خوب است و این حاشیه به آن ها كمك می نماید كه این قسمت را پوشش دهند. این مورد سبب شده تعداد محدودی از شركت های FCP كم كم دچار مشكلات مالی و از بازار خارج شوند و درنتیجه مشتركشان را از دست بدهند كه این خواسته مردم، صنف و دولت نیست.

پس از آن محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره این درخواست سازمان نظام صنفی برای كاهش تعرفه صوت اپراتورها درجهت متعادل سازی تعرفه اینترنت ثابت، اظهار نمود: دررابطه با این مورد باید كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصمیم بگیرد، نامه شان هم به سازمان تنظیم مقررات ارجاع شده كه رسیدگی شود.

اپراتورها تعرفه های صوت را افزایش دادند!

اما چندی بعد از این موضوع، نه تنها كاهش تعرفه ی صوت اتفاق نیفتاد، بلكه اپراتورهای موبایل آنطور كه اعلام كردند، درراستای یكسان سازی تعرفه های خود، تعرفه مكالمات برای بعضی از تماس های درون و برون شبكه در سیم كارت های اعتباری و دائمی را افزایش دادند كه باآنكه اتفاقی مغایر قانون و خارج از تعرفه های تعیین شده در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نبود، اما فارغ از افزایش تعرفه برای كاربران، گامی خلاف خواسته ی عرضه دهندگان اینترنت ثابت و بخش خصوصی به شمار می رفت.

در این باره حسین ریاضی - مدیرعامل یك شركت اینترنتی- با بیان این كه هم اكنون اپراتورها سرویس صوت را با گران ترین نرخ عرضه می كنند، اظهار داشت: موبایل در ابتدا یك ابزار لوكس بود و بحث دیتا هم مطرح نبود، اما اكنون مردم مجبورند از موبایل استفاده كنند. بنابراین اگر اپراتوری كه درآمد خوبی از مكالمات دارد، بخواهد پیشنهاد دیتای ارزان بدهد كه مشتركش به اپراتور دیگری مهاجرت نكند، طبق قوانین تجارتی دامپینگ انجام داده است.

بر این اساس برخی كارشناسان می گویند باید یك بازار رقابتی بین اپراتورها برقرار باشد؛ شركتهای اینترنتی هم بر این عقیده اند كه هیچ گاه از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نخواستند تعرفه ای را بالا ببرد، یا پایین بیاورد، اما هرچند اپراتوری از یك بخش درآمد كسب كرده و بخش دیگری را مجانی عرضه كند، مخالفند. قواعد تجارت جهانی و ایران مخالف دامپینگ است، چونكه دامپینگ بازار رقابت را محدود می كند كه درنتیجه مشتری در كیفیت و كمیت متضرر می گردد.

هم چنین دبیر سندیكای صنعت مخابرات با بیان این كه اپراتورهایی كه كارشان فقط ارائه سرویس اینترنت است، نمی توانند با اپراتورهای همراه رقابت كنند، اظهار كرده بود: همراه اول و ایرانسل با دقیقه ای ۴۰ تا ۶۰ تومان برای مكالمه، درآمد بالایی دارند و مردم هم عادت كردند كه حتی اگر تلفن ثابت باشد، از موبایل استفاده كنند و مهم نیست چه نرخی داشته باشد. بدین ترتیب پول زیادی وارد اپراتور می گردد و محبوبیت خودش را با بسته های ارزان قیمت اینترنتی حفظ می كند و با هیچ اپراتوری قابل رقابت نیست.

فرامرز رستگار خاطرنشان كرده بود كه بحث ما این است حالا كه مردم پرداخت هایی را برای امور ارتباطی خود صرف می كنند و پرداخت قبض موبایل، صورت حساب اینترنت و تلفن ثابت را دارند، باید بدون افزایش این هزینه، در آن ها جابه جایی صورت بگیرد؛ چونكه درآمدی كه سمت اپراتورهای موبایل می رود، به حق نیست و باید كمتر شود. درآمدزایی اپراتورهای موبایل از بخش صوت، هنگفت است و درنتیجه بسته های اینترنتی را با قیمت ارزان و زیرقیمت عرضه می كنند.

مشكل اینترنت ثابت، كیفیت سرویس است

البته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه دلیل اصلی مهاجرت كاربران از اپراتورهای ثابت به همراه، كیفیت و كمیت سرویس است، درباره درخواست اپراتورهای ثابت برای اصلاح تعرفه اینترنت توضیح داد: هم اكنون درآمد ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد اپراتورها از دیتا و ۳۰ تا ۴۰ درصد از حوزه ویس است. اپراتورهای ثابت می گویند از بالا بودن تعرفه ویس برای پایین آوردن تعرفه دیتا استفاده می نمایند و می توانند بازار بزرگ تری را بگیرند كه ۷۰ درصد بازارشان را می سازد. اما الان مشكل اپراتورهای ثابت بحث تعرفه نیست.

او هم چنین تصریح كرد: در گذشته شما برروی سرویس ۳G، متوسط دو تا سه مگابیت پهنای باند سرعت داشتید و ADSL خانه به شما هفت تا هشت مگ سرعت می داد، اما الان وقتی سرعت موبایل به صورت متوسط ۲۵ مگ است و سرعت خانه برروی همان شش مگ مانده، شما علاقه ای به سوییچ كردن روی اینترنت ثابت ندارید. ازاین رو دلیل اصلی از دید ما كه بررسی می نماییم، قیمت نیست بلكه كیفیت و كمیت سرویس است.

حسین فلاح جوشقانی - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- هم با بیان این كه هم اكنون حداكثر درآمد اپراتورها از دیتاست، از تعیین مقرراتی برای آزادسازی تعرفه ها اطلاع داد و درباره درخواست اپراتورهای اینترنتی برای اصلاح تعرفه صوت و آزادسازی تعرفه اینترنت اظهار نمود: ما هم متقاضی آزادسازی تعرفه هستیم، مقرراتش را آماده كردیم و این مورد در دستور كار كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قرار دارد. اتفاقا بخش های خصوصی كمی از این مورد می ترسند و احساس می كنند اگر در آزادسازی نظارتی نباشد، شركت های بزرگ تر با تعرفه های تهاجمی مشكل تولید كنند.
1397/08/14
13:34:31
5.0 / 5
2113
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
از دست ندهید!